משנים את חוק המזונות ומקדמים נשים בתעסוקה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

משנים את חוק המזונות ומקדמים נשים בתעסוקה

02/10/2011

משנים את חוק המזונות ומקדמי...

קבוצת אמהות חד הוריות מפתח תקוה, רמת גן ורעננה החליטה לשנות את חוק המזונות. הקבוצה תובעת להעלות את תקרת השכר המזכה בתשלום המזונות. עמותת "ידיד" מלווה את הקבוצה ומעניקה לה לא רק כלים שימושיים לשינוי חברתי אלא גם סיוע משפטי, פוליטי תקשורתי וכמובן העצמתי.

אחד מהחסמים המרכזיים המונעים מאמהות חד הוריות לצאת לעבודה הוא החוק הקובע כי תקרת השכר המאפשרת קבלת מזונות מהביטוח הלאומי היא 4,600 ש"ח לערך. המשמעות פשוטה – נשים רבות מעדיפות לא לצאת לעבודה ואלו שכבר יוצאות לעבוד סובלות ברוב המקרים ממעוט הכנסה וממצב כלכלי לא פשוט בלשון המעטה.

 

לאחרונה, בעקבות פעילות נמרצת ומשותפת של המחלקות לעבודה קהילתית בעיריות פתח תקוה, רמת גן ורעננה יחד עם מרכז "ידיד" בפתח תקוה והמחלקה למדיניות חברתית ב"ידיד" הוקמה קבוצה של אמהות שהחליטו להאבק בנושא ולשנותו בדרך הדומה להמלצות ועדת לרון לגבי תעסוקת אנשים עם מוגבלויות.

 

חשיבה יצירתית של ליאת הביאה לקשר עם המחלקות לעבודה קהילתית ברמת גן וברעננה, שם בעזרת עובדות קהילתיות כמו לבנת מרעננה ושרה ומלי מרמת גן ובריכוזה של דקלה מפתח תקוה, הוקמה קבוצה המונה כיום למעלה מעשרים נשים.

 

הנשים, פעילות חד הוריות בקבוצות העצמה המופעלות על ידי המחלקות לעבודה קהילתית מפתח תקוה, רעננה ורמת גן נפגשות אחת לשבוע במרכז נעמת בפתח תקוה ומתגבשות לקבוצת התארגנות קהילתית "הכח להשפיע-תושבים עושים שינוי" . העקרון שלפיו אנחנו עובדים הוא ללמד את הנשים כלים לניהול מאבק ציבורי ובמקביל לעבוד על הנושא עצמו. כך אנחנו מאמינים נוכל לאפשר להם לעבוד גם על נושאים אחרים בהמשך.

 

החלטנו שלא מספיק רק לכתוב הצעת חוק ולצאת לדרך, אלא לרכוש כלים אמיתיים לשינוי חברתי, להעלות נושאים אחרים על פני השטח, לרכוש ידע נרחב, ככל הניתן בנושאי הזכויות החברתיות, או בקיצור, לקחת את המהפכה החברתית שלב אחד קדימה.

 

כבר לאחר שתי פגישות התברר לי כי מדובר בקבוצה חזקה מאד של נשים שלא מוותרות על עתידן אבל מפחדות לחלום על השכלה גבוהה, על רכישת דירה, על עבודה בשכר גבוה יותר, על שדרוג כלכלי וחברתי אמיתי. בין הנשים יש פעילות חברתיות, נשים שתורמות לקהילה בדרכים שונות.

 

אנחנו מאמינים שעל ידי עבודה שיטתית וארוכת טווח המגבשת קבוצות עבודה ומאפשרת להן להאמין בעצמן ואף יותר מכך, להרשות לעצמן לחלום ולדעת כי חלומות אכן מתגשמים. אנחנו בתחילת הדרך אבל מאמינים שבעזרת נשים נהדרות כמו אורנה ודקלה ורד, כרמית, מוניק, מירי, מלי כפול 3 נורית, סיגל, עליזה, ענת, פנינה כפול 2 קרן, רוחמה, רונית כפול 2, כרמית, עליזה, ורד, ושרה המטרה תושג ובמהרה.

 

מדובר בתופעה רחבת היקף. המשמעות התעסוקתית לנשים אלו ברורה. אנחנו, ב"ידיד", יודעים שמתארגנות קבוצות נוספות ברחבי הארץ. מנהלת "ידיד" בתל אביב איריס בייר נמצאת בקשר עם אחת הקבוצות שאנחנו מקווים מקווה שתצטרף למהלך.

 

שתפו
Please reload