אם הממשלה לא תיתן פתרונות לממתיני הדיור הציבורי הכנסת תחייב אותה לשלם להם שכר דירה ריאלי. כ

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

אם הממשלה לא תיתן פתרונות לממתיני הדיור הציבורי הכנסת תחייב אותה לשלם להם שכר דירה ריאלי. כ

19/11/2011

אם הממשלה לא תיתן פתרונות ל�...

 

כך קובעת הצעת חוק שכתבה עמותת "ידיד" ושהונחה על שולחן הכנסת ע"י ח"כ איתן כבל. העלות – רק 30 מליון ש"ח

זכאי הדיור הציבורי המחזיקים בתעודות זכאות לדיור ציבורי יקבלו מהמדינה סיוע ריאלי עבור שכר הדירה שישלמו בשוק החופשי עד אשר המדינה תממש את זכאותם, כך נקבע בהצעת חוק שיניח בשבוע הבא ח"כ איתן כבל (עבודה) ביוזמת עמותת "ידיד".  על ההצעה חתמו גם חברי הכנסת דב חנין, אורלי לוי, אבישי ברוורמן, אנסטסיה מיכאלי ורוברט אילטוב.

 

ההצעה שהוכנה כבר לפני למעלה משנה על ידי עמותת "ידיד", הונחה השבוע על שולחן הכנסת על ידי ח"כ איתן כבל שאמר כי "השר אטיאס מקדם מדיניות זהה להצעת החוק שלנו, האוצר כמובן מתנגד לה והדרך לחייב את הממשלה לקבל את דרישות משרד השיכון בנושא זה היא על ידי חקיקה מהירה. מדובר בסכום כסף קטן אך בסיוע אדיר למי שמחזיק היום תעודות זכאות שאינן שוות את הנייר עליו הן מודפסות".

 

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב כי "על פי המצב הקיים היום, זכאי לדיור ציבורי על פי נהלי משרד השיכון, מקבל סיוע בתשלום שכר הדירה בתקופת ההמתנה עד לקבלת הדירה הציבורית. האבסורד הוא כי המדינה מעמידה לרשותו סיוע בשכר דירה בסכומים שאינם ריאליים, שאינם מהווים תחליף ראוי לתשלום אותו היה משלם בהיותו דייר בדיור הציבורי. צריך לזכור כי ההכרה כי אדם זכאי לדיור ציבורי, פירושה הכרה בכך שאותו אדם זכאי לפתרון דיור ריאלי מידי המדינה. ההמתנה ארוכת השנים לדיור הציבורי מחד, והסיוע הלא ריאלי שניתן בתקופה זו מאידך, מביאים לריקון מתוכן של ההכרה באדם כזכאי לדיור ציבורי.

 

 

מוצע אפוא כי מרגע שהוכר אדם כ"זכאי" לדיור ציבורי, ייהנה בתקופת ההמתנה מסיוע בשכר דירה בסכום השווה לעלות שכירת דירה דומה לזו המוצעת במסגרת הדיור הציבורי, בשוק החופשי. זאת, עד לקבלת הדירה הציבורית. מסכום זה יקוזז התשלום אותו ישלם הזכאי עבור הדירה הציבורית – וכך יועמד הזכאי במקום בו היה אילו היה מקבל את הדירה הציבורית בד בבד עם הגדרתו כזכאי."


ח"כ איתן כבל שהחל בימים האחרונים במרתון של שיחות עם אנשי האוצר והשיכון אומר כי "הצעת החוק מייצרת תמריץ למדינה לפעול במהירות כדי לייצר פתרונות ראויים לזכאי הדיור הציבורי ובכך יתרונה".

 

"הזכאים לדיור ציבורי", אומר סמנכ"ל "ידיד" רן מלמד,  "נמצאים במצוקה אמיתית והממשלה אינה מספקת להם מענה. במשרד השיכון יש מספר תוכניות אופרטיביות לסייע לזכאים ולדיירים אך תוכניות אלה דורשות התייחסות תקציבית – שאגב, קיימת וניתנת לביצוע מיידי באם יסכים משרד האוצר להסב חלק מכספי המשכנתאות הממשלתיות הלא מנוצלות, מידי שנה בהיקף של למעלה מחצי מליארד ש"ח, לטובת תוכניות חדשות.  וביניהן שכירת דירות בשוק החופשי  בצורה זו ניתן יהיה ליצור תמהיל חברתי הולם, לחזק אוכלוסיות מוחלשות ולצמצם פערים חברתיים ולשמור על כבודם של אזרחים שאינם מסוגלים לעמוד בעלויות הדיור."

שתפו
Please reload