הם מפנים גם נפגעי נפש

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הם מפנים גם נפגעי נפש

24/04/2012

הם מפנים גם נפגעי נפש

 

בי"ח אברבנאל סוגר הוסטל בו מתגוררים חולי נפש בשיקום סטודנטים ומרצים יוצאים למאבק לטובת החולים הבוקר תוגש לבית המשפט בקשה לעצירת המהלך – בהמשך פעולות מחאה ציבוריות

 הממשלה מפנה לא רק דיירים פולשים בדיור הציבורי. ביפו מנסה בית החולים הממשלתי אברבאנאל, לפנות חולי נפש בשיקום המתגוררים בהוסטל מעבר, בשלב השיקום האחרון שלהם בנימוק כי המבנה מסוכן ויש לשפצו.

סטודנטים לעבודה סוציאלית מבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל באוניברסיטת תל אביב והמרצים שלהם החליטו לסייע לחולים ולפתוח במאבק שישאיר את החולים בהוסטל לפחות עד תום חוזה השכירות שלהם.  "אנו חוששים כי מדובר בתרגיל נדלנ"י של בית החולים, המבקש באמתלה של סיכון לדיירים לסגור את ההוסטל השיקומי האחרון לחולי נפש ", אומרים הסטודנטים.

 

הוסטל "יפו"  ברחוב יפת 209 בתל -אביב יפו, מהווה למעלה מ- 25 שנה, פתרון מעבר לאנשים מחוסרי אמצעים, חלקם דרי רחוב, ורקע אובדני, לאחר אשפוז פסיכיאטרי הזקוקים לשיקום פסיכו סוציאלי וליווי מקצועי לקראת שיקומם בקהילה. ההוסטל שוכן במבנה באחריות משרד הבריאות ובבעלות בית החולים אברבאנל. ביולי 2011 קבע מהנדס עיריית ת"א-יפו כי המבנה הישן דורש שיפוץ, אשר על פי תקנות העירייה ניתן לקיימו מבלי לפנות ממנו את הדיירים.

 

למרות שדיירו הוחתמו על חוזה שכירות עם הנהלת בית החולים בפברואר 2012  חודש לאחר מכן החליטה הנהלת בית החולים לשפץ את המבנה, ולמרות שדייריו ניאותו להישאר לגור בו בזמן השיפוצים, החליט מנהל בי"ח, לפנותם ללא התחייבות להפעלתו מחדש.

 

קבוצת הסטודנטים מבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש שאפל באוניברסיטת תל אביב, טוענת כי לכאורה, החליט בית החולים אברבנאל על פינוי "הוסטל יפו" בניגוד לצרכי דייריו המתמודדים עם מגוון בעיות לאחר אשפוז פסיכיאטרי, ולהעבירם בניגוד לרצונם, ולצרכיהם הבריאותיים למסגרות מופרטות. הסטודנטים מדגישים שהנהלת בית החולים החתימה מספר שבועות קודם את הדיירים על חוזה שכירות למגורים בהוסטל לשנה (עד מרץ 2013) ללא ידוע הדיירים כי בידה מכתב ממהנדס ת"א הדורש שיפוץ של הבניין.

 

מומחים בתחום בריאות הנפש מציינים כי החלטתם הפתאומית והחד-צדדית של מנהל בי"ח אברבנל, ומשרד הבריאות על פינוי ושיפוץ "הוסטל יפו" בניגוד לצרכי דייריו, והעברתם לדיור מופרט, אינו תואם את צרכיהם של  המתמודדים עם מגוון בעיות לאחר אשפוז פסיכיאטרי, תמוהה ודורשת הסבר.

 

במכתב ששלחו ב- 27.3.12 ד"ר אמיר פוקס-פז ועו"ד עדי ניר-בנימיני מהקליניקה המשפטית באוניברסיטת תל אביב אל מנהל בית החולים, יהודה ברוך, נכתב כי  "ממידע שהגיע עולה כי בכוונת הנהלת בית החולים לפנות, במהלך חודש מאי או בסמוך לו, את דיירי ההוסטל וכי אין בכוונת בית החולים להחזיר את הדיירים להוסטל לאחר השיפוצים וזאת למרות שרק לפני כחודש נחתם עמם הסכם שכירות עד לסוף חודש ינואר 2013...." במכתב באי כוחם של הדיירים מבקשים לקבל הסבר "מדוע לא ניתן לשפץ את ההוסטל כאשר הדיירים שוהים בו?"

ביום 17.4.2012 התקבלה תשובתו הלאקונית של מנהל אברבנאל לפיה "מפונים הדיירים מההוסטל מאחר ולמשרד הבריאות אין כרגע תקציב לשיפוץ המבנה" וכי להערכתו השיפוץ "יהיה ארוך ביותר". המכתב אינו מציין מועד ברור לפינוי ואינו מפרט מהן החלופות שהוצעו לדיירים ומה עתידו של ההוסטל.

בדיון של ועדת "סל שיקום" שהתקיים לאחרונה, "הודיעה רכזת סל שיקום בתל-אביב, לדיירים כי יצטרכו לעזוב את ההוסטל." כותבים עוה"ד פז-פוקס ובניימיני. עוד נודע לסטודנטים כי "הצוות המקצועי אמור להפסיק עבודתו בהוסטל".

 

אלון אבירם, אחד מן הסטודנטים המובילים את המאבק מספר כי "בהוסטל מתקיימת קהילה מלוכדת של אנשים התומכים זה בזה כמשפחה. השהייה בהוסטל מונעת מדייריו "ליפול בין הכיסאות", ומאפשר לתכנן תוכנית שיקום שתאפשר לדייריו להיקלט בקהילה, להגיע לעצמאות כלכלית ולצמצם את תלותו במשאבי המדינה".

 

היום תוגש לבית משפט השלום בתל אביב, עתירה לצו מניעה דחוף, בשמם של דיירי ההוסטל לבית המשפט בתל- אביב ובה יאמר, בין השאר כי כי "בקשה זו מוגשת באופן בהול, מאחר ולפני מספר ימים נמסר למבקשים כי ביום 1.5.2012 ייסגר הוסטל ועליהם למצוא לעצמם מסגרת מגורים חלופית. בנסיבות העניין, קיים חשש ממשי כי באם לא יינתן צו ארעי כמבוקש, ימצאו עצמם המבקשים בלא קורת גג וללא מסגרת טיפולית שתבטיח את המשך שיקומם הנפשי כנדרש."

 

הסטודנטים שצירפו למאבקם גם את מרצי בית הספר לעבודה סוציאלית ובראשם פרופ' ריקי סויה, דיקן בית הספר לעבודה סוציאלית, פרופ' עידית וייס-גל ראש התכנית לתואר ראשון, ארגון עוסי"ם שינוי, עמותת "ידיד" ואחרים, מבטיחים כי מתוכננות פעולות מחאה שחלקן אף יגיעו לפתחם של בית החולים והנהלת משרד הבריאות.

שתפו
Please reload