עמותת “ידיד“ לשר השיכון - למה צריך דיור ציבורי בכל בנין חדש

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

עמותת "ידיד" לשר השיכון - למה צריך דיור ציבורי בכל בנין חדש

10/05/2012

עמותת "ידיד" לשר השיכו�...

דיור בר השגה, בהשכרה או במכירה, צריך להיות אחד הפתרונות דווקא לאוכלוסיות מוחלשות, אם תרצו, אחד מהפתרונות העתידיים שיחליפו את מערכת הדיור הציבורי הממשלתי.

במכתב ששלח השבוע סמנכ"ל מדיניות חברתית בעמותת "ידיד", רן מלמד לשר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס הוא כותב:

 

שמעתי בימים האחרונים על כוונתך לקדם, הפניית 5% מכל בנייה חדשה עבור רכישת דירות לזכאי הדיור הציבורי. ראשית אני מבקש לברך אותך על ההחלטה כפי שאני מבקש לנצל את ההזדמנות ולהודות לך ולאנשי משרד השיכון על ההצלחה הגדולה שלכם בהגדלת שכר הדירה לזכאי הדיור הציבורי הממתינים תקופה ארוכה לדיור – זהו נושא שאנו בעמותת "ידיד" עסקנו בו רבות בשנים האחרונות, כולל ביוזמות חקיקה ואנחנו מאד שמחים על שהצלחתם אתם, כמדיניות משרדית לקדם את הנושא ולהביאו לידי גמר.

 

בכל הנוגע לנושא הדיור הציבורי ומעבר לתמיכתנו בהצעה כפי שאנחנו מבינים שהנך מתכוון לנסות ולקדם, למרות הבחירות הקרבות והולכות אנו מבקשים להעיר כי הבעייה אינה רק בהסכמת משרד השיכון ובתנאים לימוש הנושא – בהקשר זה נשמח להעביר אליכם נקודות עקרוניות הנוגעות לגודל הדירות, לבעיות של תשלומים כמו ועד בית וארנונה, למעורבות החברות המשכנות וכד'. אך נדמה לי שלפני כל אלה צריך לדבר על המכשולים האמיתיים העומדים בפני הצלחת מהלך שכזה ואני מבקש להביאם בפניך ובפני אנשי משרדך.

 

לפני כשנה וחצי נשאתי הרצאה, על נושא החקיקה בתחום הדיור, בפני תלמידי שנה ג' למשפטים, במרכז הבינתחומי בהרצליה. דנו, איך אפשר שלא, גם בדיור בר השגה, איך אפשר לקדם אותו, מה תפקידה של המדינה, מה נדרש מהיזמים ובין השאר מה אומרים אלו שמבקשים את צורת הדיור הזו. התשובה, כמה לא מפתיע, היתה חדה וברורה. "לא נראה לי שאגור בשכונה שיכניסו בה גם דיירי דיור ציבורי", אמרה אחת התלמידות, אליה הצטרפו רבים מחבריה, "הם יורידו לי את ערך הדירה". היא, שנולדה וגדלה בנתניה, כמובן הוסיפה עוד כמה פנינים הנוגעות לעובדה שתמיד יהיו אנשים עשירים ואנשים ענייים ושחס וחלילה אסור לערבב ביניהם,

 

עברה שנה, בקיץ החלה המחאה הגדולה. הזוגות הצעירים שוטפים את המדינה. על ימין ועל שמאל קמות התארגנויות של צעירים הדורשות דיור בר השגה עכשיו. האם הם מבינות מה הן מבקשות? האם מדובר בדרישה לגטימית להורדת מחירי דירות כדי שגם משפחות צעירות בתחילת דרכן יוכלו להשתעבד למשכנתא ולבטחון לכאורה בבעלות על הבית? או שמא מדובר בטרנד אופנתי שמטרתו לאותת לממשלה ולהגיד – היי חבר'ה תתעוררו. שוק הדיור משתולל ואתם לא בשליטה.

 

כך או כך, כשמדברים על דיור בר השגה נדמה כי כמעט כל העוסקים בדבר לא ממש מדברים על כך שדיור בר השגה, בהשכרה או במכירה, צריך להיות אחד הפתרונות דווקא לאוכלוסיות מוחלשות, אם תרצו, אחד מהפתרונות העתידיים שיחליפו את מערכת הדיור הציבורי הממשלתי.

 

מתברר כי אלו, מבין המוחים, המדברים בהתלהבות כה רבה על דיור בר השגה לא ממש מתכוונים לשילוב אוכלוסיות או מה שמקובל לכנות היום "תמהיל חברתי בהתחדשות עירונית". הם לא ממש מצפים להתערבות ממשלתית שתביא לכך שאוכלוסיות מוחלשות תעבורנה לגור במתחמי דיור באיכות גבוהה כשהן משולבות באוכלוסיות חזקות יותר אשר יסייעו להן להתרומם ממעגל העוני.

 

הודעתה של עיריית תל אביב לפני כשנה ולפיה תפעל לפתח מתחמים של דיור המיועדים ל"דיור בר השגה בעיקר לעשירון השביעי, היות שעשירונים נמוכים אמורים להיות מטופלים במסגרת דיור ציבורי על ידי המדינה", היא אולי בשורה של ממש לזוגות צעירים המבקשים להתגורר במדינת תל אביב אך היא קביעת מדיניות בעייתית וחמורה של רשות מקומית המבקשת, הלכה למעשה, לסלק מתוכה אוכלוסיות מוחלשות.

 

בירושלים, כך אנו למדים לאחרונה, קמות, חדשות לבקרים, קבוצות רכישה של צעירים המבקשות להקים לעצמם מתחמים של דיור בר השגה. הקריטריונים ברורים וחדים: מיצוי כושר השתכרות, גיל עד סוף שנות השלושים ואולי תחילת הארבעים ואפילו תואר אקדמי. המשמעות ברורה. הדרה קשה וכואבת לאוכלוסיות רחבות היקף, שאינן נמנות בהכרח על הציבור החרדי.

 

דיור בר השגה, להשכרה ולמכירה, נוצר בראש ובראשונה כדי לייצר פתרונות דיור מסוג חדש. פתרונות המתאימים לאוכלוסיות שהפרוטה לא נמצאת בכיסם, אבל גם הם זכאים לדיור איכותי במחיר סביר ואיזור מגורים משופר, וכאלה שנמצאים בתחילת דרכם ובמהלכה הם יוכלו לשדרג את מעמדם. אי אפשר להפריד בין שתי האוכלוסיות. אי אפשר לנסות וליצור מחדש גטאות אשר, כפי שקבע אחד הדוחות שפורסמו לאחרונה, מעדיפים שיגורו בו אוכלוסיות ממוצא מסויים כי הם מעלות את ערך הדירות.

 

הקבוצות הלוחמות היום בעד דיור בר השגה, הן חד מימדיות, חד צדדיות, הן לא שונות בהרבה מקבוצות הרכישה הבונות מגדלי יוקרה המיועדים לעשירים, לאנשי הייטק, לרופאים או לטייסים. הם רק מבקשות שהמחיר יהיה יותר זול. הראייה שלהם צרה ומאד אישית ואף סקטוריאלית. הם בוודאי לא מדברות על שילוב אוכלוסיות וצמצום פערים – אחת המטרות המוצהרות של דיור בר השגה.

כבר לפני שנה וחצי כתבתי על החשש הכבד המקנן בי מפני הסכנה שדיור בר השגה יהפוך, מהר מאד, לעוד סוג של מתחמים עם ועדות קבלה שיסננו את הזכאים להתגורר במחיצתם. היום אני רואה שהחשש היה במקומו.

 

דיור בר השגה, אינו מיועד רק לאוכלוסיות השייכות למעמד הביניים. הוא הפתרון המתקדם בעולם לבעיות המגורים של אוכלוסיות הזכאיות לסיוע ממשלתי בדיור. אבל ככל הנראה מה שטוב ללונדון ולניו יורק, ככל הנראה אינו מספיק טוב לעיר הלבנה. לתל אביב חשוב יותר להתקדם לקראת הפיכתה לאיזור בעל ריבונות עצמאית אשר בוחר את המתגוררים בו לפי רמת הכנסתם ומצבם הכלכלי.

אשמח להיות לעזר לך ולצוות משרדך כדי לנסות ולמנוע את שאני חושש ממנו ולנסות ולאפש קיומו האמיתי של החשוב שבאלמנטים הדיוריים העתידיים של ישראל – שילוב אמיתי של אוכלוסיות מוחלשות, זכאיות דיור ציבורי, במתחמי דיור המשווקים לקהל הרחב. 

שתפו
Please reload