גידול של 80% בפניות לעמותת “ידיד“ בנושא ביטוח הלאומי 60% מהן נשים.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

גידול של 80% בפניות לעמותת "ידיד" בנושא ביטוח הלאומי 60% מהן נשים.

29/05/2012

גידול של 80% בפניות לעמותת &quo...

2139 פניות הנוגעות לבעיות וקשיים בהתנהלות אל מול הביטוח הלאומי הגיעו למרכזי הזכויות של עמותת "ידיד" בחמשת החודשים הראשונים של שנת 2012. מדובר בגידול של כ- 80% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2011, כך עולה מנתונים שמפרסמת הבוקר עמותת "ידיד".

מניתוח המידע עולה עוד כי רוב הפונים למרכזי הזכויות בנושאים אלו היו נשים - 1348 נשים שהן כ- 60% מסך כל הפונות וכי הנושאים המרכזיים שבהן התבקש הסיוע נגעו לקצבאות הבטחת הכנסה ואבטלה, תשלום מזונות, מימוש זכאות לסיעוד ועוד. עוד עולה מן הנתונים כי - 650 מהנשים (49%) הן נשים חד הוריות והשאר נשואות או חיות עם בן זוג. 437 מהפונות מתקיימים על קצבאות הבטחת הכנסה ואבטלה לסוגיהן, 46 מקבלות קצבת מזונות, 156 הינם קשישים המתקיימים מקצבת זקנה או שארים וכ- 59 מהפונות הינן נכות המקבלים קצבאות נכות בדרגות שונות.

 

מניתוח הפניות מתברר כי 40% מהפונים הינם בגילאי 31-50, 21% בגילאי 51-60, 16% בגילאי 60+ ו- 22% בגילאי 21-30. נתון מטריד הוא העובדה כי 62% מהפניות הן מהחברה הערבית, 17% ילידי הארץ, 12% עולים מחבר המדינות ו- 7% עולים יוצאי אתיופיה. לדברי עמותת "ידיד" הדבר מצביע על הקשר ההדוק שבין היכולת למיצוי זכויות והנגישות הפיזית והלשונית לשרותי הביטוח הלאומי.

 

"למרות העובדה שאתר האינטרנט של הביטוח הלאומי נגיש במספר רב של שפות, העובדה כי ביישובים רבים אין סניפים של הביטוח הלאומי וכי המוסד לא טרח עד היום להגדיל את מספר הסניפים הניידים שלו ואת זמינותם מעידה כי מדובר בשיטה שמטרתה אחת – למנוע מאוכלוסיות נזקקות ומוחלשות למצות את זכויותיהן שהמשמעות היחידה שלהן, חסכון לביטוח הלאומי באי תשלום למבוטחים הזכאים לכך", אומרים בעמותת ""ידיד" השוקדת בימים אלה על הכנתה של הצעת חוק שתחייב הרחבת מערך הסניפים של הביטוח הלאומי בעיקר בפריפריה.

 

מחר תעלה לקריאה טרומית הצעת חוק שהכינה עמותת "ידיד" יחד עם קבוצה גדולה של נשים חד הוריות ובשיתוף עם המחלקות לעבודה קהילתית בפתח תקוה ורעננה. הצעת החוק, אותה יגיש ח"כ עמיר פרץ יחד עם קבוצת חברי כנסת, באה לתקן את חוק המזונות (הבטחת תשלום) המהווה תמריץ שלילי של המדינה כלפי נשים חד הוריות המבקשות להתפרנס בכבוד ובמקביל לקבל את כספי המזונות שלהן באמצעות הביטוח הלאומי. "אנחנו מקווים כניסתו לתפקיד של מנכ"ל חדש למוסד לביטוח לאומי יחד עם פעילות נמרצת של שר הרווחה והשירותים החברתים תביא בסופו של דבר לתיקון החוק דבר שיאפשר לעשרות אלפי נשים יחידות להשתלב בשוק העבודה, להתפרנס בכבוד ולא להיות לנטל על המדינה". אומרים בעמותת "ידיד". 

שתפו
Please reload