דירות מקלט למפוני דיור

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

דירות מקלט למפוני דיור

10/06/2012

דירות מקלט למפוני דיור

הצעת החוק המציעה הקמת מערך דירות מקלט עבור משפחות שפונו מבתיהן תעלה הבוקר להצבעה בוועדת השרים לחקיקה. בישראל מפונים מידי שנה למעלה מאלפיים משפחות מדירותיהם עקב חוסר יכולתם לעמוד בתשלומי המשכנתא או שכר הדירה או מסיבות אחרות. הצעת החוק של ח"כ איתן כבל בשיתוף עמותת ידיד מציעה הקמת מערך דירות ארעיות שישמשו את המשפחות המפונות לתקופה קצובה במקביל לתכנית העצמה שתעבורנה בתקופה זו

הצעת חוק של ח"כ איתן כבל בשיתוף עמותת ידיד אשר תעלה מחר (א') להצבעה בוועדת שרים לענייני חקיקה מציעה להקים מערך דירות מקלט עבור משפחות שפונו מבתיהן מסיבות שונות. על פי ההצעה ישמשו דירות אלו כדירות מעבר משפחות לפרק זמן קצוב לאחר שנותרו ללא קורת גג וזאת, במקביל להענקת שירותים סוציאליים מקיפים לדיירים ע"י אגף הרווחה.

הפתרון, על פי הצעת החוק, עשוי להיות מיושם באמצעות גורמים שונים, כגון: משרדי הממשלה, העירייה, תורמים, עמותות, חברות משכנות ועוד. במהלך שהותן של המשפחות בדירות המעבר הן תעבורנה תהליך של העצמה ומימוש זכויותיהן כך שיוכלו בתום תקופת השהייה לעבור לדיור של קבע.

לדברי יוזם החוק, ח"כ איתן כבל: "אנחנו נוטים לשכוח שמחאת הקיץ החלה בראש ובראשונה בגלל יוקר הדיור. ההצעה הזאת נועדה לתת פיתרון מיידי לאלו שיוקר הדיור גרם להם להישאר ללא קורת גג. בישראל של היום זה דבר שעלול לקרות לכל אחד מאיתנו אבל אין לנו כחברה את הזכות המוסרית להשלים עם העובדה שאנשים נזרקים לרחוב עם משפחותיהם. צדק חברתי מתחיל במתן מענה של המדינה לאותם אלו שנקלעו לקשיים על מנת להעמיד אותם בחזרה על הרגליים ולהחזיר אותם למסלול. זו סולידאריות בסיסית שאין לנו היום את הזכות לוותר עליה".

בישראל מפונים מידי שנה למעלה מאלפיים משפחות מדירותיהם עקב חוסר יכולתם לעמוד בתשלומי המשכנתא או שכר הדירה או מסיבות אחרות. החובות נצברו במקרים רבים בשל פיטורים, מחלה או הפחתה בקצבאות הביטוח הלאומי. משפחות אלה מתקשות למצוא דיור חלופי מיידי. הפינוי מהבית יוצר תופעה חברתית קשה. משפחות רבות על ילדיהן נותרות ללא קורת גג, ובמקרה הטוב נקרעות בין מספר בתים של קרובים ומכרים. כמו כן קיימת אוכלוסייה לא מבוטלת של נפגעי עבירה, נשים מוכות ואחרים אשר מוצאים את עצם ללא קורת גג כאשר הם יוצאים לאחר תקופת שיקום ממקלטים שונים.

בעיית המשפחות מחוסרות הדיור הינה בעיה קשה ההולכת ומתגברת. החוק מגדיר את מחוסרי הדיור כבודדים ולא משפחות ועקב כך המשפחות משוללות זכויות ותמיכה כמעט לחלוטין. המערך הסוציאלי הקורס אינו מסוגל לטפל היום ביעילות בתופעה ועקב מצוקה תקציבית הוא אינו מסוגל להעמיד לרשות המשפחות את הסיוע הבסיסי כפי שנקבע בתקנון העובדים הסוציאליים.

 

שתפו
Please reload