הכנסת דנה בהצעת החוק להקמת דירות מקלט זמניות למפוני דיור

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הכנסת דנה בהצעת החוק להקמת דירות מקלט זמניות למפוני דיור

13/06/2012

הכנסת דנה בהצעת החוק להקמת �...

ביוזמת ח"כ איתן כבל ועמותת "ידיד" דנה מליאת הכנסת בהצעת החוק שהוכנה כחלק מפרוייקט לשינוי מדיניות של קבוצת "הכח להשפיע-תושבים עושים שינוי" מחיפה ואשר מטרתו לייצר פתרונות דיור זמניים למשפחות ויחידים שלא הצליחו לעמוד בתשלומי המשכנתא או שכר הדירה ונזרקו לרחוב. מוגש לכם הפרוטוקול המלא מישיבת מליאת הכנסת. לקרוא וללמוד.

הצעת חוק הרשויות המקומיות (דירות מקלט), התשס"ט–2009
[הצעת חוק פ/3790/18; נספחות.]
(הצעת קבוצת חברי הכנסת)

 

היו"ר אופיר אקוניס:
הצעת החוק הבאה על סדר-היום: הצעת חוק הרשויות המקומיות (דירות מקלט), של חבר הכנסת איתן כבל וקבוצת חברי כנסת. בבקשה, אדוני. ישיב לך סגן שר האוצר.


איתן כבל (העבודה):
אדוני היושב-ראש, גברתי ורבותי השרים, אני כבר אומר בפתח דברי שהסכמתי לשנות את הצעת החוק הזו ולהפוך אותה להצעה לסדר-היום. ידעתי שאין סיכוי שהצעת החוק הזו תעבור כאן במליאה, כיוון שוועדת השרים גם לא אישרה אותה, אבל לא פחות מכך כשאני יודע איזה כוחות עומדים מולי, בראשם אלקין, בעיקר אחרי שהגיע לסולחה עם ראש הממשלה, וכמובן סגן השר יצחק כהן.


סגן שר האוצר יצחק כהן:
- - -
איתן כבל (העבודה):
תודה. הבנתי ואני לא מזלזל. תודה. הצעת החוק הזאת, בעצם אני מצאתי לנכון להעלות אותה על סדר-היום, ולו רק שאולי ברבות הימים היא בכל זאת תעבור, אדוני היושב-ראש. הצעת החוק הזו – חברת הכנסת מרינה סולודקין, כיוון שאת עוסקת בעניינים האלה הרבה מאוד – מדברת על כך, שמדי שנה כ-2,000 איש מוצאים מבתיהם מסיבות כאלה ואחרות, בעיקר מאי-עמידה בתשלומי המשכנתה ובעצם שהבנק, או כל גורם אחר, לוקח את הבית, ובעצם המשפחה מוצאת את עצמה מחוץ לבית.


יתירה מכך, חשוב שנדע שמדובר על אוכלוסייה שאיננה אוכלוסייה שאנחנו נוהגים לומר שהיא במצב סוציו-אקונומי נמוך, כי מי שנמצאת במצב סוציו-אקונומי נמוך, עומדות לה האפשרויות לפנות למשרד השיכון, לפנות ל"עמידר", לפנות למדינה, ובדרך כזו או אחרת אולי להגיע לאיזה סיכום מבלי שנפתח את הדיון. כי אני רוצה לעשות הבחנה ברורה, כי הרבה חושבים וטועים שהצעת החוק הזו נוגעת לדיור הציבורי, והיא לא נוגעת לדיור הציבורי, חברת הכנסת מרינה סולודקין; היא מדברת על קבוצה שמצבה באותו זמן נהיה קשה לאין-שיעור מזה של אותה קבוצה.


הרי מה העניין? ברוב המקרים מדובר על משפחות מהמעמד הבינוני, שכשהם לקחו את המשכנתה מצבם היה בסדר גמור. האשה עבדה, הבעל עבד, ולא עלינו, וזה קורה, ויכול שיקרה, שהאשה חולה, הבעל חלה, או לחלופין יכול שיקרה מצב שהבעל הקים עסק, האשה פתחה עסק ובגלל שינויים שלעתים אינם קשורים בהכרח רק להתנהלות אישית, אלא שינויים של שוק, או דברים מן הסוג הזה, ואתה מוצא את עצמך במצב שאינך יכול לעמוד בהחזרי המשכנתה, ובכך אתה מוצא את עצמך – המשפחה מוצאת את עצמה ברחוב במובן האמיתי של המלה, כשכל מי שפונים אליו אלה משפחות שבדרך כלל, חבר הכנסת אבישי ברוורמן, לא מוצאות את עצמן בשום רשימה, כי היא לא יכולה לפנות למשרד הבינוי והשיכון – אומרים לה: סליחה, אנחנו לא מתעסקים עם מצבים כאלה, אתם בעלי דירה לשעבר, וכל הדברים מן הסוג הזה.


וכל מה שאמרנו – שבכל יישוב ויישוב הרשות המקומית תדע להקצות שתיים-שלוש יחידות דיור שתהיינה מיועדות למצבים מן הסוג הזה, שבהן אנשים יוכלו להיות לפרק זמן מאוד קצר – וזה קיים גם בעולם – עד שהמשפחות תוכלנה לעמוד על הרגליים. זה יכול להיות בשילוב עם המדינה, זה יכול להיות מצב שאולי בפרויקטים החדשים ששר הבינוי והשיכון רוצה להוביל אותם, של הקמת יחידות דיור בשיטה כזו או אחרת, במכרזים – אדוני היושב-ראש, אתה בטח גם מכיר ויודע את זה, שבכל מכרז תהיה הקצאה - - -

היו"ר אופיר אקוניס:
לדיור בר-השגה.


איתן כבל (העבודה):
לא. - - - בתוך דיור בר-השגה תהיה הקצאה לדיור הציבורי, וכך אתה מייצר גם תמהיל בתוך הבתים, ואתה לא מייצר שכונות רק של משפחות חלשות. זה מסוג אותם נושאים, חבר הכנסת ברוורמן, אדוני היושב-ראש, שהם חצר אחורית של החברה הישראלית; רובנו לא מתעסקים עם זה, אבל לצערנו אין כמעט אחד מאתנו שלא מכיר, יודע, מישהו שנמצא במצב הזה. ושוב, לעתים זה יותר מכך. יש גם מצב לא פשוט שהמשפחות האלה, מבחינה נפשית, נמצאות במצב קשה מאוד, כי מי שנולד אל תוך המצוקה – בלי חס וחלילה לזלזל – הוא כבר חי את המצוקה. מי שאתמול חי בתנאים כאלה ואחרים, ונופל מאיגרא רמא לבירא עמיקתא – היכולת הנפשית של אותה משפחה להתמודד עם האתגרים שהמציאות מייצרת בפניהם – היא קשה. זו מציאות קשה מאוד, ולכן אני סברתי שמן הראוי שהמדינה גם תדע לתת סיוע נפשי, כי אם המשפחה הזאת לא מצליחה לעמוד על רגליה, המחיר שהמדינה נאלצת לשלם לאחר מכן, בכל אותה שרשרת טיפול, הוא לאין-שיעור יותר גדול מהסיוע הנקודתי בתחילת הדרך. ואנחנו כמדינה חלשים מאוד מאוד בטיפול המונע, שהיה יכול לחסוך בהמשך מיליארדים רבים של כספים.


הצעת החוק הזאת, אדוני היושב-ראש, רן מלמד מ"ידיד" – ויחד עם "ידיד" הכנו את הצעת החוק הזאת – הצעת חוק חברתית מן המדרגה העליונה. ואני אומר, אני מקווה שהשיח הזה, יחד אתו נצליח לייצר שיח חברתי שאולי בבוא העת גם ייתן מענה לנושא הזה. אני מודה לכם.


היו"ר אופיר אקוניס:
אני מאוד מודה לך, אדוני. אדוני סגן השר, בבקשה, משיב בשם שר הרווחה והשירותים החברתיים, וכפי שהודענו בתחילת הנימוק שלך, הצעת החוק הזאת הופכת להצעה לסדר-היום. בבקשה, אדוני הסגן.


סגן שר האוצר יצחק כהן:
אני לא מבין, איתן, איך זה. משהו פה לא מובן לי.


איתן כבל (העבודה):
אני בדרך כלל - - - לבוא אחריך ואז להרים את זה.


סגן שר האוצר יצחק כהן:
משהו בפיזיקה לא – משהו לא מסתדר עם הפיזיקה.

היו"ר אופיר אקוניס:
השר כץ היה לפניו, הוא העלה, העלה, העלה, העלה.

סגן שר האוצר יצחק כהן:
על כל מקרה, אדוני היושב-ראש, חברי חבר הכנסת איתן כבל, חברת הכנסת אורלי לוי, חבר הכנסת אילן גילאון, ועוד חברי כנסת, אכן העליתם נקודה שמאוד חשוב לדון בה, ואני שמח שהסבת את זה להצעה לסדר-היום, מכיוון שבוועדה ודאי תוכלו להרחיב – גם תוכל להזמין אותי, את שר הרווחה, לוועדה. שם זו באמת במה לדון בסוגיה המאוד-מאוד מורכבת וכואבת.

 

מה שאתם מבקשים, חבר הכנסת כבל, אורלי ואילן – להטיל על הרשויות המקומיות להקים מערך של דירות מקלט המיועדות לשהות זמנית של אוכלוסייה נזקקת. החובה תוטל על רשות מקומית שמספר תושביה עולה על 10,000. אוכלוסייה נזקקת מוגדרים לפי ההצעה שלכם: א. מי שפונה מדירתו עקב חוסר יכולת לשלם תשלומי משכנתה או שכר דירה; ב. נפגעי אלימות במשפחה; ג. קורבנות תקיפה מינית או קורבנות תקיפה כלשהי – לאו דווקא – גם אלימות, כפי שציינתם. רכישת הדירות, כפי שהצעתם, תמומן מאוצר המדינה, ואחזקתן מתקציב הרשויות המקומיות.


עוד הצעתם כי שר הרווחה והשירותים החברתיים יהיה ממונה על ביצוע החוק ויהיה רשאי, באישור ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, להתקין תקנות בענייני ביצוע החוק, כללי זכאות למגורים ומשך המגורים. כמו כן יהיה השר רשאי לקבוע הוראות בעניין העדפה של אוכלוסייה בין האוכלוסיות הנזקקות.


פתרונות דיור הם בדרך כלל באחריות משרד השיכון. משרד הרווחה מספק שירותי דיור רק לאלה – הדיור נלווה לשירותים הטיפוליים, כגון מקלט לנשים מוכות או סידורים חוץ-ביתיים. נוסף על כך, להצעה עלות תקציבית שתהיה נטל כבד על הרשויות המקומיות, והן לא תוכלנה לשאת בכך.


יצוין כי הצעה כמעט זהה הוגשה גם על-ידי חברת הכנסת מרינה סולודקין לפני כשנתיים, ועמדת המשרד אז היתה להתנגד, מאותן סיבות. ועדת השרים דנה, עמדתה ידועה לכם. אני שמח שהעברתם את זה להצעה לסדר-היום. אני מציע פה-אחד להעביר את זה כהצעה לסדר-היום, ותודה לכם, חבר הכנסת כבל, חברת הכנסת אורלי אזולאי - - -


אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו):
למה אזולאי?

 

היו"ר אופיר אקוניס:
כי הוא חושב שהוא מתראיין ב"ידיעות אחרונות" עכשיו, אז הוא מודה לאורלי אזולאי-כץ.

 

סגן שר האוצר יצחק כהן:
חברת הכנסת אורלי אבקסיס. סליחה, סליחה, סליחה.


היו"ר אופיר אקוניס:
הוא חשב שהוא ב"ידיעות אחרונות" בריאיון. הוא גם דמיין שהוא בוושינגטון. הכול יחד, הוא בדמיונות.


יצחק הרצוג (העבודה):
אורלי לוי אבקסיס יש רק אחת.


היו"ר אופיר אקוניס:
זה נכון. גם אורלי כץ יש רק אחת, והיא לא פה, היא בוושינגטון. מה לעשות. אני שמח שיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון נכנס, כי – קודם הודיתי לך בשם כל חברי הוועדה, בשמי, על הסיור המאלף ביום ראשון שעבר – באמת – המרתק – בתוואי הגדר עם מצרים.


אפשר לעבור להצבעה. זו הצעה לסדר-היום, כפי שאמרתי, ואנחנו בהצעת חוק הרשויות המקומיות (דירות מקלט), של חבר הכנסת איתן כבל.
הצבעה מס' 7
בעד ההצעה להעביר את הנושא לוועדה – 27
נגד – אין
נמנעים – אין

 

ההצעה להפוך את הצעת חוק הרשויות המקומיות (דירות מקלט), התשע"ב–2011, להצעה לסדר-היום ולהעביר את הנושא לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות נתקבלה.

 

היו"ר אופיר אקוניס:
ובכן, 27 בעד, אין מתנגדים, אין נמנעים. הצעת חוק הרשויות המקומיות (דירות מקלט), שהפכה להצעה לסדר-היום, תידון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות.

 

 

שתפו
Please reload