איך בדיוק התקבלו ההחלטות על הקיצוצים בסעיפים החברתיים

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

איך בדיוק התקבלו ההחלטות על הקיצוצים בסעיפים החברתיים

01/08/2012

איך בדיוק התקבלו ההחלטות על...

 

עמותת "ידיד" דורשת מהממשלה לחשוף את הקריטריונים והדרך לפיהם הוחלט על הסעיפים שיקוצצו במשרדים החברתיים. "אנו חוששים כי הקיצוץ בסעיפי התקציב השונים במשרדי הבריאות והשיכון נעשה בלי שנבדקו חלופות שימנעו פגיעה בשירות לאזרחים"

 איך באמת קבעה הממשלה אילו סעיפי תקציב יקוצצו כחלק מהגזירות הכלכליות, האם היו אלו פקידי האוצר שקיבלו החלטות תקציביות עבור שרי הממשלה או אולי היו אלו השרים עצמם שבחרו לפגוע דווקא בבטן הרכה של משרדיהם כחלק מהמאבק שלהם נגד הגזירות והחשוב מכל, מהן החלופות שהוצגו, אם בכלל. על שאלות אלו תובעת עמותת "ידיד" תשובות משרי הבריאות השיכון והאוצר.

 

"בצער רב שמענו על החלטת הממשלה לאשר את תכנית הגזירות הכלכליות שהוגשה על ידי משרד האוצר. בצד ההבנה כי משבר כלכלי עומד בפתח וכי יש צורך בנקיטת צעדים שימנעו את הדרדרותה הכלכלית של ישראל איננו יכולים להשלים עם העובדה שחלק ניכר מהפתרונות שעליהם הוחלט מטילים ציבורים גדולים של החברה הישראלית לעברי פי פחת." כתב סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, לשר הבריאות בנימין נתניהו, ולשרי האוצר והשיכון.

 

"בימים האחרונים נחשפנו למידע רב וסותר שעסק בסעיפים בהם יבוצע הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה ובמיוחד במשרדי הבינוי והשיכון ובמשרד הבריאות. מעיון מעמיק בתקציבי המשרדים בשנים האחרונות והשוואת הסעיפים השונים ברמת התכנון והביצוע בפועל אנו סבורים כי ישנן חלופות רבות אשר שימוש בהם יכול לשנות את מהות הקיצוץ בצורה משמעותית ולמזער מאד את הפגיעה באזרחי המדינה". נכתב לשרים.

 

"לאור זאת אנו מבקשים לדעת:

1.      מי הגורם שהחליט על הסעיפים שיקוצצו – אגף התקציבים במשרד האוצר? אנשי משרדי השיכון והבריאות? שני הגורמים יחד?

2.      מה הם הסעיפים המדוייקים בהם הוחלט לקצץ ומדוע הוחלט לקצץ דווקא בהם. האם נקבעו קריטריונים שונים או שההחלטה התקבלה ללא בדיקה מעמיקה של הצרכים.

3.      האם נשקלו חלופות אחרות לקיצוץ ומה הן היו

4.      האם נשקל לקצץ סעיפים שלאורך שנים ביצועם בפועל היה בחסר ואם לא מדוע.

5.      האם תסכימו להחליף את הסעיפים המיועדים לקיצוץ בסעיפים אחרים אשר יפגעו פחות בציבור."

 

בעמותת "ידיד" אומרים עוד כי "אין לנו ספק שבעבודת מטה נכונה ניתן היה לצמצם את הפגיעה בשכבות המוחלשות למינימום ואנו מצפים מהשרים לעמוד על כך שהסעיפים יקוצצו הם כאלו הדורשים ממילא התייעלות ושינוי מערכתי כולל".

שתפו
Please reload