מה קורה שאין כסף לשלם את המשכנתא

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

מה קורה שאין כסף לשלם את המשכנתא

11/10/2012

מה קורה שאין כסף לשלם את המש...

איך זה משפיע על רמת החיים ולמה זה יכול להתגלגל. בשורה התחתונה – אסור לקחת משכנתא אם ההוצאה עליה ועל הארנונה וועד הבית גבוהים מ- 30% מסך כל ההכנסה המשפחתית. חמישה סיפורים אמיתיים

זה קורה גם למבוגרים
למרכז "ידיד" בפתח תקוה הגיע זוג בשנות ה 70 מיישוב מבוסס במרכז הארץ. הגבר עובד בשלוש עבודות בנוסף לפנסיה קטנה וקצבת זיקנה מהביטוח הלאומי. האישה עדיין עובדת חלקית וקצבת זיקנה מהביטוח הלאומי. הכנסה של כ 15,000 ₪ לחודש. תשלומי משכנתא חודשיים של 7000 ₪. ידוע להם שבקרוב לא יוכלו לעמוד בתשלומים. אין כספי זכאות (משכנתא של המדינה שמאפשרת לגשת לועדה בינמשרדית לפרישת החוב או הפחתתו).
הבנק מסרב למחזר המשכנתא עקב הגיל המתקדם. נותרו להם 13 שנים נוספות. הגיעו להתייעצות אחרי שכל פניותיהם לבנק לא נענו ופחדו לאבד את הבית.
הפתרון: מתגוררת איתם ביתם בת ה 40. הומלץ להם לצרף אותה להלוואה ושהיא תבקש את המיחזור. עזרנו לנסח הבקשה, אחרי שיחה עם הבנקאית. אחרי החג נדע אם הבקשה נענתה.

נפגעי משכנתאות גם מעבר לקו הירוק
זוג בסוף שנות ה 30. גרים בשומרון. הגבר עובד במכירות והאישה, עקרת בית המטופלת בילד קטן. ההכנסה החודשית עומדת על כ 14000 ₪ אך יחד עם הלואות רבות ומשכנתא של 5,000 ש"ח לחודש אין יכולת לקיים חיים יציבים ושלוים. במקרה שלנו הגיע הבעל להתייעץ עוד לפני שהבנק פונה לערכאות משפטיות פשוט כי הוא ואשתו מרגישים שלא מסתדרים עם התקציב.
הפתרון: לאחד את כל ההלוואות להלוואה אחת עם החזר חודשי נמוך ולמחזר את המשכנתא כך שלא תעלה על 30% מסך ההכנסה. בנוסף, אחרי החגים הילד הקטן יכנס לגן עירוני ואז האישה תתחיל לחפש עבודה

גילה 
גילה, המתגוררת באחד היישובים הלא גדולים בצפון הארץ הגיעה למחלקה המשפטית של עמותת "ידיד" לפני כשנתיים. היא ובעלה ז"ל לקחו משכנתא בשנת 2000. במהלך השנים, נקלעו לבעיות כלכליות ונוצר חוב פיגורים לבנק.
בשנת 2007 פקד אותם אסון כבד, ובנה הקטין (שהיה אחד משלישיה) נפטר מסרטן לאחר מאבק ממושך. לאחר פחות משנה, נפטר בעלה של גילה מצער, והיא נותרה לבדה, אלמנה ואם לחמישה ילדים.
לאחר מותו של הבעל התברר לגילה כי תשלומי המשכנתא הגבוהים לא שולמו בזמן וכי היא עומדת לפני תביעה של הבנק. בבדיקה התברר כי היו לה ובעלה היה ביטוח חיים למשכנתא, אבל הוא לא כיסה את חוב הפיגורים כך שהיא נותרה עם חוב של כ-220000 ₪.
רק בעקבות פעילות מאומצת של המחלקה המשפטית של עמותת "ידיד" ובעקבות העובדה כי המשכנתא שנלקחה כללה גם משכנתא ממשלתית, המאפשרת פנייה לועדה בינמשרדית במשרד השיכון, הצליחה גילה לייצב את מצבה הכלכלי.
הוועדה המיוחדת, אישרה לדינה פריסה של ההלוואה וחוב הפיגורים תוך הפיכת כ-30,000 ₪ למענק מותנה, נוכח מצבה הכלכלי הקשה הגשנו ערר על החלטת הועדה לשם הקטנת ההחזר החודשי ועל גובה שכר הטרחה של כונס הנכסים שתבע סכום של 70,000 ש"ח. גם במקרה הזה, רק לאחר מאבק משפטי, לא קל שניהלה עו"ד ורדית דמרי מדר, מנהלת המחלקה המשפטית של עמותת "ידיד" הופחת שכר טרחת הכונס והועמד על 35,000 ש"ח.

מה קורה שפתאום אין עבודה
יואב (שם בדוי) נשוי+1 לקח משכנתא בסך 500,000 ש"ח מהבנק, גובה ההחזר החודשי עמד ע"ס 5,300 ש"ח החזר גבוה לכל הדעות, אך לאור העובדה שגם יואב וגם אשתו עבדו נדמה היה להם כי יוכלו לעמוד בגובה ההחזר.
לפני כ- 4 שנים, בעקבות התדרדרות במצבה הבריאותי של אשתו של הפונה, היא נאלצה לעזוב את מקום עבודתה ובעקבות כך הכנסתם החודשית קוצצה בכ- 5,000 ש"ח. גובה החזר המשכנתא. לאור מצבם הכלכלי שהתדרדר מדחי לדחי וחוסר יכולתם לשלם את תשלומי המשכנתא, נוצר ליואב ואשתו חוב פיגורים בסך כ-22,000 ש"ח ובעקבות כך פתח נגדם הבנק תיק הוצל"פ. למרות הקשיים הכלכלים הפונים לקחו הלוואה מהבנק והצליחו לשלם את חוב הפיגורים.

בשנת 2012 לאור ירידה נוספת בהכנסותיו של יואב מהעסק העצמאי שניהל וזאת בנוסף לכך שאשתו המשיכה להיות מובטלת נוצר להם חוב פיגורים חדש (בסך כ-48,000 ש"ח) ובעקבות כך הוצא נגדם צו פינוי.

פניית המחלקה המשפטית של "ידיד" לב"כ הבנק העלתה דרישה לתשלום של כל סכום חוב הפיגורים מיידית. לאחר מ"מ ירדה הדרישה למחצית מחוב הפיגורים באופן מיידי בלבד.
יואב ואשתו שלא יכלו לעמוד בסכום זה הצליחו לגייס 15,000 ש"ח בלבד. לשמחתינו הסכים ב"כ הבנק ניאות לבקשה. הפונה הפקיד את כל הכספים הנדרשים וצו הפינוי בוטל. במקביל נסייע לפונה להגיש בקשה לועדה המיוחדת של הבנק ולעמוד בתנאים שהבנק דרש. החוב עדיין קיים ומעיק ועד שלא תתבצע פרישה מחודשת של המשכנתא או מחזורה בתנאים אחרים – לא יוכלו יואב ואשתו לצאת לדרך חדשה.

זה קורה גם לעולים חדשים
זהו סיפורם של זוג עולים חדשים מאחת מארצות אמריקה הלטינית המתגוררים באחת מערי הפריפריה הצפונית ולהם שני ילדים. לפני כשנה צלצל הטלפון באחד ממרכזי "ידיד". בצד השני היה גולן (שם בדוי) שצלצל וביקש עזרה כשהמעקלים כבר היו בדירה כדי לממש את צו הפינוי שהוצא על ידי הבנק.

לאחר שיחות אינטנסיביות עם כונס הנכסים מטעם הבנק ועם המעסיק של גולן, שהסכים לערוב ולסייע לו הצלחנו לעצור את הפינוי ולשלוח את המעקלים חזרה הביתה. 

אך בכך לא הסתיים הסיפור. התברר כי גולן ואשתו כלל לא ידעו את הזכות שעומדת להם לפנות לועדה הבינמשרדית כדי לקבל ממנה פריסה חדשה או מופחתת של המשכנתא. לאחר שפנייה כו נעשתה אושרה להם משכנתא נמוכה יותר אשר לצערנו, עקב חוסר מספיק במקורות הכנסה גם בהחלטות הועדה הבינמשרדית, לא הצליחו גולן ואשתו לעמוד.

במהלך השנה וחצי האחרונות הוצאו נגד בני הזוג צווי פינוי נוספים אשר רק לאחר עבודה מאומצת שכלכלה פגישות לתכנון תקציב משפחתי ועבודה מאומצת על חלוקת ההכנסות המשפחתיות הצליחו בני הזוג להגיע, סוף סוף, לפני כשלושה שבועות לחתימה מסודרת ואחרונה, כך אנו מקווים, על הסדר מול כונס הנכסים.
 

שתפו
Please reload