עתירה לבג“צ: עיצרו את מכירת נכסי רשות הפיתוח לידיים פרטיות

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

עתירה לבג"צ: עיצרו את מכירת נכסי רשות הפיתוח לידיים פרטיות

08/11/2012

עתירה לבג"צ: עיצרו את מכי�...

 

הקליניקה לזכויות אדם בחברה באוניברסיטת חיפה ועמותת "ידיד" עתרו לבג"צ: נכסי רשות הפיתוח שייכים לכלל הציבור בישראל והם צריכים להפוך לפתרונות לדיור ציבורי ודיור בר השגה

עמותת "ידיד" והקליניקה לזכויות אדם בחברה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, הגישו השבוע  עתירה לבג"צ בבקשה למתן צו על תנאי נגד ראש הממשלה, שר השיכון שר האוצר ורשות מקרקעי ישראל. העותרים פנו לבית המשפט, בבקשה שיורה למדינה להפסיק, באופן מיידי, מכירה של נכסי רשות הפיתוח לגורמים פרטיים עד להכנת תכנית שתייעד ולו חלק מנכסי רשות הפיתוח לצרכים חברתיים, לרבות דיור ציבורי בהתאם לחובות רשות המקרקעין על פי חוק רשות מקרקעי ישראל.

לטענת העותרים המיוצגים ע"י עוה"ד שרון הורנשטיין והרן רייכמן מהקליניקות המשפטיות בחיפה, כי למרות שמשאב הקרקע הוא מצרך חיוני המצוי במחסור מובהק התירה המדינה להעביר לידיים פרטיות כ-800 אלף דונם. לטענת העותרים, לאורך השנים, נכסי רשות הפיתוח, נוהלו על ידי חברת ניהול שונות ביניהן עמידר והושכרו לאוכלוסיות מוחלשות ודלות אמצעים. למרות התפקיד החברתי וההיסטורי של דירות הרשות לפיתוח, החלטה 921 של מנהל מקרקעי ישראל, מונעת למעשה מדיירים מאוכלוסיות מוחלשות לרכוש את הדירות וזאת לאחר שהגבילה את גובה ההנחה לסכום של 200 אלף שקל (צמוד למדד החל מינואר 97), סכום שאינו מצוי בכיסם של רבים מהדיירים.

עוד מצוין בעתירה, כי במסגרת העברת הנכסים לידיים פרטיות, לא הוקצו נכסים כלשהם לצרכים חברתיים, לרבות דיור ציבורי או דיור בר השגה, זאת בניגוד להוראות החוק. מדיניות זו מובילה לתהליך של מכירת עתודות נכסים של מדינת ישראל אשר יכולים עדיין לשמש כמשאב לפתרונות דיור או לצורכי חברה.

"המצב הנוכחי גורם לכך שמתבצעת מכירה כוללת של נכסים אלה ליזמים פרטיים וזאת על חשבון זכויותיהן של משפחות המתגוררות בחלק מהנכסים או כאלה שממתינים היום לדיור ציבורי.  אנו סבורים כי יש לאפשר לרשויות המקומיות לנצל נכסים אלו לשם מחוסרי דיור מקומיים, תוך לימוד מדגמים חדשים בעולם של שיתוף פעולה עם המגזר העסקי והמגזר ללא מטרות רווח." אומרים עוה"ד רייכמן והורנשטיין.

על אף ההכרה הפורמלית של הגופים האמונים על השיכון בישראל בחובתם ליזום פיתרון כולל לבעיית הדיור הציבורי והדיור בהישג יד, מוצאים, חדשות לבקרים, מכרזים לרכישת נכסי רשות הפיתוח, ומלאי הדירות הציבוריות הולך ומידלדל, מבלי לשקול אפשרות של שימוש אחר בנכסים אלו. על מנת שלתוכנית המוצעת יהא סיכוי להתממש, יש למשוך את המכרזים התלויים ועומדים בהווה, למעט הליכי מכירה לדיירים המתגוררים בנכסים אלו, עד שיינתן סיכוי למימוש תוכנית חברתית על ידי משרד השיכון. לטענתם במידה ולא תיעצר המכירה בשלב זה, ייווצר מצב שבו לא יהיו נכסים שעליהם תיושם תכנית אלטרנטיבית.

לאור התנהלות המדינה טוענים העותרים כי עד לקביעת מדיניות מתאימה קיים הכרח בהפסקת מכירת הדירות לידיים פרטיות, מדיניות שמאפשרת העברת נכסי הציבור ללא שקילת אפשרות שימוש בנכסים אלו לשם פתרונות דיור חברתיים.

"יודגש כי נכסי רשות הפיתוח הם בבחינת "הון חברתי" – נכסים שהם פוטנציאל יחידות דיור שאינם שייכים לגוף פרטי, אומר סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד. "אנו סבורים  שיש ליצוק בנכסים אלה מימד חברתי באופן שייצר מאגר נוסף של דיור בהישג יד ויהיה בידו לתת מענה לחלק ממצוקת הדיור. המשך מכירתם של נכסים אלו ללא תכנון מקדמי יסתום את הגולל על אפשרות אחרונה זו.

 

יצויין כי בישראל אלפי מבנים מסוג זה המצויים בידי רשות הפיתוח והמנוהלים עבורה על ידי חברת השיכון הממשלתי עמידר וזאת בעיקר בערים מעורבות כמו, עכו, חיפה, תל אביב, ירושלים וערים אחרות בהן מצוקת הדיור גדולה.

שתפו
Please reload