לבטל את הצורך בערבים כתנאי לדיור ציבורי

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

לבטל את הצורך בערבים כתנאי לדיור ציבורי

12/12/2012

 לבטל את הצורך בערבים כתנאי �...

 

עמותת "ידיד" דורשת משר השיכון לבטל הדרישה להחתמת ערבים כתנאי לקבלת דיור ציבורי. אם לא יבוטל הנוהל נעתור לבגצ.

"הדרישה להמציא ערבים דווקא מזכאי הדיור הציבורי אשר הם נעדרים רשת ביטחון כלכלית – מהווה דרישה בלתי סבירה ובלתי מידתית ומהווה חסם קשה ומהותי בפני אנשים אלה במימוש זכויותיהם. אנו דורשים כי החובה להחתים ערבים כתנאי לקבלת דיור ציבורי תבוטל." כתבו הממונה המשפטית על תחום הדיור ב"ידיד", עו"ד שני רבינוביץ וסמנכ"ל הארגון, רן מלמד במכתב לשר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס.

 

 

"במהלך 15 שנות עבודה של "ידיד" בייצוג וסיוע אוכלוסיות מוחלשות ובהם רבים מדיירי הדיור הציבורי נתקלנו במקרים רבים בהם אנשים הזכאים לקבלת דירה בדיור הציבורי מתבקשים להביא ערבים כתנאי לחתימה על חוזה השכירות אך למרבה הצער לא עולה בידיהם להביא ערבים אלה דבר שמונע מהם את מימוש זכאותם", כתבו רבינוביץ ומלמד לשר.

 

"אמנם, ישנם מקרים חריגים בהם משרד השיכון מחליט לפטור את הדייר מהדרישה להביא ערבים, לרוב לאחר התערבות של "ידיד" או ארגון סיוע אחר אך מתן פטורים אינדיבידואליים אלה אינו פותר את הבעיה העקרונית המוצבת בפני מבקשי דיור ציבורי עת הם מתבקשים להביא ערבים כתנאי לקבלת הדירה. תנאי זה מהווה לדעתנו פגיעה חמורה בזכותם החוקתית לדיור ולכבוד", נכתב.

 

ב"ידיד" טוענים כי "דיירי הדיור הציבורי, וכמוהם אלה שהוכרו כזכאים לדירה בדיור ציבורי אך טרם אכלסו דירה, נמנים על  האוכלוסיות המוחלשות ביותר במדינה. עיון בתנאים לקבלת דיור ציבורי מגלה כי לרוב מדובר במשפחות בעלי הכנסות נמוכות במיוחד (המקבלות הבטחת הכנסה ו/או השלמת הבטחת הכנסה).

 

בחלק מהמקרים גם מדובר באנשים אשר איבדו את בתיהם בעבר – בין אם בשל פיגור בתשלומי המשכנתא אשר הוביל לפינוי ומכירת ביתם בכינוס נכסים, ובין אם בשל חוסר יכולת לשלם שכר דירה ופינוי מדירה בשכירות – ואף מצאו את עצמם תקופה ברחוב ללא קורת גג על ראשם. יתר על כן, לרוב מדובר באנשים אשר אין להם רשת ביטחון כלכלית אישית – משפחה או חברים אשר יכולים לסייע להם כלכלית – ולכן בלית ברירה הם נשענים על המדינה לשם פתרון דיור.

 

כך, במקרים רבים דווקא חוסר היכולת להביא ערבים, בנוסף למצוקה כלכלית, הוא אשר מונע מאנשים אלה למצוא דירה בשוק השכירות החופשי, ואולם, השיכון הציבורי אינו מקביל לשכירות בשוק החופשי, מדובר בפתרון מגורים אחרון ובלעדי לזכאים לו, אותם דיירים אשר כאמור לא יכולים לשכור דירה בשוק החופשי." כותבים רבינוביץ ומלמד לשר אטיאס.

 

את מכתבם לשר מסיימים עו"ד שני רבינוביץ ורן מלמד בדרישה "לבטל את החובה להמציא ערבים כתנאי לחתימה על חוזה שכירות לדירה ציבורית, שאם לא כן תעתור "ידיד" לבג"צ כדי שזה יעניק את הסעד המבוקש".

 

שתפו
Please reload