מי רוצה להיות שר הרווחה - כהן כן, גפני לא

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

מי רוצה להיות שר הרווחה - כהן כן, גפני לא

16/01/2013

מי רוצה להיות שר הרווחה - כה�...

מאיר כהן כן – הייתי שר הרווחה של דימונה. אם יקצצו את תקציב הבטחון יהיה כאן שינוי. משה גפני לא – כיו"ר ועדת הכספים השפעתי יותר

עשרות ישראלים שאכפת להם הגיעו ביום רביעי בבוקר לבית ציוני אמריקה בתל אביב כדי לשמוע שורה ארוכה של חברי כנסת מכהנים ומועמדים לכנסת ה-19 ועמדותיהם לגבי מדיניות הרווחה הדרושה למדינת ישראל וזאת במסגרת מפגש שארגנה עמותת "ידיד" בשיתוף פורום הארגונים למען תקציב חברתי.

 

הפוליטיקאים, שכמעט כל מי שהוזמן הגיע לא היו אנשי בשורה. הם דיברו על הקושי בהעברת חקיקה חברתית בתקופה שבה קואליציה חזקה ודורסנית מונעת חקיקה פרטית, על אחת כמה וכמה כאשר מדינת ישראל הולכת לתקופה כלכלית קשה. החכי"ם הרבו לשבח את פעילותם ופעילות מפלגותיהם בקידום נושאים חברתיים אך הסכימו שכללי המשחק הדמוקרטיים מכתיבים לא מעט את דרך התנהלותם.

 

לשאלה מי רוצה להיות שר הרווחה היו תשובות שונות לכל אחד מהפאנליסטים. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר למשל "אני לא רוצה להיות שר הרווחה- הייתי קדנציה יו"ר ועדת הכספים שם שיניתי הפחתת מס החברות העברתי את חוק שישינסקי, לא נתתי להוריד את התמלוגים למרות שהטייקונים הלכו לגדולי התורה ואמרו להם שזה לא בסדר. היו לי וויכוחים דרמטיים עם נתניהו הוא הבין שהוא לא יכול להתמודד איתי כי אמרתי שתיעצר כל החקיקה בנושא.

 

נציג יש עתיד, ראש עירית דימונה לשעבר, מאיר כהן אמר לעומתו כי "אני אשמח להיות שר רווחה. כבר 10 שנים אני שר הרווחה של עירי דימונה. מה אני רוצה לעשות- לחוקק חוק רווחה- זו מדינה שאין בה חוק מסודר רק תקנות. ובמיוחד לעשות השוואה בין הפריפריה לבין מרכז הארץ- בכל מקום בארץ המשרד נותן 75% ולרשויות אין תמיד סיכוי להשלים. אנחנו החלטנו שבכל שכונת וילות שתבנה, יבנה גם בית שמיועד לאנשים עם צרכים מיוחדים בכדי לא להפוך אותם למצורעי העיר. על הדברים הללו אנחנו רוצים להלחם. אשמח שתהיה לי הזדמנות להיות שר הרווחה. כולם מדברים על החינוך וזה נכון שהוא פותח את השערים אבל היות ויש משפחות שאין להן הזדמנות. שר השיכון החליט לשלוח את האנשים שזקוקים לרווחה לפריפריה. עוד הוסיף כהן כי אם היו מחליטים שמקצצים מתקציב הבטחון ומעבירים לרווחה אז יהיה שינוי."

 

עמיר פרץ (התנועה) אמר כי "תיק הרווחה הוא חשוב, אני ניהלתי מאבק לקבל את התיק מול אולמרט, אני קיבלתי החלטה לשים את בוז'י בתור שר הרווחה אז כי הרווחה משפיעה על כל אדם במדינה. אפשר לקחת 100 ₪ ולעשות ממנו 110. השאלה היא שינוי התפיסה. מי שיכריע את מדיניות הממשלה זה הקואליציה- אם הממשלה לא תיתן מספיק כספים לתחומי הרווחה והשירותים החברתיים אז אין לנו מה לדבר.

 

לדבריו של פרץ הגיב ח"כ הרצוג (עבודה) שאמר "אני שונא את המשחקים התיאורטיים, אני אוהב את עולם הרווחה בכל ליבי ואני מפנה את זמני להיות באירועים מהעולם הזה. אני חושב שזה תפקיד חשוב אבל בסוף המדיניות היא זו שקובעת, אני מוטרד מכך שאם נתניהו יקים את הממשלה הבאה יהיה פה גיהנום.

 

ח"כ אילן גילאון )מרצ) השיב לשאלה כי "התקציב הבא לא יהיה חברתי, במקרה הזה שר הרווחה הוא פרמדיק, אני לא יודע אם אהיה שר הרווחה נראה לי שאני אמשיך להיות מקרה סעד באופוזיציה. חייבים להפסיק את הסעד ולהתחיל להעביר לרעיון של ביטוח- בכבוד, בעצמאות וללא סעד.

 

דב חנין (חד"ש): "ביבי קרא לעובדים בשירותי הרווחה "האיש השמן" שצריך לעבור דיאטה רצחנית וזה מה שהוא עשה. כדי לשקם את המערכות צריך לתת כסף ויש- בגז, בים המלח, בפוספטים בנגב. ואז תמיד אומרים שהם יברחו מהארץ ואני אומר שיברחו לאן הם יקחו את המשאבים. הזקנה במסדרון בבי"ח בנהריה יותר חשובה לי מהרווים של האחים עופר.

 

מרב דוד (ארץ חדשה): תפקיד שר הרווחה הוא לא חשוב זו האמת. מדובר על 4 מיליארד₪ בלבד ואנחנו רבים על שמיכה מאוד קצרה, בסופו של דבר לשר יש השפעה מוגבלת על הקצבאות כי מי שמכריע הוא האוצר וראש הממשלה. לשר הרווחה אין השפעה על מדיניות הרווחה.

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) אמר כי " השיח החברתי כלכלי במדינת ישראל מתעסק בחור של הגרוש ולא בבעיות הגדולות ביותר. אני מכיר קצת את המדיניות בדנמרק- הדנים לא חכמים יותר מאיתנו ההבדל היחיד הוא השיטה כלכלית לא רק איך מחלקים את העוגה אלא איך מצמיחים אותה. יש לנו בעיות מובניות בתקציב פה במדינה."

 

סמנכ"ל "ידיד" רן מלמד אמר לסיום כי משרד הרווחה הכין הצעת חוק לסל שירותי רווחה. אנחנו לקחנו את החוק הזה ושכתבנו אותו ואני מקווה שחברי הכנסת והמועמדים שכאן, לכשיבחרו יאמצו את הצעת החוק ויובילו אותה עד לקבלתה על ידי הכנסת.

 

אבי דבוש (שתיל), נציג פורום הארגונים לתקציב חברתי אמר כי "אנחנו מדברים על יעדים חברתיים לצד יעדי הצמיחה התקציביים. תקצוב בפועל של המשרדים החברתיים- שהתקצוב הזה צריך לעלות יותר מהצמיחה. 
שבוע הוצאנו סקר שבו שאלנו את האזרחים מאיפה כדאי לקצץ כדי להשלים את הגרעון- הרוב אמרו בבניה בהתנחלויות ובביטחון. מיעוט אמרו שצריך לקצץ בקצבאות ושירותי רפואה. אין אף אחד אחר שיקח אחראיות- אנחנו צריכים לשאול את עצמינו איזה שינוי אנחנו רוצים להוביל ומה אנחנו רוצים לעשות".

 

שתפו
Please reload