גם קשישים מתפקדים זקוקים למוצרי ספיגה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

גם קשישים מתפקדים זקוקים למוצרי ספיגה

23/06/2013

גם קשישים מתפקדים זקוקים למ...

 

דרישה ממנכ"ל הביטוח הלאומי: שנה את הקריטריון לקבלת סל מוצרי ספיגה ואפשר גם לקשישים מתפקדים ליהנות ממנו.

סטודנטים לעבודה סוציאלית משנים מדיניות. - גם השנה לימדנו במסגרת לימודי התואר הראשון בעבודה סוציאלית, תקשורת ושינוי מדיניות לתלמידי שנה ג'. חלק מהמטלות - להעלות סיפורים מהשטח לשיח הציבורי. הינה אחד מהם

 

דרישה ממנכ"ל הביטוח הלאומי: שנה את הקריטריון לקבלת סל מוצרי ספיגה ואפשר גם לקשישים מתפקדים ליהנות ממנו.

מאיר, קשיש המתקשה לשלוט על סוגריו, נעזר בחיתולים במשך 17 שנה. הוא מתקיים מקצבת זקנה והשלמת הכנסה וההוצאה החודשית בעבור חיתולים מאוד גבוהה עבורו. הוא תיאר בפני את הקושי שחווה: " על מנת לקנות חיתולים במחיר מוזל יותר, אני צריך לבקש מהבת שלי, שתבקש מחברה שלה שעובדת בבית מרקחת ששם החיתולים נמכרים במחיר מוזל יותר, להזמין לי, ואז הבת שלי צריכה ללכת לקחת את זה ממנה ולהביא את זה אלי. כל הפרוצדורה הזאת גורמת לי לתחושת מועקה ולעוגמת נפש".

לא די בכך שקשיש אינו יכול לשלוט בסוגריו, עליו להגיע למצב של חוסר תפקודיות ותלות כדאי להיות זכאי לסל מוצרי ספיגה שמעניק ביטוח לאומי. זאת מכיוון שקריטריון זה לבדו, לא מזכה את הקשיש בקבלת חוק סיעוד, כך טוענים סטודנטים לעבודה סוציאלית מאוניברסיטת תל אביב ששלחו לאחרונה מכתב חריף למנכ"ל הביטוח הלאומי ובו בקשה לשינוי הקריטריונים לקבלת סל מוצרי ספיגה לקשישים.

 

ביטוח לאומי מציע סל של מוצרי ספיגה, אולם על מנת ליהנות משירות זה על האדם להיות זכאי לגמלת סיעוד. הזכאות לגמלת סיעוד נקבעת על ידי מבחני תפקוד ותלות אשר בודקים את יכולת תפקוד האדם במספר תחומים. קשישים שמתפקדים באופן עצמאי אך אינם שולטים בסוגריהם, אינם יכולים ליהנות מסל זה ונאלצים לשאת בעצמם בהוצאות עבור מוצרי ספיגה. בעבור קשיש שמתקיים מקצבת זקנה והשלמת הכנסה בלבד, מדובר בהוצאה כספית קבועה שעלותה גבוהה במיוחד.

עלות חיתולים למבוגרים בשוק נעה בין 50-95 ₪ לחבילה של 15 יחידות. חבילה אחת מספיקה במקרה הטוב לשלושה ימים.

 

מעבר לקושי הכלכלי, אי יכולתם של קשישים לשלוט על סוגרים, פוגעת בכבודם העצמי, בהערכה העצמית שלהם ובאיכות חייהם. קשישים רבים מתביישים לספר על הבעיה, אך גם כאשר הם אוזרים את האומץ ומחליטים לבקש עזרה, הם נתקלים באטימות הממסד ובכללי זכאות נוקשים שמאלצים אותם להוכיח חוסר תפקודיות ומסכנות רבה בשביל להיות זכאים לגמלה. במצב הנוכחי, רק קשיש המוגדר כסיעודי זכאי לה.  

 

בכדי למנוע תחושות אלה ולשפר את רווחתם של קשישים אלו הסובלים מחוסר שליטה על סוגרים, מן הראוי לשנות את תנאי הזכאות לגמלת הסיעוד. יש להכיר בחוסר שליטה על הסוגרים בקרב קשישים כקריטריון מזכה בפני עצמו לקבלת הגמלה.

 

ומה ענה מנכ"ל הביטוח הלאומי: זה החוק. אם אתם רוצים תשנו אותו. רצ"ב התשובה הרשמית

אז נשנה - בימים אלה אנחנו כותבים תיקון לחוק ביטוח בריאות ממלכתי

שתפו
Please reload