הפוליטיקה החדשה לא הגיעה למערכת המשפט. הצדק נשאר מאחור.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הפוליטיקה החדשה לא הגיעה למערכת המשפט. הצדק נשאר מאחור.

23/06/2013

הפוליטיקה החדשה לא הגיעה ל�...

 

ב- 18 למאי פנינו בבקשה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה לעצור פינויים שמבצעת המדינה בדירות הציבוריות. עד היום תשובה רצינית לא התקבלה

במכתב שנשלח לויינשטיין נכתב בין השאר כי " אני עושה פנייתי, בנושא שבנדון, אליך לאחר שבחודשיים האחרונים אנו עדים להתגברות נסיונותיה של חברת השיכון הממשלתי "עמידר" לפעול במלוא המרץ על מנת לפנות משפחות ישראליות מדירות ציבוריות ברחבי הארץ. בחלק מהמקרים מדובר בדיירים אשר נטען כי יש להם חובות לחברה המשכנת, במקרים אחרים בדיירים שנתפסים על ידי החברה ומשרד השיכון כפולשים (כאלו שלא עומדים, לכאורה, בקריטריונים של דייר ממשיך) ובחלקם מדובר בפולשים של ממש.

 

אין מדובר במקרה בודד. מדובר בעשרות מקרים ברחבי הארץ, בחלקם מתנהלים דיונים משפטיים. בחלקם הסתיימו חלק מהדיונים אך יש רצון להגיש עתירות לערכאות גבוהות יותר אך לצערנו חברת עמידר ומשרד השיכון עומדים בשלהם וזאת מסיבה פשוטה – כסף.

 

על פי ההסכם שבין חברת עמידר למשרד האוצר על כל דירה שמאוכלסת, לכאורה, שלא כדין חייבת להיות מפונה מהמתגוררים בה אחרת צפוייה עמידר לקנס כספי כבד. משמעות הדבר תמריץ שלילי לפנות אנשים מבתיהם לעיתים תוך שכחה כי אנו חיים במדינה בה הצדק חייב להראות וגם להעשות.

 

אני פונה דווקא אליך היום כי על רקע האוירה הציבורית, המשבר הכלכלי והגזירות התקציביות העומדות בפתח יש צורך דחוף להראות את פניו של הצדק. את פניה של המוסריות הישראלית. את העובדה כי "כל ישראל ערבים זה לזה" משמעותה שגם במסדרונות השלטון יש מי שמבין שיש "עת פינוי ועת שתיקה ומחילה".

 

בתקופה בה בנקים מסחריים מורידים הילוך ומנסים לעשות הכל כדי להגיע להסדרי חוב עם "עמך ישראל", נדמה לי שדווקא על ממשלת ישראל מוטלת החובה המוסרית לעשות יותר מכך.

 

אני פונה ומבקש ממך, אדוני היועץ המשפטי לממשלה, להורות למשרד השיכון ולחברות הדיור הציבורי, להפסיק לאלתר, את כל הליכי הפינוי המתנהלים בימים אלה אל מול דיירי הדיור הציבורי והדיירים המבקשים להוכיח את זכאותם כדיירים ממשיכים וזאת בכדי לאפשר, בתקופה זו של מצוקה כלכלית הולכת וגדולה, למנוע ארועים טרגיים כמו אלה שחווינו בקיץ 2012.

 

המהלכים המשפטיים יכולים להמשך גם בשלב מאוחר יותר. היום אנו מחוייבים כולנו לצדק. לא רק למשפט. זוהי גם חובתך. זוהי החלטה הנתונה לשיקול דעתך ואני, בשם דיירי הדיור הציבורי, מבקש שתשקול אותה, שקול היטב ותגיע למסקנה המתבקשת. עת לעצור את פינוי המשפחות המתגוררות בדיור ציבורי. אין להן מקום אחר ללכת אליו.” 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

תוך יומיים, דהיינו ב- 20 למאי הגיעה התשובה הראשונה מלשכת היועמ"ש "הריני לאשר כי מכתבך התקבל בלשכתנו ב- 19.5.2013 לאחר עיון בפנייתך היא הועברה לטיפול מחלקת יעוץ וחקיקה (אזרחי). על החתום, ראש לשכת היועמ"ש.

ומאז אנחנו מחכים. לא מנדנדים. ממתינים בסבלנות.

בינתיים יש משפחות שחרב הפינוי מעל ראשן. אבל ביעוץ וחקיקה (אזרחי) בודקים את הדברים.

 

והינה לפני שלשה ימים. בשעה 17:28. הגיע מייל מפניות הציבור במשרד המשפטים. בהתחלה חשבתי. איזה יופי. תשובה מהירה יחסית. רק חודש.

אבל אז קראתי את הדברים שאמרו כך: " שלום רב, מאשרת קבלת פנייתך. פנייתך מועברת לבירורה בסיומה נשיבך עניינית. למען הסר ספק, אין באמור לעיל משום הבעת עמדה או חיווי דעה לגופם של דברים."

 

ואני עניתי לפניות הציבור את הדברים הבאים:

תודה על התשובה אבל כמה תהיות

  1. תשובה כזו כבר קיבלתי מלשכת היועמ"ש ב- 20 במאי – יומיים אחרי שהמכתב הגיע אליו

  2. עכשיו עבר יותר מחודש ורק עכשיו אתן עונות לי שהמכתב הגיע ויעבור לטיפול?

 

אז מי פה צודק?

האם היועמ"ש האם פניות הציבור?

האם נראה לכם שאפשר לחכות חודש ימים כדי שתחליטו אם להוציא הנחייה בנושא?

בינתיים אנשים נזרקים לרחוב

אתם לא מסוגלים לעשות תעדוף?

אני מודה שאני יותר ממתפלא

בברכה,

רן מלמד

שתפו
Please reload