תקדים: ועדה מתאמת לדיור ציבורי בבאר-שבע

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

תקדים: ועדה מתאמת לדיור ציבורי בבאר-שבע

06/08/2013

תקדים: ועדה מתאמת לדיור ציב�...

את המיזם – "ועדה מתאמת לדיור ציבורי" יזמו סטודנטיות לעבודה סוציאלית מאוניברסיטת בן גוריון בשיתוף העמותות "ידיד" ו"סינגור קהילתי", שאליהם הצטרפו חברת עמידר, עיריית באר שבע ותושבי העיר, ובהמשך גם משרד הבינוי והשיכון. "כוונתנו היא להושיב יחד את מי שסובל מבעיות תחזוקה בדיור הציבורי, ואת מי שבידיו הכח לפתור אותן. אנחנו מקווים כי הצלחת המיזם בבאר שבע תאפשר להרחיבו לשאר הערים שבהן מתגוררים דיירי הדיור הציבורי" אומרת טל גל-עד, אחת מהסטודנטיות

מתלונות חוזרות של דיירי הדיור הציבורי עולה כי במקרים רבים קיים נתק בינם לבין החברות המשכנות בכל הנוגע למימוש ומיצוי זכויותיהם כדיירים על פי חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי, שיזמה חברת הכנסת לשעבר תמר גוז'נסקי לפני למעלה מ- 15 שנים.

 

יוזמה חדשה של סטודנטים לעבודה סוציאלית הלומדים לתואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון, הביאה להקמתו של מיזם חברתי ייחודי – ועדה מתאמת לדיור ציבורי – המהווה מעין מרכז גישור בין הדיירים לחברות המשכנות. בכוונת היזמים לייצר שיח ציבורי חדש בין הדיירים לבין חברת עמידר, בעלת הדירות הציבוריות בעיר באר שבע, להתיר חסמים המונעים מהדיירים לקבל שירות ראוי לאחזקת דירתם ולפתור בעיות נוספות הנוגעות לאיכות החיים שלהם בדירות הדיור הציבורי בעיר.

 

"כוונתנו היא להושיב יחד את מי שסובל מבעיות תחזוקה בדיור הציבורי, ואת מי שבידיו הכח לפתור אותן. ואנחנו מקווים כי הצלחת המיזם בבאר שבע תאפשר להרחיבו לשאר הערים שבהן מתגוררים דיירי הדיור הציבורי" אומרת טל גל-עד, אחת מהסטודנטיות שיזמו את המיזם.

 

להפעלת המיזם חיברו הסטודנטים את עמותת "ידיד", שהבטיחה להעניק לדיירים סיוע משפטי שוטף ואת עמותת "סינגור קהילתי" שב"חנות הזכויות" שלה בבאר שבע יפעל המיזם. רכז העבודה הקהילתית של "סינגור קהילתי", אדי גדאלוף, אף ישמש כמדריך לסטודנטים שיטלו בו חלק. על פי עקרונות המיזם, הוא יופעל כמיזם בר קיימא, כאשר לשותפים שהוצגו לעיל תהיה נציגות קבועה, ובתוכם גם סטודנטים לעבודה סוציאלית יבצעו בו הכשרה מעשית. המיזם יגובה ע"י מתנדבים מעמותת "סינגור קהילתי" וע"י סיוע משפטי מתמשך מהמחלקה המשפטית של עמותת "ידיד".

 

ההישג הגדול של יוזמי המהלך הוא בהסכמתו של יעקב ברוש, מנכ"ל חברת השיכון הממשלתית עמידר, לשתף פעולה במיזם ולסייע להצלחתו תוך שהוא מנחה את מנהלי מחוז הדרום ומנהלי סניף באר שבע להיות נציגיו בועדה המתאמת אשר תכלול נציגים מהארגונים השונים וכמובן תושבי העיר.

 

במפגש ההשקה של המיזם שהתקיים במתנ"ס לוין בבאר שבע, אמר סגן ראש העיר באר שבע הרב גדי מזוז כי "משרדי הממשלה צריכים להבין שתושבי הדיור הציבורי אינם שבויים של ישראל אלא צריכים זכויות ויחס וכבוד. אם יש קשיים בריאותיים, חברתיים, כלכליים, צריך להבין את המצוקות ולא להיות בראש אטום. יש פה בעיה גדולה של תרבות דיור- צריך לבנות מערכת יחסים טובה שיבינו שדיור ציבורי זה לא פח זבל אלא דירות משכנות וצריך לשמור על איכות חיים וסביבה".

 

קובי בר, מנהל מחוז הדרום של חברת עמידר ברך על המיזם ואמר כי "אנשים חייבים להבין שאנחנו עושים ככל שניתן כדי לסייע אך גם אנחנו כפופים לחוקים ולנהלים הנקבעים על ידי הכנסת ומבוצעים על ידי משרד השיכון. אסור לראות בעובדים של עמידר אויבים. אנחנו חלק מכם".

 

יהודה אלוש, מוותיקי הפעילים החברתיים, בעצמו דייר הדיור הציבורי לשעבר, אמר כי "אסור לתת לממשלת ישראל לחסל את הדיור הציבורי. אנשים ללא ביטחון של קורת גג הופכים למיואשים".

 

מנהלת "חנות הזכויות" של עמותת "סינגור קהילתי" בב"ש, רחל מילנר אמרה כי "הדירות ישנות, בהרבה מקרים אקוטיים וכואבים הרכז חסר אונים, והוא מנסה לשכנע את הדייר עצמו שהבעיה לא ממש רצינית. והרי ברור שדירה ישנה ולא מטופלת היא במצב לא טוב. המיזם הזה יכול לפתור חלק גדול מהבעיות.".

 

גם שמשון בונקר, עוד אחד מהפעילים החברתיים הבולטים בבאר שבע ודייר הדיור הציבורי לא חסך מילים קשות מהמדיניות הממשלתית "מדינה שמזניחה את אזרחיה סופה שאזרחיה יזניחו את מנהיגיה. אם נהיה קבוצה מגובשת נצליח. אני מאמין בכם כי אתם צעירים ויש לכם דם חם".

 

עו"ד שני רבינוביץ, מרכזת תחום הדיור במחלקה המשפטית של "ידיד" אמרה בדיון כי "יש לא מעט בעיות בקשר בין הדיירים לעמידר ומשרד השיכון. מבחינת הדיירים הכתובת שלהם היא החברות המשכנות. והם צודקים. אבל גם עובדי עמידר צודקים וזה מה שמייצר את המתחים בין השניים. יש חוק שמגדיר את העזרה שהדייר אמור לקבל. מה שנקבע בחוק מחובתה של החברה משכנת לטפל. אם החברה לא יכולה לטפל היא צריכה לתבוע ממשרד השיכון קבלת התקציב".

בסיום המפגש חתמו המשתתפים על עקרונות הפעלת המיזם ולפיהם "אנו החתומים מטה, מכירים בחשיבות השיח בין דיירי הדיור הציבורי לבין משרד הבינוי והשיכון וחברת "עמידר" בבאר שבע, ונשמח לקחת חלק בפעילות העתידית של הועדה המתאמת לדיור ציבורי". (רצ"ב המכתב החתום)

 

על פי תוכנית העבודה של המיזם תתחיל עבודה מיד לאחר החגים ועם תחילת שנת הלימודים החדשה באוניברסיטה. בתקופה הקרובה יכינו צוותי עבודה את חומרי ההסברה של המיזם שיופצו למתגוררים בדיור הציבורי וכן יועברו הכשרות למתנדבים ולסטודנטים בחודשים הקרובים.

 

שתפו
Please reload