בשנת 2012 חילקו תאגידי המים דיבידנדים בסכום של 71 מיליון ₪

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

בשנת 2012 חילקו תאגידי המים דיבידנדים בסכום של 71 מיליון ₪

26/08/2013

בשנת 2012 חילקו תאגידי המים ד�...

 

ח"כ איתן כבל, בשיתוף עמותת "ידיד" מכינים הצעת חוק שתחייב את הרשויות המקומיות לבחון בין החזרת הכסף לחשבונות התושבים או הפחתת תשלומי הארנונה שלהם לבין "צביעת הכספים" כך שישמשו לפרוייקטים חינוכיים ותרבותיים. בתשובה לשאילתה שהגיש ח"כ איתן כבל מאשר משרד האנרגיה התשתית והמים כי תאגידי המים חילקו, בשנת 2012, דיבידנדים לעיריות ראשל"צ, אילת, נס ציונה, נתניה, נצרת עילית ומגדל העמק בהיקף של 71 מליון ש"ח כבל: "מדובר בכסף שיצא מהתושבים והעיריות צריכות לדאוג שהכסף הזה יחזור אל התושבים"

 תשובה לשאילתה שהגיש ח"כ איתן כבל לפני כשבועיים לשר האנרגיה והמים סילבן שלום חשפה כי תאגידי המים חילקו בשנים 2011-2012 דיבידנדים לעיריות בסכום כולל של 71 מיליון שקלים. בין העיריות שנהנו מסכום זה היו עיריות ראשון לציון (25 מיליון), אילת (16.5), נס ציונה (15 מליון), נתניה (12 מיליון) ונצרת עילית ומגדל העמק (3 מיליון). בנוסף מציינים במשרד האנרגיה והמים כי בקשתה של עיריית רעננה לקבלת דיבידנדים נדחתה מכיוון שלא ביצעה תכנית השקעות.

 

לדברי כבל: "חשוב לזכור שתאגידי המים הוקמו כדי לשפר את השרות לאזרח ולא להרוויח כסף על גבו. הכסף שהן הרוויחו יצא מהציבור ואני קורא לעיריות לדאוג שהכסף הזה יחזור אל הציבור. כמו שיש החזרי מס אפשר שהציבור יקבל בחזרה כסף בעבור המים עליהם שילם".

 

לדברי כבל בכוונתו להציע תיקון לחוק המים על פיו יחייבו הרשויות המקומיות שנהנות מדיבידנדים להכין תכנית ביצוע לשימוש בהם. התוכנית תופקד לאישור מועצת העיר ותוצג לתושבים ותהיה חייבת לכלול אך ורק הקצאות תקציבים לפרויקטים ספציפיים לרווחת הציבור שאינם כוללים: הרחבות שכר ומענקים לעובדי עירייה, צמצום גירעונות תפעוליים וכדומה.

 

כמו כן מתכוון כבל להציע בתיקון כי במקום להשקיע בפרויקטים תינתן לרשויות המקומיות האפשרות להחזיר את הכסף באופן יחסי לתושבים בדרך של קיזוז תשלומי הארנונה שלהם. כבל יכתוב את התיקון לחוק בשיתוף עמותת ידיד. 

 

בשאילתה שהגיש לפני כשבועיים שאל כבל את השר שלום: "מאז הקמתם של תאגידי המים, התייקרו מחירי המים במדינה. רצוני לשאול: 1. האם תאגידי-המים חילקו בשנים 2011-2012 דיבידנדים לעיריות או למועצות השונות? אם כן – אבקש לקבל פירוט הדיבידנדים. 2. האם ישנם תאגידי מים שברשותם עודפים תקציביים בשנים 2011-2013 ואשר יש בקשה לחלוקתם כדיבידנדים, אך הבקשות נדחו על-ידי רשות-המים? 3. מה היו הסיבות?

 

לגבי שאלת התייקרות המים ענו במשרד האנרגיה והמים כי, "מחירי המים עלו החל מחודש ינואר 2010 בהתאם להחלטת הממשלה לפיה על תעריפי המים לגלם את העלות הריאלית של הספקת השירותים".

שתפו
Please reload