הממשלה תדון בהצעת חוק להקמת שירות חברתי לגמלאים

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הממשלה תדון בהצעת חוק להקמת שירות חברתי לגמלאים

26/10/2013

הממשלה תדון בהצעת חוק להקמת...

 

עמותת "ידיד" שיזמה את ההצעה אותה הגישו חה"כ איתן כבל ועליזה לביא שלחה מכתב דחוף לחברי ועדת השרים לחקיקה: הזדמנות לאפשר לגמלאים ללא פנסיה להגדיל את הכנסתם.

לכבוד

חברי ועדת השרים לחקיקה

שלום רב,

                              הנדון: הצעת שירות חברתי לאזרחים ותיקים (גמלאים)

 

אני פונה אליך בבקשה להקדיש 2-3 לקריאת המסמך הרצ"ב.

 

לפני חמש שנים פעלה בחיפה קבוצת "הכח להשפיע תושבים עושים שינוי" בסיוע עמותת "ידיד". קבוצה זו שרוב חבריה גמלאים או עובדים הנמצאים לקראת גיל הפרישה עסקה במשך תקופה ארוכה בקידום מעמדם התעסוקתי והכלכלי של עובדים מבוגרים וגמלאים ובמיוחד אלו המתמודדים עם ירידה משמעותית ברמת החיים שלהם או כאלה שעוברים מחיים המבוססים על קצבת הבטחת הכנסה להכנסה נמוכה המבוססת על קצבת זקנה ובמקרים נוספים השלמת הכנסה המתקבלת מהביטוח הלאומי.

 

קבוצת "הכח להשפיע תושבים עושים שינוי" השיגה הישגים לא מעטים. אחד הבולטים שבהם הוא הגדרת אוכלוסיית העובדים בני 45+ כאוכלוסייה ייחודית על ידי שר התמ"ת דאז בנימין בן אליעזר. חברי הקבוצה הצליחו לשכנע גם את שירות התעסוקה לפתוח לשכה מיוחדת לעובדים מבוגרים אבל דבר אחד הם לא הצליחו לעשות. למצוא דרך להגדיל את הכנסתם של גמלאים מעוטי הכנסה אשר כוחם במותנם והם משוועים להמשיך ולעבוד כדי לא ליפול לנטל על משפחותיהם ואפילו על המדינה.

 

כחלק מפעילות קבוצת "הכח להשפיע תושבים עושים שינוי" רכשו המשתתפים כלים לשינוי מדיניות וכך, לאחר דיונים ארוכים וממושכים התברר כי אחת הבעיות המרכזיות היא שגמלאים, בין אם מעוטי הכנסה ובין אם כאלה הנהנים מפנסיה ראויה, נוהגים להתנדב בארגונים רבים וזאת כחלק מדרכם להרגיש שהם אזרחים פעילים ותורמים לחברה.

 

מכאן הגיע הרעיון לאפשר לאותם גמלאים מעוטי הכנסה להפוך את ההתנדבות שלהם למעין "שירות לאומי". לאפשר להם לקבל תשלום עבור הפעילות אותה הם מבצעים וזאת בגובה התשלום שממילא משלמים ארגונים רבים המהווים חלק ממערכת השירות הלאומי/אזרחי בישראל. זו ההצעה שכתבנו בעמותת "ידיד" והיא מונחת על שולחנכם.

 

הרעיון פשוט ואינו מטיל עלות תקציבית על המדינה. אנחנו מבקשים לנצל את הסעיף הקיים ממילא בחוק ומאפשר לגמלאים המתקיימים מקצבת זקנה בלבד להשתכר סכום נוסף מבלי שקצבתם תיפגע. אנחנו מבקשים כי בניגוד לחוק שפשוט מאפשר זאת ממשלת ישראל תפעל לקידום הרעיון כמיזם ייחודי לקידום תעסוקה והכנסה של אזרחים ותיקים ותאפשר לאותם גמלאים להמשיך ולתרום מהידע והנסיון שלהם ובה בעת לאפשר להם להגדיל את הכנסתם בצורה שתסייע להם לחיות במעט יותר רווחה ובעיקר לשמור על כבודם.

 

הצעת החוק מורכבת מכמה חלקים כאשר אף אחד מהם אינו תקציבי – להלן נקודות מרכזיות

 

קהל היעד  - גמלאים שכל הכנסתם קצבת זקנה ובמקרים שונים יש להם תוספת של השלמה. – בדרך הכלל ההכנסה שלהם סביב 2500 ש"ח

 

המטרה – להרחיב את החוק הקיים המאפשר להם לעבוד ולהשתכר כ- 40% מערך הקצבה שלהם וזאת מבלי שיקזזו להם את הקצבה

היחודיות של החוק – מדובר במאמץ ממשלתי שגם יכלול פעולות הסברתיות ואחרות שיעודדו ארגונים חברתיים ואחרים לקלוט גמלאים בעלות נמוכה ובדרך זו להביא את הכנסתם לפחות לרמת שכר מינימום.

 

המנגנון – מוצע להשתמש במנגנון השרות האזרחי של המדינה – זה שמפעיל בני ובנות שירות לאומי – בצורה כזו התוספת התקציבית היא הרבה יותר קטנה מחמישה מליון ש"ח לשנה ולכן החוק אינו תקציבי

 

הצטרפות למסלול – אין כל חובה להצטרף למסלול. מדובר במערכת שתצטרך מצד אחד ליידע את הגמלאים על האפשרות שנפתחת בפניהם מחד ותבצע פעולות הסברה אל מול הארגונים השונים כדי שיקלטו את הגמלאים. גם משרדים ממשלתיים יכולים לעשות זאת כמובן

 

הערה חשובה – בעת ההכנה לקריאה ראשונה מוצע להכין רשימה סגורה של תפקידים שאותם יוכלו הגמלאים למלא כדי לא לפגוע בכבודם ולא להפוך אותם לעובדים בעבודות שחורות

 

 

אני מבקש את תמיכתכם בהצעת החוק החשובה הזו.

 

 

                                                                                          בברכה,

                                                                                          רן מלמד

                                                                                          סמנכ"ל מדיניות חברתית

 

שתפו
Please reload