כינוס ראשון לשדולה להעסקת בני +40 ביוזמת חה“כ איתן כבל ואראל מרגלית בשיתוף עמותת “ידיד“

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

כינוס ראשון לשדולה להעסקת בני +40 ביוזמת חה"כ איתן כבל ואראל מרגלית בשיתוף עמותת "ידיד"

26/10/2013

כינוס ראשון לשדולה להעסקת ב...

 

השבוע הושקה בכנסת שדולה/תנועה/קבוצת השפעה בשם "עובדים עם פלוס". המטרה לקדם את העסקתם של עובדים בני 40 ומעלה.

כבל: "אנחנו יוצרים מעמד חדש של אנשים עניים וחלשים במו ידנו". מרגלית: "אנשים מבוגרים הם הרלוונטיים ביותר לכלכלה הישראלית"

 

שר הכלכלה בנט שהשתתף בדיון אמר בתשובה לדברי יושבי ראש השדולה כבל ומרגלית כי התפיסה שהוא מוביל היא "השקעה בעובדים ולא במפעלים כושלים".

 

שדולת "עובדים עם פלוס – השדולה למען העסקת בני 40 פלוס" התכנסה היום (ד') לראשונה. את השדולה הקימו הח"כים איתן כבל ואראל מרגלית בשיתוף עמותת ידיד. בין היתר השתתפו בדיון שר הכלכלה נפתלי בנט, יו"ר נעמ"ת גליה וולך, יו"ר עמותת קלאב 50 עוזי ברעם, סמנכ"ל עמותת ידיד רן מלמד שגם הנחה את הכנס ויו"ר ועד עובדי טבע אלירן קוזליק וחברי הכנסת, מרב מיכאלי, מיקי רוזנטל, משה מזרחי, נחמן שי, רינה פרנקל, איציק שמולי ויצחק הרצוג. 

 

 

לדברי כבל, "העלייה במספר המובטלים בני ארבעים פלוס אל מול תוחלת החיים שעולה באופן תדיר מייצרת קבוצה גדולה של אנשים שעלולים להידרדר לעוני ולהסתמכות על קצבאות למשך עשרות שנים מחייהם. אנחנו יוצרים כאן מעמד חדש של אנשים עניים במו ידנו".  הוא הוסיף כי, "יש ליצור רשת ביטחון שתלווה כל מפוטר או מפוטרת ותעניק לו מערך של הסבות מקצועיות, קורסים, תמיכה פסיכולוגית וסיוע כספי. זו הדרך היחידה להתאים

 

 

מרגלית אמר: "האנשים המבוגרים הם הרלוונטיים ביותר לכלכה הישראלית. לא מזמן הגשתי חוק ביטול חובת גיל הפרישה שמציע שכאשר מגיעים לגיל פרישה, זכותו של אדם לפרוש אם הוא מעוניין בכך, אך הרבה מהאנשים מעוניינים להמשיך לעבוד וגם מקומות העבודה מעוניינים שימשיכו בעבודתם.  צריך שהמדינה תיתן להם הזדמנות ולהפסיק להשתמש בכפייה. אם השוק מאפשר זאת ויש רצון מצד העובד, אנחנו רוצים לתת את ההזדמנות כחברה ומי שלא יאפשר זאת, יגרום לכך שנהפוך לחברה לא צודקת"

 

 

לדבריו, "בשדולה זאת נרצה להבין את הצרכים ועפ״י כך נבנה את התכניות עם המעסיקים   ואז נוכל לבוא לממשלה עם הצעה, ממש כמו תכנית עסקית ונדאג שההשקעה שלה תיתן דבידנד ואנדים בני 40 פלוס יהיו לחלק בלתי נפרד מהתעסוקה בישראל״.

 

השר בנט ברך על הקמת השדולה ואמר: "צריך להעלות את גיל הפרישה, גם לנשים למרות שזה לא פופולארי". לדבריו, "יש להשקיע בעובד ולייצר עבורו ארגז כלים שיאפשר לו להתפתח ולהשתלב בעבודות חדשות. הגדרנו במשרד הכלכלה את האוכלוסייה של גילאי 45-55 כאוכלוסייה מיוחדת ואנחנו מסבסדים עבורם קורסים מחוללי תעסוקה". 

 

בכנס הוצג מחקר חדש של מחלקת המידע והמחקר של הכנסת בנושא "דרכים להשתלבותם של מבוגרים בשוק העבודה במדינות מערביות". על פי המחקר נקטו מדינות באירופה במספר צעדים על מנת להתמודד עם אבטלה בגילאי 40 פלוס דוגמת מתן סובסידיות למעסיקים בעבור הכשרות מקצועיות של עובדים מבוגרים, הכשרות עובדים מבוגרים, פעולות הסברה והעלאת מודעות בנושא והתאמת סביבת העבודה לעובדים מבוגרים.

 

עמותת "ידיד" הציגה בכנסת 3 חוקים אותם יקדמו חברי הכנסת החברים בשדולה:

  • הצעת חוק להקמת קרן תמריצים למעסיקי עובדים בני 45+  - ההצעה הונחה על שולחן הכנסת  - ניתן להקים את הקרן תוך שימוש בחלק מכספי קרן השחיקה המשותפת לממשלה, להתאחדות התעשיינים ולהסתדרות.

  • הצעת חוק להפחת דמי ביטוח לאומי למעסיקי עובדים מעל גיל 55,  - ההצעה הונחה על שולחן הכנסת

  • הצעת חוק לשרות חברתי בתשלום לבני 45+,  - ההצעה הונחה על שולחן הכנסת 

 

כבל סיכם: "המטרה שלנו כעת היא להקים צוות מומחים שיגבשו סל הצעות שיוצעו למשולש ממשלה-מעסיקים-הסתדרות

 

 

שתפו
Please reload