עמותת ידיד דורשת מהפקח על הבנקים לעצור את תעודת הזהות הבנקרית

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

עמותת ידיד דורשת מהפקח על הבנקים לעצור את תעודת הזהות הבנקרית

05/11/2013

עמותת ידיד דורשת מהפקח על ה�...

 

מפלה לרעה יותר מ- 1.2 מליון ישראלים המוגדרים כמחוסרי יכולת אשראי (uncredited). ב"ידיד" תובעים מהמפקח לחשוף את הפרוטוקולים של ועדת זקן בה נדונה לראשונה תעודת הזהות הבנקאית שאם לא כן ינקטו בפעולה ציבורית ומשפטית רחבת היקף

"אנו סבורים כי הפעלתה של תעודת הזהות הבנקאית תהווה פעולה מפלה ופוגענית באוכלוסייה רחבה המנסה בכל כוחה להתנהל בצורה כלכלית נכונה אך זו נמנעת ממנה בשל חוק נתוני האשראי בנוסחו הנוכחי וביתר שאת באם תקודם הצעתך לתעודת זהות בנקאית", כך כתב היום סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, במכתב דחוף למפקח על הבנקים.

 

 

"בהמשך לשיחות קודמות שקיימתי איתך ועם אנשי הפיקוח על הבנקים", כותב מלמד, "ולאחר שאתמול פורסם תזכיר תעודת הזהות הבנקאית אני פונה אליך בשם כ- 1.2 מליון אזרחים ישראלים שרובם הגדול בעלי חשבונות בבנקים המסחריים אך מוגדרים על ידי הבנקים כמחוסרי יכולת אשראי (להלן: uncredited). וחלקם הקטן יותר אינם מחזיקים בחשבונות בנק כלל עקב הסטורייה כלכלית בעייתית.

 

לכאורה מדובר בפעולה חיובית שמטרה לסייע ללקוחות הבנקים לעבור מבנק אחד למישנהו תוך שהם משיגים לעצמם את התנאים הטובים ביותר בהתאם להסטוריית האשראי שלהם. האמת היא שנתונים חיוביים אלה נמצאים בידיו של כל אחד מלקוחות הבנקים והוא יכול להשתמש בהם כבר היום כדי לנהל משא ומתן עם בנק אחר ככל שיחפוץ בכך. הבעייה מתחילה בעת שאנחנו נדרשים לבדוק את התאמת המודל המוצע על ידך לקבוצה גדולה של לקוחות הבנקים וגם כאלה שמסיבות כאלה ואחרות אין ברשותם חשבון בנק כלל. מדובר באוכלוסייה המונה, על פי נתונים שהועברו אלינו מהבנקים השונים, למעלה מ- 1.2 מליון ישראלים אשר בשלב מסויים בחייהם הבוגרים נקלעו למצוקה כלכלית אשר פגעה בתמונת האשראי הבנקאית שלהם דבר שגורם להם להיות בעלי תעודת זהות בנקאית שלילית".

 

מלמד מדגיש עוד וכותב כי "מרגע כניסת תעודת הזהות הבנקאית לתוקף לא יוכלו יותר לקוחות אלה לנסות ולהיטיב את מצבם הפיננסי. פקידי הבנק אליהם יפנו בבקשה לפתוח חשבון חדש כלל לא יבדקו מיהו הלקוח העומד מולם. הם לא ירצו לשוחח איתו, לשמוע עליו ועל הכנסותיו, על ההסטוריה הבנקאית שלו כפי שהוא מספר אותה ובעצם לא יוכלו להשתמש בשיקול דעת אל מול דף ממוחשב אותו ידרשו כחלק מהנוהלים החדשים שיקבעו על ידי הנהלות הבנקים.

ניתן אפילו לומר כי בסופו של יום לא יהיה צורך יותר בפקיד הבנק אלא כל שידרש הוא הכנסת תעודת הזהות הבנקאית לתוך מערכת סריקה ממוחשבת אשר תעבד את הנתונים המופיעים בתעודת הזהות ובתוך שניות תקבע את גורלו הכלכלי של האזרח לשבט או לחסד."

 

מהשיחות שקיימנו עולה במפורש כי בעת תכנון מודל תעודת הזהות הבנקאית, היה ידוע לבנק ישראל, לחברי ועדת זקן ולגורמים המקצועיים השונים כי הפעלתה של תעודת הזהות הבנקאית מהווה פעולה המפלה לרעה אוכלוסייה גדולה אך אנשי הועדה ואתה בראשם בחרתם להתעלם ממידע זה ולהמשיך בפעולות להפעלת תעודת הזהות הבנקאית, בתקוה כך נראה, כי מעטים, אם בכלל, יהיו אלו שישימו ליבם לכשל המובנה בתוכנית ו/או ירצו לפעול כדי למנעו.

 

לסיכום אני פונה אליך בדרישה להודיע על הקפאת תזכיר תעודת הזהות הבנקאית עד אשר יבנה מנגנון אשר יבטיח לאוכלוסייה מודרת המונה למעלה מ- 1.2 מליון ישראלים את הדרך לחזור לרווחה כלכלית הכוללת בתוכה יכולת התנהלות בנקאית כאחד האדם וכן להמציא מייד את סיכומי הדיונים של ועדת זקן. (אגב, מבדיקות שערכנו עולה כי בעשרות ומאות כתבות בנושא דו"ח הועדה, מעולם לא יצא תיקון רשמי של בנק ישראל הקובע כי לא מדובר בועדה, דבר המשמיט את הקרקע המשפטית לסיבה מדוע לא ימסרו לנו הפרוטוקולים.

 

אני מצפה לתשובתך המהירה והחיובית על מנת שלא נצטרך לשקול פעולות נוספות כדי לשמור על זכויותיהם של הלקוחות המוגדרים כ- uncredited ועל אלו המחוסרים חשבון בנק.

 

"ידיד" כי הסיבה לכך היא שהסטורית האשראי של חלקם הגדול אינה טובה ולכן הבנקים, שאינם יכולים לסרב לפתוח להם חשבון (כך קבע המחוקק), אינם מהווים מבחינתם מקום בו יחפצו לייצר לעצמם הסטוריה פיננסית. מדובר בישראלים שהסטורית האשראי שלהם בעייתית. בעלי עסקים קטנים ובינוניים שעסקיהם קרסו בגלל מצב כלכלי קשה, ניהול לא נכון של העסק וסיבות שונות נוספות. חלק מהישראלים המדוברים פשוט לא מאמינים בבנקים ומעדיפים לפעול על בסיס מזומן בלבד. מהנתונים המצויים בידינו מדובר במעוט. חלק לא קטן מאוכלוסייה זו בוחרת לפתוח חשבונות בבנק הדואר. גוף שהמילה בנק בשמו מטעה מאד. מדובר במערכת המסוגלת לסלוק תשלומים אך אינה מאפשרת נתינת אשראי, פתיחת חשבונות חסכון, מתן אשראי ועוד.

 

לכל האנשים שאין חשבון בנק יש גם הכנסה. חלק גדול מהם אנשים עובדים. הכנסתם נמוכה. הם לא מקושרים ולא מחוברים ולכן קשה להם להשיג אשראי. רמת ההכנסה הממוצעת שלהם היא 5000-8000 ש"ח לחודש המורכבת משכר, קצבאות ומענקים והטבות שונות. "

 

"ידיד" קובעת עוד כי "דו"ח ועדת זקן שפורסם לאחרונה ובמסגרתו תורחב פעילות המידע הבנקאי המפורסם על כל ישראלי וזאת באמצעות מודל תעודת הזהות הבנקאית, יטיל צל כבד עוד יותר על אוכלוסייה זו של ישראלים מודרים כלכלית וימנע ממנה כל אפשרות לייצר לעצמה עתיד כלכלי חדש. "

 

שתפו
Please reload