אמהות חד הוריות מכל הארץ אנחנו לא יכולות לחכות יותר עד שהמצב ישתפר

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

אמהות חד הוריות מכל הארץ אנחנו לא יכולות לחכות יותר עד שהמצב ישתפר

02/12/2013

אמהות חד הוריות מכל הארץ א�...

 

מדינת ישראל מעודדת אותנו להשאר בבית במקום לצאת לעבוד ודנה אותנו לחיי עוני. לא נישאר אדישות לנוכח המצוקה הגוברת.

 "אנו דורשות מהממשלה לתת לנו כלים להתפרנס בכבוד. לא נישאר אדישות לנוכח המצוקה הגוברת", כך אומרות אמהות חד הוריות מקול הארץ. "מדינת ישראל מעודדת אותנו להשאר בבית במקום לצאת לעבוד ודנה אותנו לחיי עוני והגזרות החדשות רק יחמירו מצבנו" אומרות האמהות ומוסיפות "אנחנו לא נשב מנגד, הממשלה חייבת להבין שכככל שנרויח יותר כך נוציא יותר כסף, כך נפעיל את גלגלי הכלכלה". עשר שנים לאחר מחאת החד הוריות של שנת 2003, ממשיכות האמהות החד הוריות את המאבק בו החלו בשקט לפני מספר חודשים כשהדרישה הבסיסית שלהן היא "תנו לנו לחיות בכבוד".

 

"בגלל העבודה אנו לא זכאיות לסיוע בלימודים ומקבלות רק סיוע בשכר דירה וגם זה רק לחלקינו ובעיקר לאלה ששהו במקלט לנשים מוכות. אנחנו רוצות להתקדם ולהתפתח, להראות לנשים שגם אחרי הסערה אפשר להתחיל מחדש אבל יש כל כך הרבה חסמים בהם ביטוח לאומי ולשכת התעסוקה שפשוט לא מאפשרים זאת כשאומרים לנו 'לא היית צריכה להתגרש'. אנחנו דורשות שיסירו את המגבלות לקבלת תשלומי מזונות ושיבינו שכל שקל שנרויח משמעותו שקל פחות שהמדינה צריכה לשלם לנו". הן אומרות.

 

 

"אנו כאן כדי להביא לציבור הישראלי את קולן של 130 אלף משפחות חד הוריות,ש- 80% מהן הינן נשים עובדות" אמר רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד", במסגרתה פועלת קבוצת הנשים "הן לא פרזיטיות ולא מבקשות רחמים אלא דורשות שהמדינה תחריג מהקיצות והגזרות את האכולוסיות החלשות ביותר כדי לאפשר להן פשוט להתקיים".

 

 

קבוצות החד הוריות ""הכח להשפיע נשים עושות שינוי", "הקול הנשי – מחאת האמהות החד הוריות", "אם הבנים" וקבוצות התארגנות מקומיות נוספות בשיתוף עם ארגונים כמו ויצו ונעמת, מאגדות נשים מיישובים רחוקים כאילת ערד וצפת ועד יישובים במרכז הארץ. בקבוצה חברות אמהות חד הוריות לילדים קטנים וגדולים וגם נשים חד הוריות שילדיהם כבר גדלו אך בשם הסולידריות החברתית החליטו להצטרף לקבוצה ולסייע במאבק על דמותה ועתידה של האם החד הורית בישראל.

 

 

האמהות אומרות כי "חובה על חברי הכנסת וחברי הממשלה לזכור. אנחנו נשים עובדות. לא פרזיטיות, לא מבקשות נדבות או קצבאות. אנחנו דורשות מממשלת ישראל ומהכנסת כי תינתן לנו האפשרות לפרנס את ילדינו בכבוד. אנחנו מתנגדות לקיצוץ בקצבאות הילדים או לכל פגיעה במרכיבים האוניברסליים של תוכנית זו.  קצבאות הילדים הן אמצעי רב חשיבות למימוש מחוייבות המדינה לכל אזרחיה להשתתף בעלויות גידול ילדים והן גם אמצעי ראשון במעלה בהתמודדות עם עוני ופערים חברתיים."

 

בין הדרישות שמעלות האמהות החד הוריות:

ביטול חסמי המזונות בביטוח הלאומי - ביטול התקרה המונעת השתכרות של אמהות חד הוריות מעל סכום של 600 ש"ח לחודש מבלי שהכנסתן תפחית מדמי המזונות שהן מקבלות מהביטוח הלאומי. הצעת חוק בנושא זה מקודמת בימים אלא על ידי חברת הכנסת זהבה גלאון וקבוצה גדולה של חברי כנסת נוספים.

האמהות מציעות כי בשלב הראשון יבוטלו החסמים לקבוצת החד הוריות המקבלת כבר היום את מזונות הילדים באמצעות הביטוח הלאומי. בצורה זו אין מדובר בתוספת כספית כל שהיא לתקציב המדינה.

 

הגדלת הסיוע בשכר דירה - חלק נכבד מאוכלוסיית האמהות החד הוריות נעזרת בכספי הסיוע בשכר דירה על מנת שתוכלנה לשכור קורת גג ראוייה לילדיהן. סכומי הסיוע אינם עולים בקנה אחד עם יוקר מחירי הדיור ולכן, דורשות האמהות להגדיל את סכומי הסיוע בשכר דירה ב- 30% לפחות.

 

הגדלת מענקי הלימודים - המשולמים לאמהות חד הוריות מידי שנה, לפני תחילת שנת הלימודים כך שישולם באופן שוויוני (אותו גובה סכום) במשך כל שנות הלימוד. (כיום משולם סכום של כ- 1300 ש"ח לשנה לילדים בכיתות א-ו, מחצית מזה לילדים בכיתות ז-ח ו-0 ש"ח לילדים בכיתות ט-י"ב).

 

הגדלת התקרה המזכה במענק הכנסה (מס הכנסה שלילי) – רוב האמהות החד הוריות העובדות מצליחות במקרים שונים על ידי הגדלת משרתן או עבודה בשתי משרות – כזכור אין בבית מפרנס שני, להגיע לסכומים הנעים בין 7000 ל- 9000 ש"ח ברוטו. סכומים אלה למשפחה בת מפרנס אחד אינם מספיקים מחד ומצד שני הם גבוהים מידי על מנת לזכות את האם החד הורית במענק הכנסה.

שתפו
Please reload