מיצוי זכויות ככלי לשינוי מצבם של אנשים החיים בעוני - המאבק של עמותת “ידיד“ תופס תאוצה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

מיצוי זכויות ככלי לשינוי מצבם של אנשים החיים בעוני - המאבק של עמותת "ידיד" תופס תאוצה

11/02/2014

 מיצוי זכויות ככלי לשינוי מצ...

 

יותר מ- 17 שנים שאנחנו ב"ידיד" מאמינים שמיצוי זכויות יכול לצמצם פערים חברתיים וכלכליים. אנחנו בטוחים שבדרך של מתן ידע והסברה מצד אחד וסיוע במימוש הידע מצד שני אנחנו יכולים לסייע לאוכלוסיות מוחלשות להתרומם ולהגיע למקומות טובים יותר.

זה ממש לא קל לשכנע, זה לא קל להשפיע, זה בטח לא פשוט לגייס משאבים ותקציבים כדי לקיים את עצמנו

 

אבל משהו הולך ומשתנה.

 

לפני חודשיים בערך הוקמה ועדת "אללוף" למלחמה בעוני. הרבה ציפיות, לא בטוח כמה יצא מזה, אבל אנחנו ב"ידיד" החלטנו שחברי הועדה חייבים ללמוד מהנסיון שלנו. בתחומי הדיור, התעסוקה כמובן, אבל במיוחד בתחום שהוא ייחודי רק לנו. "מיצוי זכויות".  יש לא מעט פעולות וגורמים שעוסקים במיצוי זכויות. אף אחד לא מקצועי ופרוש ברחבי מדינת ישראל כמו "ידיד".

 

השלב הראשון היה בהופעה של שרי ושלי בפני ועדת המשנה לפרט משפחה וקהילה. הפידבק שקיבלנו היה מצויין – את המסמך המפורט שהגשנו שלחתי לכם בשבוע שעבר – הוא מצורף בשנית

 

או אז הגיע השלב השני – יו"ר הועדה, חתן פרס ישראל, אלי אללוף, ביקש פגישה אישית. לשמוע, להבין, לקלוט בעצם מה שאנחנו מנסים להגיד כל הזמן. אם אזרחים יממשו את זכויותיהם – הם יוכלו להיות במקרים רבים במקומות הרבה יותר טובים.

 

ואז השלב השלישי – בשבוע שעבר הוזמנו להציג את המסמך שלנו בפני מליאת הועדה כולה. גם ג'וני גל, חבר הועד המנהל, עד לאחרונה, הציג שם (רצ"ב המצגת שלו – מאד מומלצת). ההצגה שלנו היתה קולחת ועניינית. כלכך עניינית שלאחר המשפט השני שבו קבענו כי "יש המון כסף לא מנוצל במערכת כי האזרחים הזכאים פשוט לא יודעים או לא יכולים מסיבות שונות לממש אותו", קפצה ממקומה סגנית מנהל מחלקת המחקר בביטוח הלאומי והכריזה "זה נכון, הוא צודק. למשל בהבטחת הכנסה אנחנו יודעים שיש כ- 100 אלף זכאים שלא מממשים את זכאותם. המשמעות – 3.5 מליארד ש"ח כל שנה פשוט נשארים בקופת הביטוח הלאומי ולא עוברים לאוכלוסייה הזכאית".

 

זה היא אמרה. לא אנחנו. אנחנו אמרנו שיש הרבה כסף, נתנו מספר דוגמאות, היא שבאה מתוך הביטוח הלאומי חשפה את המספר. מספר מדהים. הדיון הפך למרתק מרגע לרגע ולא היה ספק כי נושא מיצוי הזכויות ככלי שיכול לסייע למאבק בעוני יהיה אחד מן ההמלצות המרכזיות בדו"ח ועדת "אללוף".

 

זה לקח יומיים והגיע השלב הרביעי  - הביטוח הלאומי מבקש לקיים בדחיפות דיון כדי לבחון דרכים לאתר את אותם הזכאים להבטחת הכנסה ולסייע להם לממש את זכאותם. הם רוצים שאנחנו, "ידיד", נהיה שותפים למהלך.

הדיון הראשון יתקיים כבר השבוע. באותו יום ממש נפגשתי עם ראש עיריית קרית מלאכי הצעתי לו לבנות פיילוט לאיתור תושבי העיר הזכאים להבטחת הכנסה ואינם מקבלים אותה. הוא קפץ על המציאה – את הפיילוט נכתוב בימים הקרובים ונציג אותו כבר השבוע לאנשי הביטוח הלאומי.

 

ולמי ששאל את עצמו אם אנחנו מצליחים לעשות שינוי אמיתי ומערכתי? אז הינה התשובה לפניכם. זה קשה, זה לוקח זמן, אבל זה עובד.

שתפו
Please reload