עמותת ידיד לועדת אללוף למאבק בעוני: כשלים במערכת האכיפה והגבייה מקבעים את העוני בישראל.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

עמותת ידיד לועדת אללוף למאבק בעוני: כשלים במערכת האכיפה והגבייה מקבעים את העוני בישראל.

24/03/2014

עמותת ידיד לועדת אללוף למאב...

 

משפחות עניות שיקבלו סיוע בהסדרי חובות יוכלו להחלץ ממעגל העוני בין ההמלצות: הסדרי חוב לפני ובמהלך טיפול משפטי, שמיטה והפחתת חובות, הפחתת שכר הטרחה והאגרות בתיקי הוצאה לפועל, פיקוח על ריביות, הסדרת הליך "מיני פשיטת רגל" הסדרים מיטיבים במקרים של חובות בתחום הזכויות החברתיות (דיור, חינוך, רווחה, חשמל ומים וכד´)

"מציאת דרכים להתמודדות עם עם חובות היא אחת המחויבויות החשובות ביותר העומדות בפני ממשלת ישראל באשר היא יכולה לסייע למאות אלפי משפחות, שנקלעו למצוקה כלכלית בעל כורחן, להסדיר את חובותיהן כך שתוכלנה להמשיך ולנהל משק בית כלכלי וצרכני המבוסס על הכנסות והוצאות ידועות ומדווחות.

 

אנשים החיים בעוני הם אנשים המצויים באופן קבוע במצוקה כלכלית. חלקם הגדול שקוע בחובות ובשל מערכת המשפט הישראלית הם מנועים, במקרים רבים, להסדיר את חובותיהם בדרך שתאפשר להם לפתוח דף חדש וליצור לעצמם ולבני משפחותיהם את האפשרות להתמודד עם מצב של חיים בעוני ולצאת ממנו", כך כותבים מנהלת המחלקה המשפטית של עמותת "ידיד", עו"ד ורדית דמרי-מדר וסמנכ"ל הארגון, רן מלמד, בדו"ח מיוחד שהוגש לחברי הועדה למאבק בעוני (ועדת אללוף).

 

"צריך לזכור", אומרים ב"ידיד" כי "הקושי הגדול בהתמודדות עם חובות הוא שבחלק גדול מהמקרים, הידיעה כי המצב בו נמצא החייב הינו מצב פרמננטי ולטווח ארוך מביא את החייבים לנסות ולהתחמק מתשלום חובותיהם מצד אחד ולדאוג לעצמם להכנסה לא מדווחת (עבודה בשחור) מהצד השני. "חשוב להבין", אומרים ב"ידיד" כי "ישנם שני סוגי אוכלוסייה מרכזיים של אזרחים הנקלעים לחובות:

 • אנשים שנקלעים למצוקה כלכלית זמנית כתוצאה מפיטורים, אובדן בן משפחה, הוצאות חריגות חד פעמיות וכד'

 • אנשים החיים בעוני – מדובר במצב מתמשך אשר העובדה כי הם חייבים כספים לגופים שונים אינה מאפשרת להם להחלץ ממצב זה.   

מדובר במעגל אין סופי של מצוקה כלכלית וחובות אשר הופך בקלות לקשר גורדי אשר בלי התערבות חיצונית משמעותית לא ניתן להתירו והוא מנציח את מצב העוני בו שרוי החייב ממילא.

 

הדו"ח מצביע על תופעת ריבוי החובות בשל משבר יחיד או אפילו זמני; ועל תופעת תת הניצול של מערכת הביטחון הסוציאלי, וקשיי הנגישות, המובילים לחיים במסגרת תקציב הדוקה שכל חריגה ממנה לשם הגעה להסדר עלולה למוטט אותה כליל.

 

כדי להתמודד כראוי עם היבטים שונים של חובות יש להבין כי חייבים להתמודד עם שישה מרכיבים מרכזיים:

הסברה ומניעה, הגדלת הכנסות ומיצוי זכויות, הסדרי חוב לפני טיפול משפטי, הסדרי חוב במהלך טיפול משפטי, שמיטת חובות, טיפול בכשלים במערכת האכיפה והגבייה

 

"ידיד" קובעת בדוח שהגישה כי כשלים משמעותיים במערכת האכיפה והגבייה מקבעים את העוני בישראל. כדי להתמודד עם כשלים אלו מציעה "ידיד" לפעול במספר מישורים:

 

 

 • אפשרות פריסה לתשלומים רבים (למשל בביטוח הלאומי ניתן לשלם ב- עד 84 תשלומים על חוב שאינו גדול מחמישים אלף ש"ח).

 • אפשרות תשלום בשוברים חודשיים – חשוב לזכור כי בדרך כלל אנשים החיים בעוני אינם מחזיקים כרטיסי אשראי ובמקרים רבים אינם מסוגלים לשלם בשיקים, מחשש שאלו לא יכובדו על ידי הבנק, במקרים אחרים גם הוראות קבע לבנק אינן מספיקות ולכן גילינו, בעמותת "ידיד", שככל שמאפשרים לחייבים מעוטי הכנסה לשלם את חובם בשוברים בסניפי הבנקים או הדואר הם יותר מ"שמחים" לבצע זאת ולהתמודד בצורה טובה יותר עם חובותיהם. עמותת "ידיד" הכינה הצעת חוק בנושא אשר מונחת כיום על שולחן הכנסת ואשר מחייבת גופים ציבוריים, ממשלתיים וצרכניים גדולים לאפשר תשלום חובות בשוברים.

 • תקופת גרייס – מדובר במתן אפשרות לחייבים שנקלעו למשבר כלכלי זמני, להגיע למצב בו הכנסתם תגדל ואשר במהלכה לא רק שלא ינקטו נגדם הליכי גבייה/הוצאה לפועל, אלא גם החוב יוקפא ולא יצבור ריביות והצמדות דבר שיקשה עליהם להתמודד איתו בהמשך.

 • פיתוח של כלים לתשלום מראש – מדובר בעיקר במכשירים שמאפשרים צריכה מבוקרת של חשמל, מים וכד' שחלקם כבר מופעל כיום והם מאפשר, בין השאר, לכלול בתשלום המוקדם גם הפרשה של אחוז נמוך 10-15 אחוזים לטובת החזר החוב.

 • הגדלת הכנסות ומיצוי זכויות - אין ספק כי אחד הכלים הטובים ביותר להתמודד עם חובות שכבר נוצרו הוא הגדלת ההכנסות דבר שמאפשר לעמוד בהסדרי תשלומים ולאחר סיום התשלום לאפשר חיים בצורה נוחה יותר. הגדלת ההכנסות יכולה להעשות על ידי גידול בהכנסה מעבודה אך לא רק. במקרים רבים אנו מגלים כי ניתן להגדיל הכנסות באמצעות ביצוע תהליך מקיף של מיצוי זכויות באמצעותו ניתן לגלות אם לחייב מגיעות הטבות, הנחות, או אפילו החזרי כספים ממקורות שונים, על בסיס חד פעמי או קבוע.  על ידי ביצוע של בדיקה מקיפה של מיצוי זכויות, גם אם בשלב בו נוצרו חובות שונים ניתן לייצר הכנסה שתאפשר להתמודד עם החוב בצורה מקיפה וטובה יותר.

 • קביעת משך זמן סביר לניהול מו"מ להסדר (עוד טרם פתיחת התיק בהוצאה לפועל או מיד עם פתיחתו),

 • הפחתת שכר הטרחה הקבוע בפתיחת תיקי הוצאה לפועל

 • פיקוח על ריביות

 • הקפאת ריביות בעת תשלום חודשי

 • קביעת קריטריונים לחקירת יכולת ולקביעת סכום חודשי

 • הסדרת הליך "מיני פשיטת רגל" - הפחתת הסכום הנדרש לשם כניסה של הליך של פשיטת רגל או הסדרת הליך ביניים, שיאפשר גם לחייבים שחובותיהם טרם תפחו לממדים בלתי אפשריים לקבל צו הפטר, לאחר עמידה לתקופה שתיקבע בהסדר שייקח בחשבון את כלל הזוכים, ואת היחסים ביניהם.

 • הפרדה בהוצאה לפועל בין מסלולי "אדם לאדם" של זוכים פרטיים ובין מסלולי "זוכים חוזרים", שבהם יוטלו הגבלות על היכולת להפעיל לחץ על החייב לשם הגעה להסדר, ויושם יתר דגש על שמירה על זכויות החייבים (במיוחד בשים לב לכך שזוכים חוזרים אלה מספקים לרוב זכויות בסיסיות כגון דיור, רפואה, רווחה, חינוך ועוד), הגברת הנגישות להליכי פשיטת רגל, הסרת חסמים פרוצדורליים בהליכי ההוצאה לפועל, הקפאת ריביות בעת תשלום חודשי, ועוד.

 

שתפו
Please reload