מים בששון - סוף לניתוק מים כאמצעי לגביית חובות

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

מים בששון - סוף לניתוק מים כאמצעי לגביית חובות

01/05/2014

מים בששון - סוף לניתוק מים כ�...

 

מאבק של יותר מעשר שנים שניהלה עמותת "ידיד" הסתיים בהצלחה. כללים חדשים יקבעו איך אפשר לגבות חובות ממי שלא משלם אבל יאסרו על ניתוק הצרכנים הביתיים מהמים

 נתחיל מהסוף.

בעקבות פעילות מאומצת בחודשים האחרונים של "ידיד" יחד עם חברי הכנסת איתן כבל ויו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן,  הודיעה רשות המים בפגישה מיוחדת שהתקיימה בכנסת, יחד עם משרד האוצר, כי היא מושכת את כללי ניתוק המים שמונחים על שולחן הועדה מאז תחילת השנה וכי בכוונתה להביא כללים חדשים אשר לא יכללו ניתוק למשקי בית.  (חשוב שתדעו - זה לא אומר שאסור לשלם עבור צריכת המים. נהפוך הוא. צריך לשלם. אבל מי שקשה לו יקבל פריסת תשלומים, הפחתת ריביות וקנסות, אבל את המים לא ינתקו לו.  
 

זהו הישג מדהים ל "ידיד"  שפועלת בנושא כמעט מיום הווסדה. רוצים לדעת עוד? בבקשה. כך הכל התחיל. 

בשנת 2003 הורה בג"ץ לעיריות ת"א, ירושלים ובני ברק לבחון קביעת קריטריונים שימנעו ניתוקי מים של צרכנים מעוטי יכולת. בגצ קבע כי העיריות יצטרכו לבחון בתוך חודש וחצי את האפשרות לגיבוש קריטריונים שימנעו ניתוקי מים של צרכנים מעוטי יכולת. עוד המליץ בג"ץ לרשויות "לסייג את ההסדרים החקיקתיים שמכוחם מורות הרשויות על הפסקת אספקת המים לצרכנים שלא פרעו את חובם בגין אספקת מים, באופן שהאמצעי הזה יינקט רק לאחר שמוצו דרכים אחרות לגביית החוב, או שהרשויות משוכנעות שהימנעות החייב לפרוע את החוב נובעת מסרבנות גרידא". 

העתירה הוגשה ב יולי 2001 בשמם של שישה תושבי יפו ושני ארגונים לשינוי חברתי, עמותת "ידיד – מרכזי זכויות בקהילה", ו"ה.ל.ב –התנועה למלחמה בעוני" העוסקים בקידום ובשמירה על זכויותיהם של קבוצות מעוטות יכולת באמצעות עו"ד דורי ספיבק, אז מהקליניקה לשינוי חברתי באוניברסיטת ת"א. בעתירה נכתב בין השאר כי לתושבים העותרים חובות גבוהים בגין מים, בעבר כמה נותקה אספקת המים לביתם וכיום הם עומדים בפני סכנת ניתוק.  
 
לאחר מספר שנים הוקמו תאגידי המים. חלק גדול מהם חזר לנתק חייבים ומאבק גדול התנהל בין הארגונים החברתיים וביניהם כמובן "ידיד" לבין התאגידים והרשויות המקומיות כמו גם רשות המים. מאבקים ציבוריים, עתירות, ערערים על ניתוקי מים, כל מה שתרצו, שם היינו ופעלנו.
 
לפני כמעט ארבע שנים עלו באופן דרסטי מחירי המים. יצאנו אז בקמפיין ציבורי גדול בכל מרכזי הזכויות שלנו. דרשנו מתאגידי המים להפסיק לגבות את חובות המים בצורה כה דורסנית ואגרסבית. הגשנו עתירה לבג"צ שביקשה להפחית את מחירי המים ולהחזיר את האחריות לקביעת המחיר לכנסת (העתירה עדיין נדונה בחלקה) הדרישות שלנו התקבלו בחלקן אצל חלק מתאגידי המים. היחס לתושבים ביישובים רבים השתנה והשתפר. אבל זה לא הספיק.

 

 
לפני כשנתיים וחצי בערך החליטה רשות המים להתקין מחדש את כללי ניתוק המים. הם שלחו קול קורא לתגובת הציבור – והגבנו, במקביל המשכנו לקדם, עם ח"כ איתן כבל, את הצעת החוק שלנו הקובעת שלא ינתקו מים למקבלי קצבאות הביטוח הלאומי והמשכנו להגיע לדיונים בכנסת לבד וכחלק מפורום המאבק במים שכלל מספר ארגונים חברתיים ונציגות של עירית ירושלים.
 
אבל משהו הפריע לנו, האוצר היה מוכן ללכת למתווה הדומה להצעת החוק שלנו, אבל זה לא היה זה. כל הזמן חשבנו שמים לא מנתקים. שמים אסור לנתק. שיש כלים לגביית חובות וצריך להשתמש רק בהם. 
 
לשימחתינו גם חבר הכנסת כבל חשב כמונו והוא רתם למשימה גם את יו"ר ועדת הכלכלה, אבישי ברוורמן ויחד החלטנו, ללכת למהלך גדול, עקרוני וערכי – אומרים לא לניתוקי המים.
 
בחודשים האחרונים התקיימו מספר רב של פגישות עם נציגים בכירים במשרד האוצר. בתחילת השבוע התקיימה פגישה מכרעת בכנסת ובה הודיעו חברי הכנסת ברוורמן וכבל על החשיבות שהם רואים בביטול הניתוקים, בחוסר המוסריות שלהם בדיוק כפי שמאסרי חייבים הינם בלתי מוסריים וחוקתיים וכי הם אינם מתכוונים לתת לכללים החדשים של רשות המים לעבור בועדת הכלכלה.
 
נדמה היה כי אנשי רשות המים הגיעו מוכנים. סמנכלית הרגולציה שלהם ענתה ואמרה כי הם מתכוונים למשוך את כללי המים המצויים כרגע על שולחן ועדת הכלכלה, וכי בכוונתם להביא בהקדם, כללים חדשים שלא יכללו ניתוק של משקי בית.
 
המשמעות היא פשוטה – ניצחון חשוב וגדול לעקשנות שלנו. 
והינה כמה קישורים לכתבות שהתפרסמו בנושא: בכלכליסט   בגלובס   בווינט 
 
זה עוד לא הסוף – עוד נדון ונאבק על מחירי המים, על התאגידים והרשויות המקומיות, על השימוש בדיוידנדים שמייצרים תאגידי המים לבעלים שלהם (הרשויות המקומיות) – יש לנו הצעת חוק בנושא- ועוד.
   

שתפו
Please reload