הצ“ח – ביטוח משכנתא למקרה של אבטלה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הצ"ח – ביטוח משכנתא למקרה של אבטלה

13/05/2014

הצ"ח – ביטוח משכנתא למקר�...

 

יוזמי ההצעה ח"כ חיים כץ ועמותת "ידיד": במקרה של קבלת דמי אבטלה תשלם חברת הביטוח את המשכנתא ישירות לבנק ובכך תחסוך כסף רב למשפחות שנמצאות ממילא במצב של חוסר כלכלי זמני.

לקחת משכנתא לדירה ראשונה? מעתה תצטרך לרכוש גם ביטוח משכנתא למקרה של אבטלה. כך קובעת הצ"ח שמוביל יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות, ח"כ חיים כץ (ליכוד) יחד עם חברי הכנסת, אורלי לוי אבקסיס, יצחק הרצוג, יעקב מרגי, איתן כבל, תמר זנדברג, יפעת קריב, יצחק (בוז'י) הרצוג, זהבה גלאון, אבישי ברוורמן, משה מזרחי, באסל גאטס, ועומר ברלב, שתובא בקרוב לדיון בועדת השרים לחקיקה .

 

ההצעה שיזמה וכתבה עמותת "ידיד" מתבססת על נתונים לפיהם כ- 70,000 אלף איש בשנה  נמצאים במצב בו אינם עומדים בתשלומי המשכנתא לתקופה של 3 חודשים ויותר וכנגד כ- 15,000 אלף נפתחים הליכים משפטיים העולים כסף רב.

בין הגורמים המרכזיים לכך ניתן למנות: אובדן מקום העבודה ואבטלת אחד מבני המשפחה לתקופה של עד שנה, מחלה קשה הגורמת לירידה משמעותית בהכנסות המשפחה. על פי חוק הלואות לדיור כל לווה משכנתא מחוייב לבצע ביטוח חיים למקרה מוות בלבד וכמו כן ביטוח דירה – מבנה ותכולה.

 

מי שנקלע למצוקת תשלום משכנתא גם אם הוא זכאי לפיצוי על אובדן כושר עבודה, באמצעות פוליסה פרטית או לקצבת נכות זמנית מביטוח לאומי, אין בכספים הללו בכדי להשאיר אותו ברמת הכנסה נאותה לא כל שכן מדובר במצב של אבטלה שהרי אין ביטוח למקרה זה כלל. התוצאה: המצוקה הולכת וגדלה והדרך לצאת ממנה קשה יותר ויותר.

לכן, קובעת הצעת החוק, יש מקום לחייב כל לווה להוסיף סכום לא גדול לתשלום המשכנתא שלו ובסכום זה לקנות ביטוח מיוחד לנושא המשכנתא בלבד. מדובר על ביטוח אובדן כושר עבודה או אובדן השתכרות עקב פיטורין לתקופה של שנה (לפחות), אשר במידה והפוליסה מופעלת התשלום עובר ישירות לבנק עבור תשלום ההחזר החודשי של המשכנתא.

 

כל מה שנזקק הלווה לעשות הוא למלא הצהרה לחברת הביטוח או לבנק ולהציג את המסמכים הרלוונטיים – אישורים רפואיים או אישורי התייצבות בשרות התעסוקה. על פי חישובים ראשוניים שעשו רואי חשבון וסוכני ביטוח מדובר בביטוח לא יקר במיוחד כאשר סכום המשכנתא שנבדק הוא בין 2,500 ל- 3,000 ₪ החזר חודשי. זה גם אמור להיות הסכום המומלץ למשפחה ששני בני הזוג עובדים ושמרויחים ביחד כ- 10,000-12,000 ₪ לחודש ושלוקחים משכנתא של 15 שנה לפחות.

 

מוביל הצעת החוק ח"כ חיים כץ אומר כי " אנחנו רוצים להבטיח לעובדים את היכולת לשמור על ביתם גם במקרה של פיטורים מהעבודה. יש לזכור כי למרות שכיום מאפשרים הבנקים למשכנתאות למתקשים תקופות של "גרייס" שבמהלכם נדחים במספר חודשים תשלומי המשכנתא אך מדובר בהסדר שעלותו הכספית גבוהה. העובדה שעל פי החוק כיום לא נפתחים הליכים משפטיים נגד מי שלא שילם את תשלומי המשכנתא שלו בטרם עברו שישה חודשי פיגור, הרי למי שפוטר מעבודתו ואין לו הכנסה, או שהכנסתו מדמי אבטלה בלבד והם נמוכים משמעותית משכרו החודשי, הרי שגם אם מצא העובד המפוטר עבודה יכולתו להחזיר את חוב המשכנתא שלו מוטלת בספק. את זה אנחנו רוצים לשנות. ".

 

סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, שיזם את הצעת החוק אומר כי "הצעת חוק זו באה לתת פיתרון לבעיה שהיא בדרך כלל בעייה זמנית אשר כאשר הפעלת הביטוח תעשה רק במקרים בהם בעל המשכנתא מקבל דמי אבטלה.

 

הצעת החוק מציעה גם להחיל את חובת הביטוח על כלל בעלי המשכנתאות דבר אשר יבטיח פרמיה נמוכה יותר עבור כלל הלווים.  הסדר זה ייטיב הן עם הלווים, הן עם הבנקים המלווים, והן עם ענף הביטוח.

שתפו
Please reload