כשמבטחים מקיימים

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

כשמבטחים מקיימים

17/07/2014

לפני שנה בערך התחלנו, עמותת "ידיד" וקבוצה גדולה של אמהות חד הוריות, להוביל עם שרי האוצר והרווחה דיונים על שיפור מעמדן הכלכלי חברתי של האמהות החד הוריות בישראל. אמהות עובדות. לא פרזיטיות.

 

מדיבורים עברנו למעשים, כי אחרת אי אפשר. אחרי דרך ארוכה שעברנו נפגשנו, אמהות חד הוריות ונציגי "ידיד" עם שרי האוצר והרווחה וצוותי המשרדים שלהם. שוחחנו. וקיבלנו הבטחות לשורה ראשונה של צעדים שיגדילו את ההכנסה הפנויה של האמהות. גם המעבר מההבטחה למעשה הוא לא פשוט.. אתם יודעים, חקיקה, עוד קצת מאבקים וכד'

ואח"כ זה בא. וזה בזמן של מלחמה בדרום, וקשיים הולכים וגדלים אבל כשמבטיחים, כך למדתי, גם מקיימים.

 

וכך הגיעה אלינו היום ההודעה הבאה:

שר האוצר, יאיר לפיד, יביא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב (16.7.14) שורת הקלות למשפחות חד-הוריות, לבעלי מוגבלויות, לעצמאיים ולשכירים במסגרת חוק "מענק עבודה". ההקלות הנוגעות לאימהות החד הוריות הן חלק מהעבודה המשותפת של שר האוצר, שר הרווחה, מאיר כהן, עם סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, הכוללת תכנית סיוע מקיפה לאימהות חד הוריות ותואמות את המלצות ועדת אלאלוף.

 

במסגרת הצעת החוק מוצע לתקן את חוק "מענק עבודה" כך שיגדיל את טווח ההכנסה החודשית הממוצעת המזכה במענק ל הורה עובד במשפחה חד-הורית. לפי המוצע - טווח ההכנסה החודשית הממוצעת של הורה עובד במשפחה חד הורית לו עד שני ילדים יהיה בין 1,280 ל– 9,450 ₪ (במקום 2,070 – 6,250 ₪ ) ולגבי הורה עובד במשפחה חד הורית שלו שלושה ילדים ומעלה יהיה בין 1,280 ל– 11,550 ₪, (במקום 2,070 – 6,850 ₪). ההקלה נובעת מההבנה שלאוכלוסייה זו ישנם קשיים כלכליים משמעותיים וגם קושי מיוחד ביציאה לעבודה בשל הצורך בטיפול בילדים ואף יש מקרים בהם ההורה העובד במשפחה חד-הורית חרף השתלבותו במעגל העבודה ובשל עבודה בהיקף חלקי בלבד לא יצליח להגיע לרמת ההכנסה הנדרשת על מנת להיות זכאי למענק. תיקון זה מתכתב עם המלצות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני שהקים שר הרווחה, מאיר כהן, שבמסגרתן הומלץ לסייע לאימהות חד הוריות ולעודד אימהות חד הוריות להצטרף למעגל העבודה.

 

כמו כן, יש בהצעת החוק בשורה משמעותית ומשמחת לציבור העצמאים הזכאים למענק. בהצעה מוצע להשוות את תנאי קבלת המענק של עצמאים לזה של השכירים, כך שיקבלו את המענק במועדים זהים ולא כפי שהיה עד כה, שעצמאים קיבלו את המענק בפריסה על פני ארבע שנים ובשנה החמישית הועברה יתרת המענק שלא קוזזה במהלך שנות המס כאמור בניכוי של 25%.

 

אז בפעם הבאה שאתם לא מאמינים ששינוי יכול לבוא תחשבו עוד פעם. אם באמת רוצים שינוי ויודעים איך לבקש אותו ומהאנשים הנכונים. השינוי יבוא. זה לוקח זמן אבל זה שם. אנחנו ב"ידיד" למדנו שאין דבר כזה אי אפשר, אין דבר כזה לא יכול ועם מילים כמו לא רוצה, עם מילים כאלה אנחנו יודעים להתמודד.

 

לפני 17 שנים הקמנו את עמותת "ידיד" כדי לשנות. מאז אנחנו עושים את זה. בעזרתם של אנשים טובים. כאלה שאכפת להם. 

 

שתפו
Please reload