ריבוי נשים לא צריך למנוע זכאות לקצבה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

ריבוי נשים לא צריך למנוע זכאות לקצבה

20/09/2014

ריבוי נשים ואלימות במשפחה בחברה הבדואית לא צריך לפגוע בזכויות הנשים לקצבת קיום מהמדינה - עמותת "ידיד" מוכיחה שזה אפשרי. - עוד סיפור הצלחה של המחלקה המשפטית שלנו

מ' היא אישה שנייה. אחרי שנשא אותה והכניס אותה להיריון, בעלה הפסיק לתמוך בה כליל, והחל לנקוט כלפיה באלימות. היא גרה בבניין שלו – בחברה הבדואית לא מקובל לעזוב, בטח שלא אישה "נשואה", ואין לה לאן כי המשפחה שלה בכלל "בצד" שלו.

 

בתחילה היא התקיימה מהבטחת הכנסה, אך כשנודע לביטוח הלאומי שהתחתנה (אף שלא דווחה על כך, כי כמובן לא ידעה שצריך, ולא נרשמה במשרד הפנים, משום שהיא אישה שנייה ואין זה הנוהג בחברה הבדואית..), נשללה ממנה הקצבה ונוצר לה חוב. אז היא חיה מכלום. מתרומות מידי פעם. מצדקה. מחברות. כשביתה נולדה, היא ביקשה מהביטוח הלאומי הבטחת הכנסה בשנית, אך נדרשה להמציא אישורי הכנסה של בעלה, ושל אשתו הראשונה. כל טענותיה שאין לה כל קשר ל"משפחה" המורחבת, למעט מגורים בסמוך, בוודאי לא תמיכה כלכלית, נפלו על אוזניים ערלות.

 

בשלב זה הגיעה מ' אלינו. היה צורך בפעולה דחופה, ועדיין זה לקח לביטוח הלאומי כחודשיים של מכתבים, טלפונים ותזכורות כדי לטפל. במכתבים הדגשנו את המצב החריג. הבהרנו שאין שום תמיכה כלכלית ולהיפך – כל בקשה מהבעל לסיוע הכי קטן (למשל כסף לאוטובוס לנסוע לבית חולים כאשר הילדה – בת 4 חודשים – הייתה עם חום גבוה במשך כמה ימים) נתקלה באיומים על חייה של מ' ובאלימות פיסית ומילולית. עזיבת המתחם לא הייתה אופציה – משמעותה המיידית בחברה הבדואית הינה וויתור על הילדה, ש"שייכת" לאביה לפי הדת, גם אם הוא לא תומך ולא מפרנס אותה.

 

שבנו והתרענו שהביטוח הלאומי מעמיד את מ' בפני בחירה בלתי אפשרית: בין וויתור על התינוקת ובין חיים שאינם חיים, על סף רעב תמידי, איתה.

 

לאחר חודשיים של מאבק עיקש, התקשרה אל עורכת הדין יעל כהן רימר, שטיפלה בפנייה,  נציגת הביטוח הלאומי לבשר – אושרה הבקשה החריגה. מ' תקבל את הקצבה, והחוב שלה ימחק. היא תוכל לעמוד על רגליה ולהאכיל ולתמוך בתינוקת שלה. בתור התחלה, זה יפחית את החיכוך והמגע עם הבעל/אבא האלים. בהמשך, אולי, העמידה הזו על רגליה שלה תוביל גם לעצמאות ועוצמה שיאפשרו לה התמודדות עם הסיטואציה הקשה שבה היא מצויה, והתחלות חדשות במקומות טובים יותר.

שתפו
Please reload