הישג ל“ידיד“ - סוף לניתוקי המים.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הישג ל"ידיד" - סוף לניתוקי המים.

21/11/2014

 

 

עבודה מאומצת של עמותת "ידיד" יחד חברי הכנסת אבישי ברוורמן, איתן כבל ובשיתוף ח"כ איציק שמולי, הודיע יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ ברוורמן: אחרי שנה של דיונים – מתחילת 2015 נשים סוף לניתוקי המים בישראל. היו"ר מסר את הדברים בדיון מעקב אחר פעולות רשות המים בנושא; נציגי התאגידים: אם לא ישפו אותנו על חובות שלא ייגבו ממי שלא יכול לשלם – הציבור כולו יצטרך לשלם את החשבון

"לאחר כשנה של דיונים ופגישות בנושא מול רשות המים, שהובלנו אני וח"כ איתן כבל, לצד רן מלמד סמנכ"ל עמותת ידיד, אנחנו באים היום עם בשורה אמתית – שמים סוף לניתוקי מים למשקי בית ומתחילת 2015 לא יהיו ניתוקי מים במדינת ישראל" – כך אמר היום יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ אבישי ברוורמן, בישיבת מעקב מיוחדת אחר פעולות רשות המים לקביעת הכללים שימנעו ניתוקי מים לחייבים. הוא הוסיף: "ברור לכולנו כי מים הם זכות יסוד ואין לשלול זכות זאת מאף אדם בשל אי יכולת כלכלית. לאחר כשנה של דיונים ופגישות בנושא מול רשות המים, שהובלתי עם ח"כ איתן כבל, לצד רן מלמד סמנכ"ל עמותת ידיד, אנחנו באים היום עם בשורה אמתית, שמים סוף לניתוקי מים למשקי בית".

 

 

עוד ציין היו"ר ברורמן כי "באפריל האחרון קיבלה רשות המים את עמדתנו העקרונית, לפיה לא יהיו ניתוקי מים למשקי בית, מאז התחלנו תהליך בכדי להפוך זאת מחזון למעשה. היום אנחנו מתחילים את המעשה והסיום שלו יהיה במהירות רבה. כבכל תחום אחר גם כאן אנו צפויים לפגוש 'טרמפיסטים', סרבני תשלום שיחליטו לנצל את המצב הזה לטובתם. בכדי למנוע את המצב הבלתי נסבל הזה ניסחה הרשות את מתווה לפיו תוקם ועדה מייעצת שתוכל להבחין בצורה ברורה בין אנשים שאין ביכולתם לשלם לבין אלו שבוחרים שלא לשלם. כנגד הסרבנים ינקטו הצעדים החמורים ביותר, כולל ניתוקי מים. אנחנו הולכים היום לעבר החלטה גורפת שקובעת בצורה ברורה כי אין ניתוקי מים למשקי בית, לא יהיה ניתן לעשות שימוש בכלי הזה כנגד מי שיבחן וימצא שאין ביכולתו לשלם".

 

 

סמנכ"לית אסדרה ברשות המים, תמי שור, הסבירה כי השינוי המרכזי הצפוי בכללים יהיה זה שתאגידי המים לא יורשו עוד לקבל החלטה על ניתוק מים לחייבים מקרב משקי הבית בעקבות אי תשלום. לדבריה, תוקם ועדה מייעצת למנהל רשות המים, שבה יכהנו מומחים בתחום הרווחה לצד מומחה בביצוע מבחני הכנסה ומשפטנים. הוועדה תקבל פניות מתאגידים שירצו לנתק צרכנים ביתיים, רק אחרי חוב שוטף של מעל 1,000 שקלים. התאגידים יצטרכו להוכיח שניסו לגבות את החוב בכל האמצעים האחרים, והוועדה תבחן את כל החומרים והיא זו שתמליץ למנהל הרשות אם לאשר או לדחות בקשה לניתוק מים. לדבריה, צריך עוד לסיים לנסח את הכללים, לאשרם במועצת הרשות ולאחר מכן לבצע שימוע ציבורי. מנהל הרשות, אלכס קושניר, העריך כי הכללים יוגשו לאישור ועדת הכלכלה לקראת פברואר 2015.

 

 

ח"כ אורי מקלב בירך על הכוונה אך אמר כי צריך לקיים דיון מעמיק בכללים, לכשיוגשו לוועדה. ח"כ איציק שמולי הוסיף כי הרשות הגיעה למסקנה נכונה, רק חבל שהדבר לקח לה כל כך הרבה זמן. גם הוא ציין כי יש לבחון בדקדקנות את הכללים, וקרא להנחות את התאגידים להפסיק את הניתוקים עד לאישור הכללים החדשים. לדבריו, "כרגולטור הרשות מאפשרת לתאגידים לפעול בצורה לא שוויונית והניתוקים נקבעים לפי מצב הרוח של מנהל התאגיד". ח"כ איתן כבל קרא לרשות לקצר את תהליך אישור הכללים ולהביא אותם לאישור הוועדה מוקדם ככל האפשר. ח"כ כבל והיו"ר ברוורמן הצטרפו לקריאה להפסיק את ניתוקי המים בתקופת הביניים. היו"ר ברוורמן הביע חשש שבמקרה שיהיו בחירות הדבר יידחה למועד מאוחר יותר. סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, קרא להחיל את הכללים גם על רשויות שאין להן תאגיד מים.

 

 

יו"ר פורום מנכ"לי תאגידי המים, שעיה קרפ, אמר כי גם בתאגידים מברכים על המתווה, אך הוסיף כי צריך להיות מודעים לכך שאם התאגידים לא יגבו חובות ממי שלא יכול לשלם – מה שעלול להיגרם הוא שמי שישלם יהיה הציבור הרחב. היועץ המשפטי של תאגיד הגיחון, עו"ד אביב ברנט, הוסיף כי המדינה צריכה להקצות כמות מים מסוימת שהתאגידים יוכלו לספק ללא תשלום. עוד אמר עו"ד ברנט כי צריך לאפשר לתאגידים למחוק חובות ולשפות אותם על כך.

 

 

מנהלת המחלקה לזכויות חברתיות כלכליות באגודה לזכויות האזרח, עו"ד טלי ניר, אמרה כי כיום אם מישהו לא משלם ויש לו כסף בחשבון הבנק אז הכסף הזה מעוקל, עוד לפני הניתוק. היא קראה להפסיק להשתמש גם בכלי הזה, לפני בחינת יכולת החייב. היא הוסיפה כי חשוב לתת לחייבים זכות טיעון בפני הוועדה שתקום.

 

שתפו
Please reload