עמותת “ידיד“ דורשת מראשי המפלגות להתחייב לבצע רפורמה מקיפה במוסד לביטוח לאומי

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

עמותת "ידיד" דורשת מראשי המפלגות להתחייב לבצע רפורמה מקיפה במוסד לביטוח לאומי

02/02/2015

עמותת "ידיד" דורשת מרא�...

 

במוסד לביטוח לאומי מסתתרים מליארדי שקלים המיועדים לאזרחי ישראל ואינם מגיעים אליהם ובקרוב נציג דו"ח מפורט על הכשלים והדרוש שינוי, אומרים ב"ידיד".

"אנו מבקשים את התחייבותכם הפומבית כי תפעלו, בין אם כחברי הממשלה והקואליציה בכנסת ה-20 ובין אם כחברי האופוזיציה, להקמתה של ועדת מומחים אשר לה מטרה אחת – הגשת הצעה לרפורמה מקיפה במוסד לביטוח לאומי. ועדה שתחל לפעול לא יאוחר מ- 30 יום לאחר הקמת הממשלה, תציג את מסקנותיה בתוך 3-4 חודשים ותביאם לאישור הממשלה כשהם כוללים מתווה ביצועי מלא הכולל תאריכי יעד, משאבים נדרשים ועוד", כך כתב הבוקר סמנכ"ל "ידיד", רן מלמד במכתב שנשלח לראשי המפלגות המתמודדות בבחירות לכנסת ה-20 ובכלל זה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חה"כ הרצוג, לפיד, בנט, ליברמן, דרעי, גלאון, ישי, וליצמן וכן למשה כחלון ועו"ד עודה איימן מהרשימה הערבית המשותפת.

 

 

"במהלך שנה שעברה, במסגרת דיוני ועדת אללוף – הועדה למלחמה בעוני, חשפנו כי במוסד לביטוח לאומי מסתתרים מליארדים רבים שאינם מגיעים ליעדם – אזרחי מדינת ישראל", כותב מלמד וממשיך כי "באמצעי התקשורת ובדיונים משותפים עם בכירי משרדי הרווחה והשירותים החברתיים והביטוח הלאומי הצגנו חלק מהכשלים הבולטים בהתנהלותו היומיומית של המוסד. כשלים שבחלק מהמקרים כלל אינם נוגעים לחוקים אותם חוקקה הכנסת אלא לנוהלי העבודה הפנימיים של המוסד."

 

"נכון הדבר כי בשנתיים וחצי האחרונות נעשה מאמץ לשנות את המערכת השירותית של המוסד לביטוח לאומי אך הדברים רחוקים מסיום ונדמה כי הכשלים מהותיים ועמוקים כלכך עד שרק טלטול עמוק וארגון מחדש של המוסד הכלכך חשוב הזה, יוכלו לשנות את התמונה שלפיה רבים מתושבי המדינה, לא רק שאינם ממשים את זכויותיהם אלא כלל אינם מודעים להן.

 

במהלך השבועות הקרובים, נציג בפניכם ובפני הציבור הרחב דו"ח מפורט העוסק בכשלים המבניים של הביטוח הלאומי ובהצעות אופרטיביות לתיקונם. הדו"ח שבימים אלה שוקדות המחלקה המשפטית והמחלקה למדיניות חברתית ב"ידיד" על עריכתו, הוא תוצר של יותר מ – 200 אלף תיקים בהם טיפלנו במהלך 18 שנות קיומה של "ידיד".

 

הדו"ח, יציג, בפעם הראשונה, תפישת עולם כוללת לשינוי מהותי במוסד האחראי יותר מכל על שרותי הרווחה של מדינת ישראל. הוא יעסוק בהיבטים של שירות לאזרח ומסירת מידע, בכשלים בבפרשנות המשפטית של חוקי הביטוח הלאומי, בעבודת הועדות הרפואיות ואסדרת מעמדם ופעילותם של חברות ויחידים העוסקים במימוש זכויות חברתיות. הוא יעסוק, בין השאר, בתפקידה של מועצת הביטוח הלאומי, בהקמתה של קרן שתעמיד מימון לחוות דעת רפואיות לאזרחים שידם אינה משגת, הוא יעסוק במקומן של מחלות שקופות כחלק בלתי נפרד מבדיקת ההתנהלות הנוגעת לאישור שינויים בספר הליקויים. הדו"ח יעסוק בקשר שבין הנגשת השירותים של המוסד לביטוח לאומי לבין מידת מיצוי הזכויות על ידי האזרחים ואפילו בחובת המוסד לסייע למשרדי ממשלה נוספים להפיץ לקהלי היעד שלהם מידע אודות זכויותיהם. הוא יעסוק בשיקול הדעת של פקידי המוסד לביטוח לאומי, בחובת המוסד לקיים שימוע והקמת ועדות חריגים וועדות ערר ועוד.

 

איננו מצפים כי תקבלו אותו ככתבו וכלשונו אך אנחנו מבקשים שהוא יהיה בסיס לדיון מקיף שיערך עם כינונה של הממשלה החדשה. 

שתפו
Please reload