השתלבות יהדות אתיופיה בישראל – על Yvel YEDID וסגירת מעגלים

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

השתלבות יהדות אתיופיה בישראל – על Yvel YEDID וסגירת מעגלים

14/05/2015

MEGEMERIA, מיזם עסקי חברתי ייחודי. המשלב הכשרה בתחום הצורפות, אמנות שאינה זרה ליוצאי אתיופיה בישראל, יחד עם בטחון תעסוקתי ויצירת עתיד משותף לישראלים באשר הם ישראלים

אין ספק כי סיפורה של הקהילה האתיופית מהווה פרק חשוב נוסף בדברי ימיה של התנועה הציונית. עם זאת, לצערם של עולי אתיופיה, גם הם נאלצים לא אחת להתמודד עם חבלי הקליטה המורכבים. בדומה לעליות אחרות, גם כאן מדובר במאבק לא פשוט המקפל בתוכו שבירת מוסכמות חברתיות והתמודדות עם אתגרים לא פשוטים.

למרות שכך נדמה. לא הכל שחור. יש הרבה פעילות שמתרחשת בתוך החברה האזרחית ובמגזר העסקי המרגישים מחוייבות אמיתית לקלוט את יוצאי אתיופיה, צעירים ומבוגרים בקליטה מחבקת. קליטה רב תרבותית אמיתית.

 

כך למשל במקרה של MEGEMERIA,  מיזם עסקי חברתי ייחודי. המשלב הכשרה בתחום הצורפות, אמנות שאינה זרה ליוצאי אתיופיה בישראל, יחד עם בטחון תעסוקתי ויצירת עתיד משותף לישראלים באשר הם ישראלים

הכל התחיל כשאורנה ואיציק לוי, בעלים מנהלים של חברת  התכשיטים הבינלאומית YVEL, רצו לתרום לקהילה. המחשבה הראשונה היתה להקים בית ספר שיכשיר צורפים מבני העדה האתיופית ויקלוט אותם לעבודה במפעל התכשיטים המשפחתי המייצא את רוב תוצרתו ברחבי העולם. בית הספר מעניק לבני הקהילה הרבה מעבר ללימודי מקצוע. הוא מהווה עבורם פתח של ממש אל החברה הישראלית ומסייע להם להשתלב בה כשווים בין שווים. הפרויקט נחל הצלחה מסחררת ומחזורי התלמידים בו הולכים וגדלים מדי שנה. במסגרת פעילותם, העולים נהנים גם משיעורי אולפן וסיוע מצד גורמים נוספים כגון עובדת סוציאלית ומערך תומך. עם סיום לימודיהם, בוגרי בית הספר מקבלים תעודה המוכרת על ידי משרד התמ"ת ורבים מהם משתלבים ב-Yvel כעובדים מן המניין.

כשנה לאחר שיצא הפרוייקט לדרך ושבעה מבוגרי בית הספר כבר מועסקים ב- YVEL  החליטו בני הזוג לוי לפתח את המיזם ולצורך כך הציעו לאנשי עמותת "YEDID" הפועלת לקידום בתעסוקה של אוכלוסיות מעוטות הכנסה להצטרף כשותפים לניהול בית הספר ולסייע לו להפוך לעסק חברתי.

 

 

לשם כך הוקמה חברה חדשה  Megemeria שתפעל כעסק חברתי שכל רווחיו יוחזרו להרחבת בית הספר, יצירת משרות חדשות לתלמידים, יוצאי אתיופיה ולסייע לחברי האוכלוסייה המתגוררים בירושלים וסביבתה. משמעות השם Megemeria באמהרית הינו "בראשית, התהוות".

 

בית הספר לצורפות של חברת YVEL בשיתוף עמותת "ידיד" מציע לבני העדה האתיופית, שהגיעו לארץ ללא רכוש והשכלה, לרכוש מקצוע ללא כל תשלום ולזכות לתמיכה מקצועית של מורה לעברית, עובדת סוציאלית ומערך תומך נוסף ללא קשר ללימודים. כ - 6,000 שקלים בחודש הוא הסכום הממוצע המושקע בכל תלמיד ותלמידה בבית הספר. 

 

בעוד מספר שבועות יוענקו תעודות הגמר לבוגרי המחזור השני של MEGEMERIA .לאחר סדרה ארוכה של מיונים נבחרו, מתוך למעלה ממאתיים מועמדים,  21   עולים חדשים וותיקים יוצאי אתיופיה שעברו דרך ארוכה של לימוד צורפות ומקצועות ליבה כמו עברית, אזרחות, הסטוריה של עם ישראל ועוד, כל אלה בתמיכתם של תורמים כמו הקרן לידידות, World Ort קדימה מדע, משרד התמ"ת, הפדרציה היהודית של סן פרנציסקו, עיריית ירושלים המשרד לקליטת עלייה שרות התעסוקה, קרן ברון דה הירש ואחרים.

 

יותר מעשרים סטודנטים למדו את רזי הצורפות, ייצרו קולקציות ייחודיות של תכשיטים שיחד הקולקציה שהוכנה על ידי בוגרי המחזור הראשון נמכרים היום בכל רחבי העולם. לתכשיטים הייחודיים המיוצרים על ידי הצורפים החדשים יש ביקוש רב בארץ ובחו"ל, בשנת 2014 לבדה נמכרו תכשיטים בהיקף של למעלה מרבע מליון ש"ח ובשנת 2015, כך צופים ב MEGEMERIA,  צפויות המכירות לעבור את רף מליון השקלים. כל ההכנסות מהמכירות מושקעות בחזרה בהפעלת בית הספר והמיזם החברתי עסקי על מנת  להרחיב את פעילותו. צפי התכנית העסקית של המיזם הוא שבשנה הבאה מחזור המכירות יהיה מעל 1.5 מליון ₪, בשנה השלישית לפרויקט כ - 2.5 מליון ₪ ובשנה הרביעית כ - 4 מליון ₪.

 

אורנה לוי, מנכ"ליתYVEL ,:"אני שמחה ומתרגשת שאכן עמדנו בהבטחתינו ואנו יכולים כיום להעניק ל עשרות משפחות אתיופיות את האפשרות להיות גאים שהם חלק מהחברה הישראלית. אני מקווה שחברות נוספות ילכו בעקבותינו ויפתחו מיזמים עיסקיים נוספים לטובת המיגזרים והקבוצות בחברה שכה זקוקות לכך"

 

שרי רבקין, מנכ"לית עמותת "ידיד", המלווה את סיפור עלייתם ארצה וקליטתם של העולים מאתיופיה עוד משנות השמונים ציינה כי "זה לא דבר פשוט למצוא חיבור כה אמיתי בין עסק רווחי ומצליח לבין היכולת לקיים, במשותף עם עמותת "ידיד", פרויקט המייצר בטחון תעסוקתי אמיתי לעובדים תוך שמירה והקפדה על זכויותיהם. מדובר במודל חדש אשר ממשלת ישראל חייבת לבדוק כיצד ניתן להתאים אותו גם במקומות אחרים במשק לקידום קליטתם של עולים מאתיופיה ומארצות אחרות".

 

 

המחזור הראשון כלל 21 נשים וגברים, בעלי משפחות, עולים מאתיופיה. טווח שנות העלייה של התלמידים נע בין 1991- 2008. חלק מן התלמידים ללא כל השכלה פורמאלית. כל התלמידים מקבלים מלגת קיום מלאה במהלך תקופת הלימודים.

 

התלמידים למדו 5 ימים בשבוע, 7 שעות ביום ע"פ תוכנית מקצועית של התמ"ת+ תוספות של שעורי עברית (במימון משרד הקליטה) וידע ארץ. התלמידים התגבשו כקבוצה חזקה ותומכת היודעת לסייע ולדחוף קדימה במידת האפשר את אלו מתוכה הזקוקים לעזרה- הן עזרה לימודית והן עזרה פיסית ומנטאלית בהתמודדות עם בעיות אישיות ומשפחתיות.

שתפו
Please reload