לא מתבטלות. עובדות.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

לא מתבטלות. עובדות.

10/06/2015

מה עובר על אישה שמחליטה יום אחד שמספיק. שלעבוד בנקיון כדי לפרנס ארבעה ילדים זה לא זה. שהיא רוצה יותר. זה מה שעבר בראשה של אורלי (44), תושבת דרום תל אביב, נשואה ואם לארבעה.במשך שנים היא עובדת במשרה חלקית בחברת נקיון. נמאס לה. היא רוצה להתקדם. אבל יש בעיות. חסמים. לאורלי רק 10 שנות לימוד. היא לא יודעת להפעיל מחשב. על גלישה באינטרנט אין מה לדבר. עד שהיא הגיעה ל"מדברות עבודה", קורס ההעצמה התעסוקתית של עמותת "ידיד" שהתקיים בחודשים האחרונים בשיתוף עם מרכז התעסוקה העירוני בתל אביב.

 

אט אט במהלך הקורס צברה בטחון עצמי, השתפר הדימוי העצמי של אורלי והיא החליטה כי היא רוצה לעבוד בשירות לקוחות טלפוני. זה לא היה פשוט. שרות לקוחות טלפוני דורש התמצאות בהפעלת מחשב. אורלי אפילו לא ידעה כיצד להדליק את הקופסא הזו שעמדה על השולחן בכיתת המחשבים.

 במשך שעות ישבה אורלי בבית והתאמנה על כתיבת קורות חיים. על הפעלת המחשב, שימוש בדואר אלקטרוני וגלישה באתרים לחיפוש עבודה. מה שנראה לרובינו כדבר קל ושגרתי, היה בשביל אורלי משימה לא קלה כלל וכלל.

 

מסתבר שהסבלנות והעקשנות משתלמות. אורלי קבעה לעצמה ראיונות עבודה, אליהם התכוננה באמצעות סימולאציות שהתקיימו בקורס. הראיון הראשון היה אכזבה. כשלון. אורלי איבדה את הבטחון. למנחות הקורס היא הודיעה שהיא חוזרת לעבודה בנקיון. נדמה היה שהיא מוותרת וממשיכה לעבוד בנקיון. פה נכנסה הרוח הקבוצתית לעבודה. אחד הדברים החשובים בעמותת "ידיד" היא הסולידריות החברתית. הקבוצתיות, המשפחתיות. כולן בשביל אחת. הקבוצה לא נתנה לאורלי לוותר. התקיימו ביניהן עשרות שיחות. זה הצליח. לאורלי נקבעו ראיונות נוספים. הפעם היא הצליחה. בגדול. שני מכוני סקרים גדולים הציעו לה להצטרף אליהם כסוקרת טלפונית. זה בדיוק מה שהיא רצתה. אבל זה לא היה סוף הסיפור.

 

אורלי הודיעה למנהלת הצוות בחברת הנקיון על כך שהיא צריכה לסיים את עבודתה. המנהלת דרשה ממנה להמשיך ולעבוד שבועיים נוספים אך אורלי לא ויתרה. לאחר שקיבלה יעוץ  משפטי מעמותת "ידיד" נסחה מכתב התפטרות שאותו העבירה לחברת הנקיון בה עבדה. עוד קצת לחץ וחברת הנקיון הסכימה לשחררה לעבודתה החדשה באופן מיידי.

 

כבר עשר שנים שעמותת "ידיד" מקיימת קורסים להעצמה תעסוקתית של נשים. "מדברות עבודה" הוא קורס הדגל של מחלקת הפרוייקטים בארגון. קורס שהתחיל כיוזמה מקומית של מתנדבים בדימונה והפך להיות הצלחה גדולה בהחזרת נשים לשוק העבודה. משנת 2005 יותר מ- 2000 נשים השתתפו בקורסי "מדברות עבודה", כמעט כל הקורסים התקיימו בערי הפריפריה כמו דימונה, אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי, חצור הגלילית, צפת, נצרת וקרית שמונה.

 

עד היום התקיימו עשרות קורסים ברחבי הארץ בסיוע של קרנות פילנתרופיות וכן משרד הכלכלה, הביטוח הלאומי ושרות התעסוקה. ב"ידיד" אומרים כי "אחוזי ההשמה הגבוהים ולאורך זמן מעידים על כך שהנשים רוצות לעבוד. ובכבוד."  מנהלי "ידיד" מזמינים את שרי האוצר והכלכלה וכן את מנכ"ל האוצר והממונה על התעסוקה במשרד הכלכלה, לבקר וללמוד את הדרך הנכונה לבצע פרוייקטים המיועדים לשילוב מובטלים בשוק העבודה.

 

"מדברות עבודה", פרויקט  הדגל של ידיד בתחום התעסוקה, מתקיים זה מספר שנים בערים שונות ברחבי הארץ. "ההצלחה שלנו גדולה, כי אנחנו מאמינים שכל אחד רוצה לעבוד", אומרת שרי רבקין, מנכ"לית ידיד. "הקורס מיועד לנשים המחפשות עבודה או מבקשות לשדרג את שכרן, וזאת תוך שהן רוכשות כלים מקצועיים להתמודדות עם שוק עבודה בתקופה של אי ודאות כלכלית גדולה". 

 

השבוע הסתיים בתל אביב הקורס הראשון שהתקיים בשיתוף עם מרכז התעסוקה העירוני. בקורס נטלו חלק 13 נשים. רובן מובטלות, חלקן מחפשות שינוי תעסוקתי ושדרוג כלכלי.  במשך כחודשיים, פעמים בשבוע התקיימו המפגשים. בתחילה היו אלה מפגשי שיח והכרות. מפגשים דינאמיים שעסקו בהעצמה אישית ותעסוקתית של הנשים. הנושאים שנלמדו בקורס כללו התמודדות עם משברים, שימוש בשפת גוף ותקשורת, כתיבת קורות חיים, סימולאציות של ראיונות עבודה, ועוד.

 

הפרויקט נבנה מנוהל וממומן ע"י עמותת ידיד בסיוע תורמים מהארץ ומחו"ל. בין הנשים שלקחו חלק בקורס ניתן היה למצוא כאלה שבמשך תקופה ארוכה לא הצליחו להשתלב בשוק העבודה. הדבר פגע קשות בביטחון העצמי שלהן ובאמונה שיצליחו להתקבל למקום עבודה עם שכר ראוי ותנאים הולמים. בתום הקורס דיווחו רוב הנשים שאחד מהישגים הגדולים שלהם בעקבות הקורס הוא העובדה שהכירו ביכולות האישיות שלהן והבינו כיצד לפתח דרכים אפקטיביות לחפש, לשווק את עצמן ולהגיש מועמדות גם למשרות שבעבר לא היו ניגשות אליהן.

 

בין הנשים בקורס ניתן היה לפגוש נשים לאחר שנים שלא עבדו בשל  מחויבות בגידול ילדים, או שפוטרו מהעבודה ומאז לא מצאו חדשה. חלקן עבדו בעבודות מזדמנות מאחר שלא מצאו מקום קבוע. נשים שעבדו במפעלים בעבודות יצור והרגישו שהן רוצות עבודה אחרת שתתאים לכישוריהן, 

 

ב"ידיד" מקווים שימצא המימון להמשיך ולקיים את "מדברות עבודה". "זהו קורס יחודי ומיוחד במינו. התהליך שעוברות המשתתפות מאפשר להן להשתלב מחדש בשוק העבודה ולאורך זמן. זהו הדבר החשוב", אומרים ב"ידיד". 

שתפו
Please reload