הוקמה קואליציה של ארגונים ורשויות להשגת תקציבים למאבק בעוני

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הוקמה קואליציה של ארגונים ורשויות להשגת תקציבים למאבק בעוני

27/07/2015

הוקמה קואליציה של ארגונים ו...

"הקואליציה לתיקון חברתי" הכוללת 90 ראשי רשויות מקומיות, מנכ"לי ארגונים חברתיים מובילים, נציגי איגוד העו"סים ובכירים במרכז השלטון המקומי נפגשו לכנס חירום ראשון לקראת תקציב 2016. הקואליציה תיאבק על הגדלת התקציבים לסעיפי הרווחה, הדיור, התעסוקה והחינוך בתקציב שעולה לדיון בימים הקרובים

הקואליציה, אשר קמה ביוזמת הקרן לידידות, מורכבת מהגורמים הנמצאים בחזית הסיוע לאוכלוסיות החלשות ביותר בישראל. שותפיה מתכוונים לשלב כוחות ולהפוך לגוף אשר ייצג את החלשים בחברה ויקדם את הטיפול בעוני אל מול הממשלה והכנסת באמצעות הפעלת לחץ ציבורי, מעקב ובקרה על יישום התחייבויות המדינה, הצבעה על מחדלים והצעת פתרונות מקצועיים.


נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין אמר בפתיחת הכנס כי:" במשך שנים היושבים כאן עומדים בחזית הסיוע לאוכלוסיות החלשות בישראל בעוד המדינה מרחיקה מעצמה עוד ועוד אחריות. המצב בשטח הוא מזעזע ומביש. ישראל נמצאת בתחתית רשימת המדינות המפותחות בכל הנוגע לעוני ולפערים. העמותות והרשויות לא יכולות לעמוד לבדן בכל האתגרים. לכן החלטנו להיות יחד הלובי החברתי למען החלשים שאין להם קול. יחד נזעק את זעקתם ולא נניח עוד למדינה לסגת מאחריותה להוביל לשינוי מהותי. כבר היום יש שמונה מיליארד שקלים בהתחייבויות קואליציוניות שלאו דווקא מחזקות את השכבות החלשות, ידוע לנו כי תתקציב הביטחון צפוי לגדול ולכן אם נשקוט עכשיו נמצא שוב את העניים והחלשים מחוץ לתקציב ".


ראש עיריית דימונה, בני ביטון אמר בכנס:" הכינוס הזה הוא רק יריית הפתיחה. בשנים האחרונות נוצר מצב בלתי נסבל בו העמותות לקחו את התפקיד של המדינה. רק בקיץ הנוכחי אני יכול לספר לכם שבדימונה לא היו קייטנות לילדים אילולא קיבלנו תרומות מהקרן לידידות וגופים אחרים. למה אנחנו צריכים לעמוד כמסכנים ולקושש תרומות? הייתי רוצה לראות פעם אחת את העמותות שובתות לחצי שנה ולא לוקחות את האחריות מהמדינה. נראה מה היא תעשה אז שעשרות אלפי אזרחים הנתמכים בהן יבואו אליה. אני גם רוצה לומר מכאן לשר הרווחה, אנחנו נהיה הפה שלך והעזר שלך. נילחם יחד על הגדלה דרסטית של תקציב הרווחה. זהו התקציב החשוב ביותר לחיזוק המדינה!".


גם ראש עיריית מעלות תרשיחא, שלמה בוחבוט דיבר ואמר כי: " כולנו כאן הולכים לשלב ידיים ולשגע את המדינה בכל מני דרכים. אנחנו נארגן הפגנות, אנחנו נקים שדולה שתשגע את הכנסת ותדאג לחקיקת חוקים חברתיים באמת. נביא לוביסטים שילחמו בעבור העניים בישראל. אנחנו שומעים כל הזמן שלמדינה אין כסף. יש לה כסף אבל היא יודעת איך לא להוציא אותו היכן שצריך. שיטת המאצ'ינג הנוראה לתקצוב פרויקטים חברתיים. באים ואומרים לי נבנה לך מרכז לנערות בסיכון. המדינה תיתן מאתיים אלף שקל ואתה תוסיף מאה. אין לי ולרשויות אחרות בפריפריה אפשרות להשיג תקציב אז הכסף הולך לרשויות החזקות שיש להן. אי אפשר להמשיך ככה יותר!"


ראש עיריית ירוחם מיכאל ביטון:" העמותות הפועלות עד כה ומסייעות לחלשים רגילות לפעול בדרכי נועם מול הרשויות. כעת קיבלתם החלטה נכונה לחצות את הקווים ולהתחיל לגבות מחיר פוליטי מאיש או מפלגה אשר לא תעשה את הדבר הנכון למען השכבות החלשות. אם תפעלו בנחישות תמצאו אותנו ראשי הרשויות לצידכם. כיום המדינה טוענת שהיא פועלת בשיוויון. היא נותנת שקל לחינוך לכל ילד בישראל. הרשויות העשירות מוסיפות 5 שקלים. ההורים העשירים מוסיפים גם הם. כך נוצר מצב בו לילד עשיר יש חינוך טוב עם אנגלית, מתמטיקה ומדעים כי יש כסף. בפריפריה לילד יש חינוך בשקל. צעד קריטי של המדינה הוא תקצוב מועדף לרשויות בעלות אוכלוסיות מוחלשות. פורום 15 הרשויות החזקות יצר לובי חזק שמונע זאת עד כה ולצערי טרם הצלחנו להוביל שינוי שיכול להיטיב את מצבם של אזרחים ב-150 רשויות בישראל".


רן מלמד, סמנכ״ל עמותת ידיד וממארגני הקואליציה אמר בכינוס כי:״ אנו מאמינים כי השילוב בין הרשויות, עמותות החברה האזרחית ואיגוד הסוציאליים הוא כוח שמרכז תחתיו עשרות אלפי עובדים מחויבים ויכול לדחוף את הממשלה לעשות שינוי מהותי. בממשלה יושבים אנשים שמחויבים לנושאים החברתיים ואנו נהווה רוח גבית בעבורם לקידום המלחמה בעוני״.

 

כצעד ראשון שלחה היום ועדת ההיגוי של הקואליציה מכתב דחוף לראש הממשלה, שר האוצר ושר הרווחה והשירותים החברתיים ובו דרישה לפגישה דחופה כדי לבחון את הסוגיות שעל הפרק וכיצד ניתן לקדמן. 

 

 • חקיקת חוק המאבק בעוני, תוך התחייבות ליעדים מדידים.

 • הקמת רשות לאומית למלחמה בעוני, ליישום דוח הועדה למלחמה בעוני.

 • חקיקת חוק שרותי רווחה, אשר יעגן את זכותו של כל אדם לחיות בכבוד, תוך התחייבות המדינה להבטחת צרכיו החומריים והנפשיים הבסיסיים.

 • עדכון סל הבריאות תוך הכללת שירותי הביטוח המשלים לכלל האוכלוסייה•הגדלת קצבאות הקיום לקשישים ובעלי מוגבלויות בהיקף 80% משכר המינימום.

 • הגדלת קצבאות השלמת הכנסה והסיוע הכלכלי למשפחות עובדות ברמת שכר נמוכה.

 • הרחבת מספר הפתרונות לזכאי הדיור הציבורי והגדלת הסיוע בשכר דירה לזכאים.

 • שינוי מערכת תקצוב הרשויות המקומיות, תוך הרחבת התקציבים לרשויות מעוטות הכנסה וביטול חובת התשלום המקביל.  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

שתפו
Please reload