52 מליון ש“ח בלבד, זה המחיר להוציא 18 אלף נשים ממעגל העוני.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

52 מליון ש"ח בלבד, זה המחיר להוציא 18 אלף נשים ממעגל העוני.

18/10/2015


עמותת "ידיד" וארגון הקול הנשי לקראת הדיון שיתקיים השבוע בועדה לזכויות הילד: "בישראל למעלה מ- 120 אלף משפחות חד הוריות המונות כ- 520 אלף איש ואישה. מצבן של אמהות אלה בכל הנוגע ליכולת הקיום הבסיסית בכבוד, יכולת ההשתכרות וקבלת מזונות הילדים ונושאים רבים אחרים עומדים על שולחנה של החברה הישראלית כבר שנים רבות אך במיוחד מאז הגזירות הכלכליות של שנת 2002-3. היום יש הזדמנות לשינוי. כך נכתב במסמך אשר הוגש לועדה לזכויות הילד שתדון השבוע, במסגרת הארועים לציון יום העוני הבינלאומי

"בשם קבוצה גדולה של אמהות חד הוריות (הורות עצמאיות) מכל הארץ הפועלת בשיתוף עם ארגונים ומחלקות לעבודה קהילתית ביישובים שונים, אנו פונות אלייך בבקשה לפגישה דחופה בנושא שבנדון", כך כתבו גלית נחום ובובה לוי, מנהלות שותפות בארגון הקול הנשי ורן מלמד סמנכ"ל "ידיד" במכתב ששלחו היום לחברי הכנסת ה- 20."

  

"בישראל למעלה מ- 120 אלף משפחות חד הוריות המונות כ- 520 אלף איש ואישה. מצבן של אמהות אלה בכל הנוגע ליכולת הקיום הבסיסית בכבוד, יכולת ההשתכרות וקבלת מזונות הילדים ונושאים רבים אחרים עומדים על שולחנה של החברה הישראלית כבר שנים רבות אך במיוחד מאז הגזירות הכלכליות של שנת 2002-3.

 

 

במהלך כהונתה של הכנסת ה- 19 החלו תהליכים שונים במטרה לקדם שורה של פתרונות לבעיות אלו. חלק גדול מתהליכים אלה נעצר בשל ההחלטה על פיזור הכנסת והליכה לבחירות", נכתב במסמך שנשלח לחכי"ם.

 

"אנו מבקשים את תמיכתך בקידום הנושאים השונים והצטרפות להקמת השדולה לשיפור מעמדן הכלכלי של האמהות החד הוריות אותה אנו מבקשים להקים במסגרת הכנסת וכן בתמיכה בהצעות החוק השונות שהגשנו בנושאים כפי שיפורט להלן.

 • חוק המזונות – הפרדת שכר האם ממזונות הילדים – המשמעות – כל אם חד הורית שמקבלת מזונות דרך הביטוח הלאומי תוכל להשתכר בלי קשר למזונות הילדים שהיא מקבלת

 • העלאת התקרה המזכה במס הכנסה שלילי לגובה של פעם וחצי השכר הממוצע במשק ופישוט תהליך קבלת הסכומים. החוק, כבר הוגש ע"י רשות המיסים ועבר בקריאה ראשונה. יש להחיל עליו דין רציפות ולהעבירו מחדש בהקדם.

 • הגדלת הסיוע בשכר דירה לאמהות זכאיות  - 30% לפחות. מפרנסת יחידה צריכה עדיין להמשיך ולממן דיור שבמקרים רבים התחלקו ההוצאות עליו בין שני מפרנסים.

 • תמרוץ נשים עובדות – מי שמשתלבת בשוק העבודה ממשיכה לקבל את ההטבות שקיבלה בזמן שהיתה בהבטחת הכנסה לפחות למשך שנתיים נוספות וכן תמריצים למעסיקים הקולטים אמהות חד הוריות.

 • מענק לימודים של הביטוח הלאומי – העברת התיקון לחוק – כל האמהות יקבלו מכיתה א' עד יב' סכום של 1300 ש"ח לילד לשנה – בכנסת הקודמת החוק עבר בקריאה טרומית ויש להעלותו מחדש. קיימת הסכמה של  הביטוח הלאומי ושל גורמי המקצוע לתיקון המוצע.

 • מערכת הסברה ומיצוי זכויות שתבדוק האם כל אם חד הורית ממצה את כל מה שמגיע לה – המערכת חייבת להיות פרונטלית ואישית עם כל אם ואם. יש להקים בחקיקה מערכת זו כך שתאגם את כלל הזכויות המוקנות  לאמהות החד הוריות וילדיהם ממשרדי הממשלה השונים.

 • שינויים מרחיקי לכת במערכת ההכשרות המקצועיות – הרחבת הרשימה, הרחבת היכולת ללמוד לתואר ראשון המהווה כלי בסיסי לקבלה לעבודה בשרות הציבורי ובשוק הפרטי.

 • הנחות במים וחשמל- הנחה בחשמל שתינתן גם למי שאינה מקבלת מזונות שהיא מפרנסת יחידה.

 • הנחות בחוגים- הנחות בחוגים למשפחות חד הוריות ובמיוחד לכאלה שהאם עובדת

   

   

   

   

   

   

   

   

   

שתפו
Please reload