מקדמים ביטחון רפואי ותזונתי בקרב נשים בהריון

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

מקדמים ביטחון רפואי ותזונתי בקרב נשים בהריון

14/11/2015

 מקדמים ביטחון רפואי ותזונת�...

עמותת "ידיד" בפנייה לשרי הבריאות והרווחה: מבקשים לייצר פתרונות מיידיים לנשים הרות החיות בעוני והסובלות מחוסר ביטחון רפואי ותזונתי

במכתב ששלח סמנכ"ל "ידיד", רן מלמד לשרים חיים כץ ויעקב ליצמן וכן ליו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אללוף וליו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, עאידה תומא סלימן הוא כותב: מסקר שנעשה, על ידי סטודנטיות מהמחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון, בקרב נשים באיזור הדרום מתגלה מצב קשה ובעייתי הנוגע ליכולתן של נשים החיות בעוני לדאוג לבטחונן הבריאותי והתזונתי בעת שהן בהריון – תקופה לא קלה אשר השפעותיה ניכרות לא רק על האם ההרה אלא גם הצאצא או צאצאיים שהיא נושאת ברחמה.

 

מהסקר שבו השתתפו עשרות נשים המתגוררות באיזור הדרום, יודגש כי לא מדובר בנשים המתגוררות בפזורה הבדואית אלא דווקא כאלה המתגוררות בערים כמו באר שבע, דימונה, שדרות, אופקים ואחרות, עולה כי נשים החיות בעוני אינן מסוגלות במקרים רבים לספק לעצמן את הצרכים הרפואיים והתזונתיים להם הן זקוקות כדי לוודא כי הריונן יתנהל כשורה וכי ילדיהם יוולדו ללא תופעות לוואי הנובעות מחוסר תזונה נכונה או מחוסר בויטמינים ותרופות אשר הנשים לא לקחו פשוט כיון שלא היה באפשרותן לממן אותם. במקרים מסויימים מדובר אף בבעייה מתמשכת מעבר ליום הלידה ובמהלך החודשים הראשונים לחייו של התינוק או התינוקת.

 

יודגש כי ברוב המקרים ניתן בקלות למפות ולאבחן את הנשים ההרות הסובלות מחוסר ביטחון תזונתי ורפואי באמצעות בדיקות רפואיות פשוטות (דוגמת בדיקה לאנמיה וכד') אך אלו בדרך כלל אינן מבוצעות לנשים פשוט כיון שאינן נמצאות בהתוויה המתאימה או עקב עלות כספית שאין ביכולת הנשים לעמוד בהן.

 

לאור אלה אני פונה אליכם בבקשה להעלות את הנושא על סדר יומם של המשרדים הרלוונטיים – בריאות ורווחה וכן על שולחנן של הועדות המתאימות – ועדת העבודה הרווחה והבריאות והועדה לקידום מעמד האישה ושוויו מגדרי.

 

לאחר מספר חודשי לימוד אני סבור כי יש לקדם, במהירות, מספר פתרונות וביניהם:

1. מענק הריון - הכרזה ממשלתית כי כל אשה בהריון, המקבלת קצבת קיום או נכות או שההכנסה המשפחתית הכוללת אינה עולה על השכר הממוצע במשק, זכאית לסל שירותים רפואיים ותזונתיים במימון מלא של ממשלת ישראל באמצעות קופות החולים או באמצעות מענק ישיר


2. את מרכיבי הסל תקבע ועדה מיוחדת המשותפת למשרדי הבריאות והרווחה בשיתוף עם נציגי ציבור והוא יכלול פתרונות תזונתיים, רפואיים ובדיקות רפואיות ללא כל תוספת של השתתפות מצד האישה.


3. איתור הנשים הזכאיות יעשה הן בדרך של חיפוש יזום על ידי המחלקות לשירותים חברתיים, קופות החולים, המוסד לביטוח לאומי וכד' והן בדרך של פנייה יזומה של הנשים עצמן ישירות ליחידה מיוחדת שתוקם לצורך הנושא באחד מהמשרדים הרלוונטיים.


4. הטמעה ויישום ישראלי של התוכנית האמריקאית (wic) לטיפול בנשים בהריון ובתינוקות. – רצ"ב נספח א' אודות התוכנית.


5. הקמת יחידה משותפת למשרדי הרווחה והבריאות שתרכז את הטיפול בנשים ההרות החיות בעוני וכן תבצע מחקרים וסקרים על מנת לטייב, לעדכן ולשדרג את סל השירותים אותו הן מקבלות וכן את דרכי חלוקת הסל.

 

 

שתפו
Please reload