וכך עושים שינוי

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

וכך עושים שינוי

20/01/2016

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הרחבת חוק מענק לימודים לאמהות חד הוריות (הורות עצמאיות)

 

 מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שכתבה ויזמה עמותת "ידיד" בשיתוף עם ארגון הקול הנשי, ואשר הובילה וקדימה במסירות ודבקות רבה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) , הקובעת כי מענקי הלימודים של הביטוח הלאומי הניתנים לאמהות חד הוריות מידי שנה יורחבו ויתנו מכיתה א ועד כיתה יב וזאת בשונה מהנהוג היום שהם ניתנים עד כיתה ח' בלבד.

 

התוספת התקציבית שהשיגה ח"כ מירב בן ארי משר האוצר לטובת הרחבת החוק היא בהיקף של 30 מליון ש"ח.

הכוונה היא להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית במהלך השבועיים הקרובים כך שהאמהות יוכלו לקבל את המענקים המעודכנים כבר בחודש אוגוסט 2016.

 

רצ"ב תמליל הדיון

דברי הכנסת ישיבה מס' 90 18/01/2016

הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 170) (הרחבת מעגל הזכאים למענק לימודים), התשע"ו–2016

[רשומות (הצעות חוק, חוב' כ/615); נספחות.]

(קריאה ראשונה)

 

היו"ר מאיר כהן:

הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 170) (הרחבת מעגל הזכאים למענק לימודים), התשע"ו–2016, לקריאה ראשונה, של חברת הכנסת מירב בן ארי. בבקשה, גברתי, תציגי את הצעת החוק.

מירב בן ארי (כולנו):

תודה, אדוני היושב-ראש, גברתי השרה, חברי וחברותי חברי הכנסת, אני מביאה היום בקריאה ראשונה הצעת חוק חברתית שמרגשת אותי באופן אישי – אל תלכי, תצביעי, זו הצעת חוק מדהימה, באמת חבל.

רויטל סויד (המחנה הציוני):

אז יאללה, מהר.

יואל חסון (המחנה הציוני):

אנחנו נשארים להצביע.

מירב בן ארי (כולנו):

הצעת החוק בעצם מרחיבה את מעגל הזכאות ונותנת מענק לימודים למשפחות חד-הוריות, למקבלי הבטחת הכנסה, למי שבמשמורתם ילד שנתייתם משני הוריו או שבמשמרתם ילד נטוש, הורה במשפחה בת ארבעה ילדים ויותר, ובלבד שהוא זכאי להבטחת הכנסה.

מה שהיה היום במדינה זה שכל ההורים האלה בעצם קיבלו מענק לימודים עד כיתה ט' בלבד, ולמרות שדווקא בתיכון יש הרבה יותר הוצאות וגם יש הכנה לבגרויות, דווקא בשנים שבהן היו הכי צריכים את מענק הלימודים, מענק הלימודים הזה הופסק. ולכן, הצעת החוק מסדירה את התמיכה לכל משך הזמן מכיתה א' עד י"ב, וגם עושה סדר בכך שבכל שנה הם יקבלו את אותו סכום. כלומר, בהצעת החוק הקודמת הייתה מקפצה מאוד גדולה מו' לז', מ-1,500 ל-800 ש"ח, ועכשיו מה שעשינו: פשוט מא' עד י"ב – כ-1,000 שקלים לכל המשפחות האלה.

אני חייבת לומר שכבת למשפחה חד-הורית, נורא בער לי להעביר את זה למשפחות החד-הוריות, וכמובן, בתמיכה של משרד האוצר, משרד הרווחה והביטוח הלאומי הרחבנו את מעגל הזכאים לכל מי שציינתי, שזה כל אותן משפחות שמקבלות הבטחת הכנסה, ולדעתי זה צדק – זה צדק חברתי וזה צדק היסטורי.

אני רוצה להודות לעמותת "ידיד", שהביאה לפתחי את הצעת החוק החשובה הזאת; אני רוצה להודות לשר האוצר ולמשרד האוצר על התמיכה הבלתי-מסויגת שלהם בחוק הזה; אני רוצה להודות למשרד הרווחה ולביטוח הלאומי; אני רוצה להודות לחברי, יושב-ראש ועדת העבודה והרווחה, וכמובן לשלוח את תנחומי על פטירתו של אחיו ולהודות לו מכאן על התמיכה שלו בוועדת העבודה והרווחה, ולך אדוני היושב-ראש.

לסיום, אני רוצה להודות לצוות שלי, לעוזרים שלי, שמאוקטובר שהעלינו בטרומית ועד היום ישבו ועשו ככל שניתן כדי לקדם. ובאמת, בעזרת התמיכה שלכם, קואליציה ואופוזיציה, בשנת הלימודים תשע"ז יוכלו המשפחות האלה לזכות, כבר בשנת הלימודים הבאה, לתמיכה עד כיתה י"ב.

אז תודה רבה לכולכם, ותתמכו, זה חשוב.

היו"ר מאיר כהן:

תודה רבה. תודה רבה, גברתי.

יואל חסון (המחנה הציוני):

אנחנו רוצים להודות לך.

היו"ר מאיר כהן:

אכן, הצעת חוק ראויה מאוד. רשימת הדוברים: חברת הכנסת זהבה גלאון – לא נמצאת; חבר הכנסת אראל מרגלית – לא נמצא; חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה - - -

היו"ר מאיר כהן:

אוקיי. סליחה. חבר הכנסת יואל חסון.

 

קריאה:

חשבתי שהוא ויתר.

היו"ר מאיר כהן:

כן, גם אנחנו חשבנו, אבל לא.

יחיאל חיליק בר (המחנה הציוני):

קיווינו, לא חשבנו.

יואל חסון (המחנה הציוני):

אדוני היושב-ראש, גברתי השרה, חברי הכנסת, חברת הכנסת בן ארי, אני מבקש באמת להודות לך ולברך אותך על הצעת החוק הזאת, שמתקדמת לאטה לקריאה שנייה ושלישית.

אני רוצה לומר לכם, חברי חברי הכנסת, הרבה פעמים דווקא הצעות שעוברות ככה בלילה, בשקט, בלי הרבה רעש, בלי הרבה כותרות, הן הצעות החוק שמשנות חיים לאנשים, וזו אחת מהן. זו הצעת חוק שממש יש היום כנראה אלפי אנשים, אולי בעתיד עשרות אלפי אנשים, שחייהם ממש הולכים להשתנות ביום שהיא תעבור בקריאה שנייה ושלישית, ואני מקווה שזה יקרה במהרה. וזה בלי כותרות ובלי מבזקים ובלי פרסומים, ואתם יודעים מה? לא בטוח שגם בפייסבוק יהיה לזה איזשהו מקום.

אז אני רוצה להודות לך, חברת הכנסת בן ארי, על החוק הזה, להודות לכל מי שעבד על זה, ואני שמח שאנחנו, בשעה הזאת, יש לנו הזכות להצביע בעד חוק חשוב כזה. תודה רבה.

היו"ר מאיר כהן:

תודה רבה, אדוני. אני ממשיך ברשימת הדוברים.

חיים ילין (יש עתיד):

יואל, אבל זה עוד מוקדם, הלילה לפנינו.

היו"ר מאיר כהן:

חבר הכנסת יוסי יונה – אינו נוכח.

היו"ר מאיר כהן:

חבר הכנסת ישראל אייכלר – אינו נוכח; חברת הכנסת עליזה לביא – אינה נוכחת. חבר הכנסת נחמן שי.

היו"ר מאיר כהן:

מוותר. חבר הכנסת איציק שמולי.

היו"ר מאיר כהן:

מוותר. חבר הכנסת מנואל טרכטנברג – לא נוכח. חבר הכנסת יוסף ג'בארין.

היו"ר מאיר כהן:

מוותר. חבר הכנסת עמר בר-לב – לא נמצא. חבר הכנסת מיקי לוי.

היו"ר מאיר כהן:

מוותר. חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס – לא נמצא. חבר הכנסת דב חנין. ובכן, חזר לאיתנו.

רויטל סויד (המחנה הציוני):

דב, אני לא הכנסתי אותך כדי שתדבר, הכנסתי אותך להצביע.

היו"ר מאיר כהן:

בבקשה, אדוני. אני מבקש.

יואל חסון (המחנה הציוני):

אכלת ארוחת ערב? אכלת ארוחת ערב?

רויטל סויד (המחנה הציוני):

דב, אני לא הכנסתי אותך שתדבר, רק שתצביע.

היו"ר מאיר כהן:

בבקשה, אדוני, שלוש דקות לרשותך.

יואל חסון (המחנה הציוני):

אני עשיתי את זה בדקה - - -

דב חנין הרשימה המשותפת):

אני אעשה את זה קצר. תודה לך, אדוני היושב-ראש, ברכות לחברת הכנסת מרב בן ארי. הסוגיה הזאת שהבאת בפנינו היא אחת הסוגיות המטרידות שניסינו להתמודד אתן גם בכנסות קודמות, בלי הצלחה.

המנגנון הזה שאומר שהתמיכה בילדים הולכת ומצטמצמת ככל שהגיל עולה, אין בו היגיון, הוא לא תואם את המציאות, הוא לא תואם את הצרכים והוא לא צודק. אני חייב לומר לך בצער שכל הניסיונות שניסינו לעשות בעניין הזה בקדנציה הקודמת לא עלו יפה, ואני מאוד מאוד מברך אותך ומעריך את זה שהצלחת לפרוץ את הפתח הזה, ואני מעריך את משרד האוצר שהיה מוכן ללכת לקראת המהלך הזה.

אני רק מקווה שבהמשך התהליך, אולי אפילו במסגרת הדיון בהצעת החוק שלך, אנחנו נעלה במעט את שיעור התמיכה, כי נדמה לי ששיעור התמיכה שמוצע עלול להיות מצומצם מדי, אבל אולי נצליח בהסכמה ומתוך אותה רוח טובה שאת הצלחת לקדם בה את החוק הזה, אולי נצליח גם לעשות את הדבר הזה, ובהצלחה. תודה.

היו"ר מאיר כהן:

תודה רבה, אדוני. חברת הכנסת רויטל סויד.

היו"ר מאיר כהן:

מוותרת. חבר הכנסת יצחק הרצוג – לא נמצא. חברת הכנסת מיכל רוזין.

היו"ר מאיר כהן:

מוותרת. חברת הכנסת יעל גרמן – לא נמצאת.

אם כן, אנחנו עוברים להצבעה בקריאה ראשונה. הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 170) (הרחבת מעגל הזכאים למענק לימודים), התשע"ו-2016, בקריאה ראשונה, של חברת הכנסת מרב בן ארי וקבוצת חברי הכנסת. בבקשה, אנחנו עוברים להצבעה.

קריאות:

יישר כוח.

הצבעה מס' 18

בעד ההצעה להעביר את הצעת החוק לוועדה – 22

נגד – אין

נמנעים – אין

ההצעה להעביר את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 170) (הרחבת מעגל הזכאים למענק לימודים), התשע"ו–2016, לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות נתקבלה.

שתפו
Please reload