לרגל יום האישה מציגה עמותת “ידיד“: 11 שנים של הצלחות בשילוב נשים בשוק העבודה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

לרגל יום האישה מציגה עמותת "ידיד": 11 שנים של הצלחות בשילוב נשים בשוק העבודה

08/03/2016

 "הקורס נתן לי אומץ , יותר בטחון . כיום אני לא חוששת לדבר למרות הקושי בשפה העברית. חשבתי שהאפשרות היחידה שבה אני יכולה למצוא עבודה זה ניקיון  וכיום בסיום  הקורס הבנתי שיש לי הרבה מה להציע ולתת . מכיוון שאני אישה חרדית נרשמתי לקורס בלנות וכיום אני מתחילה לעבוד כמזכירה בגני חב"ד", כך מספרת אלונה (שם בדוי) עולה מחבר המדינות ואחת הנשים שהשתתפו באחד מקורסי "מדברות עבודה" של עמותת "ידיד". חיה (שם בדוי), צעירה שהצטרפה לקורס כחודש לאחר פטירת אימה,  השתלבה בעבודה כסייעת בגן ילדים ונרשמה ללימודי תואר ראשון מספרת כי ההשתתפות בקורס וקבלת תמיכה מהנשים האחרות שבו סייעו לה להתמודד עם האבל ועם העובדה כי בנוסף לרצון לצאת לעבוד היא צריכה עתה לטפל גם באביה ובאחיה הקטן.

 

 

אלו רק שתי דוגמאות מתוך מאות הסיפורים המגיעים כבר יותר מאחת עשרה שנים בסוף כל אחד מקורסי "מדברות עבודה"  פרויקט הדגל של עמותת ידיד בתחום התעסוקה, המיועד לנשים המחפשות עבודה או מבקשות לשדרג את שכרן, וזאת תוך שהן רוכשות כלים מקצועיים להתמודדות עם שוק עבודה בתקופה של אי ודאות כלכלית גדולה. עד היום התקיימו עשרות קורסים ברחבי הארץ בסיוע של קרנות פילנתרופיות וכן משרד הכלכלה, הביטוח הלאומי ושרות התעסוקה/

 

"הקורס הראשון שלנו", מספרת יהלום עוזרי, מנהלת הפרוייקטים בעמותת "ידיד", "החל בדימונה בשנת 2005 ונבנה כך שיתן מענה הוליסטי ומקיף לנשים בתהליך האישי שלהם לקראת שינוי בחיים. שינוי שבבסיסו עומד הרצון והצורך לחזור למעגל התעסוקה." "מדברות עבודה", מתארת יהלום עוזרי, "פועל בערים בפריפריה החברתית והגאוגרפית, אוכלוסיית היעד הינה נשים בעלות מוטיבציה להשתלב בעבודה נשים בגילאי 25-45. במהלך השנים הצטרפו לקורסים שלנו נשים מהקשת החברתית הרחבה : נשים חד הוריות, בדואיות, יוצאות אתיופיה ובריה"מ, נשים שחוו אלימות כלכלית וגופנית מצד בני הזוג, נשים שעבדו שנים רבות במקום עבודה מסויים ופוטרו ועוד.

 

"אחוזי ההשמה האיכותית וארוכת הטווח בקורסים אלו הינם כ50% ומעלה", מתארת עוזרי, "אנו משתדלים שהנשים ימצאו עבודה בתחום שהן היו מעוניינות וכן לאפשר לנשים אלו קידום ושדרוג בשכר כמו כן אפשרות של  פתיחת עסק או יציאה ללימודים.  קורס זה מאפשר לאותן נשים לשים את עצמן במקום הראשון ולדאוג לעצמן לפעמים זאת אפילו בפעם הראשונה שלהן: גלינה (שם בדוי) אחת המשתתפות בקורס מספרת : "הגעתי לקורס עם פיג'מה של דובי בקושי גררתי את עצמי מהמיטה עם הזמן הרגשתי חלק מקבוצה היה לי למה לקום בבקר התחלתי להתלבש ולהתאפר קיבלתי מחמאות מבנות הקבוצה. הרגשתי סוף סוף בטוחה בעצמי והחלטתי לגשת לראיון לעבודה כמוכרת בחנות, אחרי כמה ימים חזרו אלי שהתקבלתי!!!!!  

 

הקורסים פועלים בערים רבות כגון: קרית גת, קרית מלאכי, צפת, ת"א, אשדוד וכולל 4 מרכיבים מרכזיים:

העצמה תעסוקתית-בקורס זה הנשים מקבלות כלים ומיומנויות ליציאה לעבודה  הנשים לומדות תיאוריות של שינוי ודנות כיצד לעשות שינוי, מה החסמים והמעכבים שלי, מי השותפים שלי, מהן החוזקות שלי איך אני מציגה את עצמי, כיצד לכתוב קורות חיים סימולציות של ראיונות,ועוד.

מחשבים-בקורס זה הנשים לומדות ידע בסיסי והכרות עם המחשב, וורד, אקסל, חיפוש ואיתור מאגרי מידע באינטנרט וכו' .

מיצוי זכויות בכלכלת הבית- הדרה פיננסית הוא אחד החסמים המרכזיים בחזרה לשוק העבודה. ב"ידיד" הבנו כי ישנו צורך לעבות ולהתאים את הקורס ב"ניהול תקציב", מכאן פיתחנו קורס העוסק ב"במיצוי זכויות בכלכלת הבית" השארנו את החלקים "המסורתיים" של תכנון תקציב כגון: הוצאות משתנות מול קבועות וכו' והוספנו דגשים  על זכויות שונות הרלוונטיות לאותן נשים בעת יציאתן לעבודה כגון:  הוצאה לפועל וחובות כיצד יש להתמודד עימם, הגדלת הכנסות ע"י קבלת מס הכנסה שלילי למי מגיע? זכויות שלי מולן ביטוח לאומי ולשכת התעסוקה  זכויות שלי בוועדות שונות: הנחות במשכנתא, דיור ציבורי, מחיקת חובות , דיני עבודה- הנשים שכבר ישתלבו בעבודה לא בהכרח  יודעות מהן זכויותיהם וכן לא מצליחות להתמיד בעבודתן הזכויות יעסקו בטרום קבלת העבודה כגון: מה ניתן לשאול אותי בראיון קבלה, האם חייבים לתת לי חוזה לפני תחילת העבודה וכו' .במהלך העבודה- מהם התנאים הסוציאליים המגיעים להן. ובסיום עבודתן- פיצויי פיטורין, ואף כאשר מגיעים לגיל פרישה וכו'.

ליווי אישי - וכמובן לכל אורך הקורס הזה הנשים מקבלות ליווי ע"י רכזת הקורס וצוות ידיד המסייעים בפתרון בעיות נוספות המעיבות ומקשות על יציאה לעבודה וזאת במסגרת הטיפול הכולל באישה ובמשפחה.

 

"ההצלחה שלנו גדולה, כי אנחנו מאמינים שכל אחד רוצה לעבוד", אומרת שרי רבקין, מנכ"לית ידיד. "הקורס מיועד לנשים המחפשות עבודה או מבקשות לשדרג את שכרן, וזאת תוך שהן רוכשות כלים מקצועיים להתמודדות עם שוק עבודה בתקופה של אי ודאות כלכלית גדולה". 

 

הפרויקט נבנה מנוהל וממומן ע"י עמותת "ידיד" בסיוע תורמים מהארץ ומחו"ל. בין השאר שותפים בפרויקט קרן רזנצוויג קופרשמידט, שותפות 2000, הפדרציה היהודית של שיקגו, המשרד לקליטת עלייה, שרות התעסוקה ועוד.  הקורס ניתן חינם לנשים, בנות 22-50. 

שתפו
Please reload