הישג גדול לעמותת ידיד - קרן ההזדמנות השנייה יוצאת לדרך

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הישג גדול לעמותת ידיד - קרן ההזדמנות השנייה יוצאת לדרך

15/03/2016

הישג גדול לעמותת ידיד - קרן ...

 

משרד האוצר בהנחיית שר האוצר אימץ את הצעת עמותת ידיד וח"כ כבל ותקים קרן הלוואות למשקי בית מודרי אשראי

"חוק נתוני האשראי הוא הבסיס לקיומה של תחרות באשראי ■  המדינה תסייע לחלשים באמצעות קרן מסובסדת למודרי אשראי. את ההצעה הזאת העלה רן מלמד מעמותת ידיד, ויפה שהמדינה אימצה אותה." (מתוך מאמרה של מירב ארלוזורוב בדה מרקר)

 

שלב חשוב במאבק שלנו נגד הדרה פיננסית של אוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות עבר אתמול בכנסת. חוק נתוני אשראי. אין ספק שהחוק המקורי שהובא אל שולחן ועדת הכלכלה של הכנסת היה חוק דרקוני ובעייתי ביותר. אבל בפועל מה שיצא הוא חוק הרבה יותר טוב.

 

צריך לזכור שחוק נתוני אשראי שליליים כבר פועל בישראל יותר מ- 13 שנים והוא רק הולך ומגדיל את מספר הישראלים המודרים מאשראי. עכשיו, יש סיכוי לעשרות אלפי ישראלים ואף יותר לפתוח דף כלכלי חדש בחייהם,  כל זאת לאחר שהצעת חוק נתוני אשראי כוללת מספר לא מבוטל של תיקונים והגנות צרכניות שיזמה עמותת "ידיד" והצליחה להכניסם לתוך החוק:

  1. תוספת להגדרת תפקידו של הממונה על מאגר המידע בבנק ישראל – אחראי על שמירת זכויותיהם של הלקוחות (אזרחי המדינה)-  זוהי התחלתה של הגנה צרכנית פיננסית.

  2. הרחבת מעגל הגופים שיחויבו למסור נתונים ובמיוחד נתונים חיוביים– כולל בנק הדואר

  3. הורדת זמן השהייה במערכת של נתונים שליליים מחמש לשלוש שנים

  4. החרגת מצב משפחתי ובריאותי (חד הוריות ואנשים עם מוגבלויות) מהנתונים שבהם אפשר לעשות שימוש

  5. חובת משלוח דוחות הנתונים בדחיפה ולא בשליפה וכן בשפות – עברית, ערבית

  6. הודעות על תחילת איסוף נתונים למאגר ישלחו לאזרחים בארבע שפות – עברית, ערבית, רוסית ואנגלית

  7. לקראת הפעלתו בפועל של המאגר יקיים בנק ישראל קמפיין הסברתי רחב ובשפות שונות על מנת שכל אזרח ישראלי יוכל להבין את מהותו של המאגר ואת זכויתיו הן בסירוב לקחת בו חלק והן בנתונים שיחשפו ויאספו.

  8. הגברת השקיפות - בנק ישראל יפרסם אחת לשנה דוחות מפורטים על התנהלות מאגר הנתונים, התלונות נגד לשכות ונותני ההאשראי ותוצאותיהם

  9. כל אחת מלשכות האשראי תחוייבנה בהקמת  יחידות לפניות ציבור שיהיו נתונות לפיקוח הממונה על מאגר המידע בבנק ישראל

 

וכמובן הקמת קרן ההלוואות למשקי בית מודרי אשראי בערבות מדינה. קרן שתאפשר ללקוחות הבנקים (בהם עדיין הריבית על הלוואות היא הנמוכה ביותר) לקבל הזדמנות שנייה ולקבל אשראי בנקאי מה שיאפשר להם לייצר לעצמם הסטוריית אשראי חיובית. מדובר בבשורה של ממש באשר ממשלת ישראל הבינה כי היא חייבת לקחת על עצמה את האחריות לסייע למודרי האשראי.

זה המקום להגיד תודה גדולה ליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל ולשר האוצר משה כחלון שהרימו את הכפפה ואימצו את הרעיון שלנו. רעיון שהוא רק התחלה למהלכים רחבים נוספים שנוביל בעתיד כדי למגר את ההדרה הפיננסית של אוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות.

 

מוזמנים לקרוא את מאמרם של מרב ארלוזורוב ומיכאל רוכוורגר : http://www.yedid.org.il/?id=5903

ומה כתב על הקרן כתב כלכליסט שאול אמסטרדמסקי: "ועדת הכלכלה ביוזמת סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, ובשיתוף פעולה מצד אגף התקציבים באוצר (ואני מוסיף שבהנחייה ישירה של שר האוצר), מבטיחה להקים למודרים קרן מיוחדת, בערבות מדינה שתיתן אשראי רק להם כדי שהם לא יגיעו לשוק האפור. הקמת הקרן הזו, גם אם היקפה יהיה מוגבל, היא נטילת אחריות מבורכת שמעידה על כך שאפילו באוצר מסוגלים להבין שלפעמים צריך לסייע לעוד חלקים של הציבור ולא רק למעמד הביניים הגבוה. 

 

 

שתפו
Please reload