שירות התעסוקה מיהר לשלול את הקצבה. עמותת “ידיד, עתרה ובית המשפט מיהר להחזיר אותה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

שירות התעסוקה מיהר לשלול את הקצבה. עמותת "ידיד, עתרה ובית המשפט מיהר להחזיר אותה

05/07/2016

כשטחנות הצדק פועלות מהר וביעילות האזרח הקטן מנצח גם את שירות התעסוקה שנוהג לשלול את קצבאות הקיום במחי יד מבלי לחשוב על משמעות הפגיעה הכלכלית.

כשוואפא (שם בדוי), אם חד הורית (הורה עצמאית) תושבת סחנין, פנתה  למרכז הזכויות הנייד של עמותת "ידיד" הפועל בצפון הארץ, היא לא תיארה לעצמה שבתוך שבועות ספורים המקרה שלה יגיע לדיון בבית המשפט ויוצג בצורה מדוייקת ומקצועית על ידי עו"ד שני רבינוביץ מהמחלקה המשפטית של "ידיד" (בתמונה) ולאחר דיון לא ארוך יחוייב שירות התעסוקה לבטל את הסירוב לצאת לעבודה שנרשם לה ובכך לקבוע כי כ- 7000 ש"ח שנשללו ממנה יוחזרו לה לאלתר.

 

מספרת עו"ד שני רבינוביץ שיחד עם אירנה לוריא, מנהלת המרכז הנייד של "ידיד" טיפלו בוואפא. "כשהגיע אליי המקרה די

 

נדהמתי. מדובר באם חד הורית לילדים בני 7 ו-15 אשר קצבת הבטחת ההכנסה שלה נשללה על ידי הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה בטענה שלא הגיעה לראיון עבודה שנקבע לה. וואפא, שעוד בטרם הגיעה לעמותת "ידיד", נסתה למצות את זכויותיה בעצמה, הגישה ערר לועדת הערר של שירות התעסוקה בו הסבירה כי הסיבה שלא הגיעה לראיון שנקבע לה היה פשוט כי התבלבלה בתאריך בו אמור היה להתקיים הראיון.

 

למרבית הפליאה, קיבלה ועדת הערר את הסברה של וואפא כי הטעות נעשתה בתום לב אך למרות זאת החליטה לאשר את הסירוב שנירשם ובכך לשלול את קצבת הקיום הבסיסית ביותר שלה לתקופה של חודשיים."

 

כנגד החלטה זו הגישה עו"ד רבינוביץ, בסוף חודש יוני ערעור לבית הדין לעבודה, כשהטענה העיקרית הייתה שכאשר מדובר בטעות בתום לב בנוגע לתאריך הריאיון, וכאשר עובדה זו מקובלת על ידי כל הצדדים ובהתחשב בעובדה  כי מדובר באישה אשר משתפת פעולה עם שירות התעסוקה ומחפשת עבודה, ההחלטה לשלול את קצבת בנסיבות אלו הינה בלתי סבירה בעליל.

 

לשמחתינו ולהפתעתנו גם יחד בתוךך שבוע  ימים התקיים הדיון.  בתוך זמן קצר קיבל השופט את טענת עו"ד רבינוביץ בנוגע לחוסר סבירות ההחלטה והורה על ביטול ההחלטה וביטול רישום הסירוב לוואפא על ידי שירות התעסוקה. בתוך זמן קצר, קבע השופט היא תקבל את קצבתה במלואה

וכן את הסכום שנשלל ממנה העומד על קרוב ל- 7,000 ש"ח.

 

עו"ד שני רבינובץ שיחד עם עורכות דין נוספות מהמחלקה המשפטית של "ידיד", הגישו בחודשים האחרונים מספר לא מבוטל של עתירות נגד שירות התעסוקה והאצבע הקלה של פקידיו על הדק "הסירוב לצאת לעבודה", פעולה הפוגעת באופן אנוש בזכות הקיום הבסיסית של אזרחים במדינת ישראל אומרת בסיכום הדברים כי "אני כולי תקווה שפסק הדין הזה הינו סימן לבאות, הן במהותו של פסק הדין אשר הכיר בטענתנו בנוגע לחוסר הסבירות של החלטת ועדת הערר, והן בנוגע לקביעת מועדי דיונים תוך שמן קצר, אשר ככל הנראה מעיד על כך שבית המשפט הבין את הדחיפות בעניין כשמדובר בשלילת קצבת הקיום הבסיסית של אדם.

 

ובשביל זה יש "ידיד".

ערעור לבית הדין - 28.6.16 - שירות התעסוקה

שירות התעסוקה - פסק דין - 4.76

 

שתפו
Please reload