הזדמנויות שנייה למודרי האשראי בבנקים

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הזדמנויות שנייה למודרי האשראי בבנקים

26/07/2016

הזדמנויות שנייה למודרי האש�...

עכשיו זה סופי - הקרן להלוואות למשקי בית מודרי אשראי, ביוזמת "ידיד", יוצאת לדרך ועוד חדשות בתחום שוק האשראי והלקוחות המודרים ממנו

כחלון: מכרז להקמת קרן שתעניק הלוואות 
למסורבי אשראי - בשנה הקרובה
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, פנה לכחלון לאחר שהגיע אליו מידע שלפיו הקרן לא תוקם עד מועד הפעלת חוק נתוני אשראי
צבי זרחיה the marker

שר האוצר, משה כחלון, הודיע בסוף השבוע ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), על התחייבותו להקים קרן למודרי אשראי ועל עריכת מכרז להקמת הקרן בשנה הקרובה. הקרן תעניק אשראי למודרי האשראי — אלה שדירוג האשראי שלהם נמוך והבנקים מסרבים לתת להם הלוואות. חוק נתוני אשראי, שנחקק לפני כמה חודשים בכנסת, ביוזמת כחלון ושרת המשפטים איילת שקד, מציע לרכז במאגר אחד את כל הנתונים הפיננסיים של משקי הבית, במטרה לקבוע את דירוג האשראי של הלקוחות. לפי דירוג הלקוחות יוכלו הבנקים והגופים הפיננסיים לקבוע את גובה הריבית שבהם יחויבו. מאגר האשראי, שינוהל על ידי בנק ישראל, יוקם ב–2018.

בעקבות דרישת כבל, הח"כים ועמותת ידיד, הוחלט בעת החקיקה להקים קרן למודרי אשראי. "אני רואה חשיבות רבה בהקמת הקרן", אמר כחלון. הוא הוסיף כי הנחה את גורמי המקצוע באוצר "לקיים בשנה הקרובה מכרז להקמת הקרן, שתתבסס על מידע אובייקטיבי שיתקבל ממאגר נתוני האשראי". כבל פנה לכחלון לאחר שהגיע אליו מידע שלפיו הקרן לא תוקם עד מועד הפעלת חוק נתוני אשראי. "המשמעות היא שייתכן שהקרן תחל לפעול בעוד שנתיים ואפילו בעוד ארבע שנים", אמר. "הסיכום עם כחלון הוא שהקרן תוקם לא יאוחר מאוגוסט 2016, וכי האוצר יקצה משאבים להקמתה ולהפעלתה בתקציב המדינה ל–2017".

לדברי כבל, "החלטה על הקמת הקרן שאינה מעוגנת בחקיקה עלולה להתבטל במקרה של הקדמת הבחירות או מהלכים כלכליים אחרים. מכיוון שמדובר בקרן שאמורה לפעול מול לקוחות הבנקים המסחריים, הרי שהמידע על אוכלוסיית הזכאים כבר קיים ממילא — ואין צורך לחבר בין מועד תחילת פעולתה של הקרן למועד כניסתו לתוקף של חוק נתוני אשראי. נהפוך הוא: אם הקרן תתחיל לפעול בשנה הקרובה, ייתכן שאזרחים שקיבלו הלוואות ממנה יוכלו ליצור לעצמם נתוני אשראי חיוביים עד למועד שבו יתחיל לפעול חוק נתוני אשראי".
------------------------------------------
ועוד עדכונים בתחום הטיפול של עמותת "ידיד" בקידום זכויותיהם הכלכליות והפיננסיות של יותר ממליון וחצי ישראלים המוגדרים במערכת הבנקאית והפיננסית כמסוכנים לקבלת אשראי"
1. שיתוף פעולה בין עמותת "ידיד" לבין האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית מנגיש את שירותי האגודה במסגרת מרכזי הזכויות של "ידיד"- כיום פועלת האגודה רק בירושלים ומי שזקוק להלוואה חייב להגיע פיזית למשרדי האגודה. בקרוב יוכלו מבקשי ההלוואות לבצע את החתימה על המסמכים לקבלת ההלוואה במרכזי הזכויות של "ידיד" הפרושים ברחבי הארץ.
2. "ידיד" בשיתוף בנק הדואר וחברת social finance Israel בוחנים סדרה של מודלים שיאפשרו הקמת קרנות להלוואה למשקי בית ועסקים זעירים מודרי אשראי.
3. "ידיד" בודקת בימים אלה מודל להקמת קרן הלוואות גישור לאזרחים שנאלצו לקחת הלוואות בשוק השחור ואשר למרות יכולת החזר מוכחת של בני משפחה הם לא מצליחים להחזיר את חובם בשיל הריבית הרצחנית המוטלת עליהם.
4. היום מאשרת ועדת הכלכלה של הכנסת הצעת חוק של ח"כ איתן כבל ועמותת "ידיד" בדבר חובת קבלת אישור של המפקחת על הבנקים לסגירת סניף בנק. דבר זה ישמור על זכויותיהם של לקוחות להמשיך ולקבל שירותים פיננסיים גם ללא צורך בשימוש באמצעים טכנולוגיים שיתכן ואינם נגישים להם מספיק.

 

 

שתפו
Please reload