הגבייה הלא חוקית של חברת החשמל והשתיקה של רשות החשמל

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הגבייה הלא חוקית של חברת החשמל והשתיקה של רשות החשמל

27/09/2016

הגבייה הלא חוקית של חברת הח�...

 

עמותת "ידיד" למבקר המדינה: חברת החשמל גובה חובות בנוהל שלא אושר מעולם על ידי רשות החשמל והמהווה סחיטה של צרכנים מעוטי יכולת

"חברת חשמל מנצלת את מצוקתם של צרכנים המתקשים בתשלומי חשבונות החשמל שלהם ומחייבת אותם להתקין מונה תשלום מראש במסגרתו מקוזזים בין 40 ל- 50 אחוזים מכל רכישת חשמל להחזר חובות לחברה. מדובר בנוהל גבייה לא חוקי שכמוהו לא ניתן למצוא בשום מקום בישראל", כך כותב היום סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, למבקר המדינה השופט בדימ. יוסף שפירא.

  

"למרות שמעולם רשות החשמל לא אישרה לחברת החשמל להפעיל מוצר בשם מת"מ (מונה חשמל מוגבל בתשלום מראש) התקינה חברת החשמל, במהלך עשר השנים האחרונות, עשרות אלפי מכשירים שכאלה, בעיקר אצל צרכנים מעוטי הכנסה ויכולת אשר התקשו מאד בתשלום חשבונות החשמל שלהם. הרציונאל פשוט, חברת החשמל מאפשרת לצרכנים לרכוש חשמל על פי צרכיהם ובמקביל חלק מהתשלום לצריכה מקוזז על חשבון חוב החשמל שלא שולם. אליה וקוץ בה, מתוך כל רכישה של חשמל מועברים בין 40 ל- 50 אחוזים להחזר החוב ובנוסף לכך מקוזז חצי שקל לכל יום צריכה לטובת ניהול מערכת החשמל של החברה. מדובר בסחיטה לשמה, גם במערכת ההוצאה לפועל הנחשבת כדרקונית בתחום הריבית לא מקובל לגבות תשלומים בצורה שכזו הפוגעת באופן ממשי בזכותו הבסיסי של כל תושב בישראל לחשמל. אני פונה אליך בבקשה לפתוח מיידית בחקירת הנושא ובמקביל מבקש כי תורה לרשות החשמל וחברת החשמל מלגבות אחוזים גבוהים כלכך על חשבון חובות", כך כותב היום סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, במכתב דחוף ששלח למבקר המדינה ושהעתקים ממנו הועברו לשרי האוצר, התשתיות והרווחה.

 

במכתבו למבקר המדינה מציין מלמד כי "לפני מספר שנים היינו בין הגורמים המרכזיים להפעלתו של המת"מ (מונה חשמל מוגבל בתשלום מראש) על ידי חברת החשמל ועל כך אנו מברכים. יחד עם זאת כשהוכנס המת"מ לשימוש הובטח כי החלק היחסי של החזר חובות באמצעות השימוש במונה המחייב תשלום מראש עבור צריכת חשמל לא יעלה על 10% מערך הרכישה. לצערנו ולתדהמתנו אנו מגלים כי במקרים רבים החלק היחסי של החזר החוב עומד סכומים גבוהים הרבה יותר."

 

"המשמעות פשוטה ברורה ומחרידה. אוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות אשר נקלעו לחובות ולא הצליחו לעמוד בתשלומי החשמל שלהם נאלצים להשתמש במת"מ אך במקום שזה יאפשר להם שימוש מושכל בכספם ובצריכת החשמל הרי שהם נדרשים עתה להוציא סכומי כסף גדולים הרבה יותר פשוט כיון שחלק משמעותי מהסכום ששילמו לרכישה מועבר להחזר החוב לחברה."

 

מלמד מדגיש עוד כי "נסיונות לקבל מחברת החשמל או מרשות החשמל את נוהלי ההפעלה של המונה המיוחד ואת נוהלי השיווק שלו לצרכנים מעוטי היכולת עלו בתוהו, יחד עם זאת אנו מקבלים יום יום פניות מצרכנים אשר מספרים כיצד הם נדרשו להתקין את המונה המיוחד כתנאי לחיבור מחדש של מערכת החשמל וזאת למרות העובדה שנוהלים אלו מעולם לא אושרו על ידי רשות החשמל. 

 

שתפו
Please reload