המאבק על מחיר הזנת התינוקות

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

המאבק על מחיר הזנת התינוקות

29/11/2016

המאבק על מחיר הזנת התינוקות

 

סטודנטים מבקשים משר הבריאות להורות על הפסקת העברת הכספים מחברות מזון התינוקות לבתי החולים ולדרוש מהחברות להפחית את מחירי קופסאות המזון הנמכר לציבור

"להפסיק את העברת המליונים לבתי החולים על גבן של משפחות עם תינוקות ובמקום זה להוריד את מחירי קופסאות המזון לתינוקות הנמכרים ברשתות השיווק והפארם", כך דורשים סטודנטים מהקליניקה לשינוי מדיניות המשותפת לבי"ס לעבודה סוציאלית בתל אביב ולעמותת "ידיד", במכתב ששיגרו לשר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן. הדברים הוצגו בדיון בהצ"ח פיקוח על תחליפי חלב, שהתקיים היום בכנסת בניהולה של ח"כ איילת נחמיאס-ורבין ובהשתתפות ח"כ רחל עזריה, מגישת הצעת החוק וחברי כנסת נוספים.

 

 

"עשרות מליוני שקלים, מידי שנה, מעבירות החברות המייצרות תחליפי מזון לתינוקות לבתי החולים וזאת בתמורה לאפשרות להציע ליולדות דוגמאות של תחליפי מזון וזאת כדי להרגיל את התינוקות כבר מיום היוולדם לסוג מזון של חברה זו או אחרת.  מדובר בשערורייה שיש להפסיק אותה", אומרים הסטודנטים הפועלים במסגרת הקליניקה להורדת מחירי תחליפי מזון התינוקות המגיעים לעלות של כ- 500 ש"ח לחודש לתינוק.

 

לטענת הסטודנטים "כשל השוק, שגורם ליוקר המוצר, אינו במחיר הסופי לצרכן, שכן רשתות השיווק מוכרות את המוצר במחירים קרובים מאוד למחיר הסיטונאי שבו רוכשות אותו, ולעיתים קרובות אף מוכרות במחידי הפסד. הכשל הוא במחירים אותם נאלצות רשתות השיווק לשלם ליצרנים/משווקים. התוצאה: הורים רבים נאלצים להיות לקוחות שבויים ולהיכנע לתכתיבי השוק.

 

בפנייה לשר מציינים הסטודנטים כי , רק בשנת 2013  נחשפו לציבור, לראשונה, התשלומים הגבוהים שחברות התמ"ל משלמות לבתי החולים כדי לספק את הדוגמיות הראשונות לאם ולתינוקה. תשלומים העומדים על כחמישים מליון ₪ בשנה. תשלומים אלה משמשים כעמלת שיווק וכבילת האמהות הצעירות וילדיהן לתחליף מזון אחד כבר בימים הראשונים שלאחר הולדת התינוק.

 

"חובת ממשלת ישראל בכלל ושר הבריאות בפרט לסייע ברכישת המוצרים בדרך של הורדת המחירים ובראש ובראשונה דרך הפסקת התשלומים לבתי החולים והסטת הסכומים להפחתת המחירים ברשתות השיווק והפארמה", אמרו הסטודנטים. 

 

 

שתפו
Please reload