160 מליון ש“ח לרשות השידור כן 50 מליון ש“ח להוצאת 18 אלף נשים חד הוריות ממעגל העוני לא.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

160 מליון ש"ח לרשות השידור כן 50 מליון ש"ח להוצאת 18 אלף נשים חד הוריות ממעגל העוני לא.

19/12/2016

עמותת "ידיד" וארגון הקול הנשי קוראים לחברי הכנסת לדרוש להוסיף לתקציב המדינה את הסכום שיסייע לחד הוריות לפרוץ את מחסום העוני

 

 

 

"בישראל למעלה מ- 140 אלף משפחות חד הוריות המונות כ- 520 אלף איש ואישה. מצבן של אמהות אלה בכל הנוגע ליכולת הקיום הבסיסית בכבוד, יכולת ההשתכרות וקבלת מזונות הילדים ונושאים רבים אחרים עומדים על שולחנה של החברה הישראלית כבר שנים רבות אך במיוחד מאז הגזירות הכלכליות של שנת 2002-3. לא יתכן שניתן למצוא תקציב של 160 מליון ש"ח להפעלת רשות השידור לתקופה של 4 חודשים בלבד אך לא נמצא תקציב שנתי של 52 מליון ש"ח שיכול להוציא מעוני יותר מ- 18,000 אמהות חד הוריות", כך כותבים היום הארגונים עמותת "ידיד" והקול הנשי במכתב שנשלח לחברי הכנסת.  

 

במכתב כותבות גלית נחום ובובה לוי, מנהלות שותפות מארגון הקול הנשי ורן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד" כי במהלך כהונתה של הכנסת ה- 19 החלו תהליכים שונים במטרה לקדם שורה של פתרונות לבעיות אלו. חלק גדול מתהליכים אלה נעצר בשל ההחלטה על פיזור הכנסת והליכה לבחירות" על פי התוכנית שאושרה על ידי שרי האוצר והרווחה בממשלה הקודמת, הוסכם כי שמונה עשרה אלף אימהות עצמאיות (חד הוריות). שאינן מקבלות מזונות מבני זוגן, ובשל כך מקבלות דמי מזונות מהביטוח הלאומי יוכלו לקבל את מזונות הילדים מבלי לאבד את זכותן להתפרנס בסכום של עד 9,000 ש"ח לחודש.

 

במכתב לחברי הכנסת מציעים נציגי הקול הנשי ועמותת "ידיד" מספר חלופות ואומרים כי אנו מבקשים כי תפעלו כבר בימים הקרובים ולפני אישור תקציב המדינה לשנים 2017-18 כדי לגייס, את התקציב שיאפשר הוצאתן של 18,000 משפחות חד הוריות ממעגל העוני.

 

בחינת החלופות השונות הביאה אותנו למסקנה כי יש שתי חלופות מרכזיות:

1.    ביטול מלא של הדיסרגרד וביטול התקרה המקסימלית – המשמעות. כל אם חד הוריות שרוצה לקבל את מזונות ילדיה באמצעות הביטוח הלאומי תוכל לעשות זאת כאשר במקביל תוכל להשתכר ככל שתחפוץ. – היתרון המרכזי של חלופה זו – צדק חברתי וכלכלי אמיתי. המדינה ממשיכה לתת מימון ביניים של מזונות הילדים אבל האחריות לתעסוקה עוברת לאמהות. מבחינה תקציבית מדובר בעלות של כ- 55 מליון ש"ח לשנה. סכום בטל בשישים לעומת היתרונות שתקבל המדינה בצריכה מדווחת ואפילו בתשלומי מיסים.

2.    ביטול מלא של הדיסרגארד וקביעת תקרה מקסימלית שמעליה תהייה זכאות למזונות ילדים חלקית התקרה המוצעת היא השכר הממוצע במשק. (צריך לזכור שבשל נקודות זיכוי שאם חד הורית מקבלת הרי שעד סכום של כ- 9,500 ש"ח היא אינה משלמת מס הכנסה או שהתשלום הוא נמוך מאד). –

מעבר לסכום זה יקוזזו מחצית כספי המזונות עד לסכום של 12,000 ש"ח ויופחתו לגמרי מעבר לסכום זה.  עלות פיילוט זה כ-50 מליון ש"ח לשנה.

 

סמנכ"ל עמותת "ידיד" שהכינה את הצעת החוק ויזמה את רעיון התיקון רן מלמד: "בעמותת ידיד וארגון הקול הנשי, קוראים לממשלה לאמץ את הצעת החוק ולתקן עוול המונע מאימהות חד הוריות שהן מפרנסות יחידות להשתכר שכר ראוי בלי שיפגעו מזונות ילדיהן. בארגון הקול הנשי ועמותת "ידיד" מזכירים כי תשלום מזונות הילדים הנו מימון ביניים בלבד אשר המדינה כבר היום, גובה בחזרה קרוב לשבעים אחוזים מהכספים אותם היא משלמת לילדים באמצעות אימהותיהן".

 

לצפיה במסמך המלא לחצו כאן

שתפו
Please reload