הצלחנו. השלב הראשון הסתיים בהצלחה - יצומצמו מאד ניתוקי החשמל

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

הצלחנו. השלב הראשון הסתיים בהצלחה - יצומצמו מאד ניתוקי החשמל

20/02/2017

הבטחנו וזה הגיע. השלב הראשון של ביטול ניתוקי החשמל. לאחר חודשים של עבודה מאומצת מול חברת חשמל ורשות החשמל יצאה לפני זמן קצר ההודעה הבאה. אבל רגע לפני שאתם קוראים אותה חשוב לנו להגיד. זה אומנם הישג גדול אבל זה לא מספיק. אנחנו נמשיך ונאבק, יחד עם ח"כ איתן כבל על מניעת הניתוקים לכלל הציבור. חשמל הוא זכות בסיסית ואסור לנתק אותו לצרכנים. ברירת המחדל חייבת להיות שאין ניתוקים למעט למי שהוגדר כ"סרבן תשלום".

 

כמו שעשינו עם ניתוקי המים כך נעשה גם לניתוקי החשמל. אגב, למי שלא זוכר אנחנו היינו הארגון שכתב וקידם, יחד עם ח"כ דאז, משה כחלון, את החוק למתן הנחות בחשמל לאוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות 


ואנחנו ממשיכים כי כך עושים שינוי

-------------------------

בהמשך להודעת רשות החשמל כי "יופסקו ניתוקי החשמל לאוכלוסיות נרחבות ויוארך משמעותית משך הזמן לתשלום בטרם ניתוק" הוציאה עמותת "ידיד" הודעה ולפיה היא מברכת את יו"ר רשות החשמל, את יו"ר חברת החשמל ואת שר התשתיות על הוצאתו לפועל של השלב הראשון בתוכנית המלאה שבסופה יאסרו ניתוקי חשמל לכלל הצרכנים בישראל, למעט צרכנים אשר הוגדרו, בנוהל מסודר, כסרבני תשלום.

 

"אנו שמחים שלאחר מאבק שנמשך שנים ארוכות ותחילתו בחקיקת החוק המאפשר מתן הנחות בחשמל לאוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות (מוחלשות), אשר הוביל בזמנו שר האוצר הנוכחי, משה כחלון, הגיעה רשות החשמל להבנה כי אין מנוס מלבצע שינויים מרחיקי לכת בכל הנוגע לניתוקי חשמל לצרכנים", כך מגיב היום סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, אשר בחודשים האחרונים מקדם, יחד עם ח"כ איתן כבל ואנשי חברת החשמל מודל למניעת ניתוקי חשמל וזאת בדומה למודל שעבר בחקיקה לפני שנה וחצי בנוגע לתשלומי המים ואשר צמצם את מספר ניתוקי המים מקרוב לעשרת אלפים בשנה לעשרות בודדות בשנת 2016.

 

בהודעה ששלחה עמותת "ידיד" היא אומרת כי "אומנם הישג גדול אבל זה לא מספיק. אנחנו נמשיך ונאבק, יחד עם ח"כ איתן כבל על מניעת הניתוקים לכלל הציבור. חשמל הוא זכות בסיסית ואסור לנתק אותו לצרכנים. ברירת המחדל חייבת להיות שאין ניתוקים למעט למי שהוגדר כ"סרבן תשלום. כמו שעשינו עם ניתוקי המים כך נעשה גם לניתוקי החשמל."

 

לדברי מלמד, "ניתוח המתרחש בתאגידי המים מאז שונה החוק והעובדה כי מספר סרבני תשלום המים קטן ביותר מוכיח כי אפשרויות הגבייה העומדות בפני תאגידי המים בנושא זה כמו גם חברת החשמל הינן מספקות ביותר והן יאפשרו לצרכנים להגיע להסדרי תשלומים ראויים וזאת מבלי שיאלצו לחוות את ניתוקם ממערכות החיים היומיומיים. אנו שמחים כי במקביל לנושא זה מקודמת ועדת החריגים וכן שימוש באמצעים להסדרת חובות אותם הצענו בשנה האחרונה וביניהם פריסת חובות בחשבון חד חודשי, שוברים במזומן, מונה תשלום מראש

 

וכך אומרת הודעת רשות החשמל:

יופסקו ניתוקי החשמל לאוכלוסיות נרחבות ויוארך משמעותית משך הזמן לתשלום בטרם ניתוק. יאסרו ניתוקי חשמל לצרכנים בעלי מכשירי חשמל מצילי חיים בבתיהם ותופחת משמעותית ריבית החוב בגין חובות החשמל. שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ בוחן הקמת ועדה לבחינת אוכלוסיות הזכאים להנחות בתשלום החשמל. מליאת רשות החשמל, בראשות ד"ר אסף אילת, אישרה היום פרסום שימוע שבסיסו שינוי משמעותי של הליכי הגביה לצרכנים החייבים בתשלומים בגין חשמל שצרכו, טרם ניתוקם. השימוע הוא פרי עבודה מעמיקה וארוכה מול כלל הגורמים הרלוונטיים במשק, לרבות ארגונים חברתיים מובילים, הסיוע המשפטי וחברת החשמל. השימוע יימשך כחודשיים, ובנוסף תערוך הרשות בשבועות הקרובים שולחן עגול עם כלל הגורמים האמורים לצורך המשך שיתופם בתהליך.

 

המדיניות המוצעת מאריכה את פרק הזמן בו יכול הצרכן לשלם את חובו מבלי להיות חשוף לניתוק. כמו כן מרחיבה המדיניות את מגוון אמצעי התשלום הזמין לצרכנים ומרחיבה את אמצעי קשר המתריעים

על חובות חשמל כך שיכללו מסרונים, התראות מפורטות כולל תרגומן ב-3 שפות נוספות באינטרנט (ערבית, רוסית, אמהרית) , הודעות קוליות עם אפשרות למענה אנושי לצורך הסדרת התשלום ועוד.

כן נקבע כי ניתוקי אספקת חשמל לא יחולו בערבי חג ומועד וכן באירועי חירום ופגעי מזג אויר קיצוני. עוד קובעת רשות החשמל הליך מיוחד לטיפול בצרכנים מוחלשים:
1. איסור ניתוקי אספקת חשמל לצרכנים המשתמשים בביתם במכשירים מצילי חיים ולצרכנים ניצולי שואה המנויים על אוכלוסיית התעריף החברתי.
2. איסור ניתוקי חשמל לאוכלוסיית התעריף החברתי, המסדירה תשלום חובה במסגרת הליכי גביה במת"מ.
3. מנגנון טיפול חדש, קצר בזמן, ושקוף לציבור בבקשות להסדרי חובות של צרכנים, לרבות ריבית מופחתת.
4. אפשרויות מגוונות של אמצעים להסדרת החובות, ביניהם פריסת חובות בחשבון חד חודשי, שוברים במזומן, מונה תשלום מראש ועוד.

שתפו
Please reload