דוח מצב החקיקה מושב החורף של הכנסת אפריל 2017

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

דוח מצב החקיקה מושב החורף של הכנסת אפריל 2017

10/04/2017

הכנסת יצאה לפגרה ואנחנו עושים סיכום מצב של הפעילות שלנו לקידום המדיניות הכלכלית חברתית של ממשלת ישראל בשורה של נושאים בהם עסקנו בחודשים האחרונים. נתחיל.

19 השנים האחרונות של "ידיד" יזכרו לא במעט בזכות הפעילות הנמרצת שלנו לשינוי המדיניות הממשלתית. לחקיקת חוקים כמו "ארוחה חמה לתלמיד", הרחבת הזכאות למענק לימודים לאמהות חד הוריות, לחוק דודי השמש בדיור הציבורי והקמת הקרן הממשלתית להלוואות לאוכלוסיות מודרות פיננסית. עשרות חוקים   שיזמה "ידיד" וקידמה עברו מאז יצאנו לדרך. עתירות לבג"צ ושכנוע עמוק המבוסס על ידע מקצועי ואמינות הם אלה שסייעו ועדיין עוזרים לנו לקדם מהלכים שבמקרים רבים נתפסים כבלתי אפשריים.   ומכיון שהכל בסופו של דבר קשור לכסף ותקציבים חשבנו להכין לכם, כמה נתונים מספריים החושפים את הסדרי החובות שעשינו, את המענקים והקצבאות שהשגנו ללקוחות שלנו וכמובן את התקציבים הממשלתיים שהצלחנו לייצר לקבוצות גדולות ומודרות בחברה הישראלית. יותר מ- 32 מליון ש"ח בקצבאות ומענקים חדשים או הגדלת קצבאות קיימות, כ- 23 מליון ש"ח בהסדרי חוב וכ- 300 מליון ש"ח הועברו מתקציב המדינה למאות אלפי ישראלים כחלק מהחקיקה שיזמנו. 

החודשים האחרונים היו מלאי עבודה. הצלחות והתחלות, חיוכים וגם מעט עצב ובכל זאת הרגשה טובה שהצלחנו לקדם לא מעט. הינה חלק מהתחומים שאותם קידמנו ובהם הצלחנו להשפיע במושב החורף של הכנסת.

 

המאבק בחוסר הביטחון התזונתי

סוף סוף יצא לדרך מיזם הביטחון התזונתי. אחרי שנים ארוכות של מאבק בנסיון להביא את ממשלת ישראל לקבל אחריות על הבעייה ההולכת ומחמירה של חוסר ביטחון תזונתי הודיעו שר הרווחה, חיים כץ ושר האוצר משה כחלון כי הם מאמצים את המלצות הועדה המיוחדת שמינה מנכ"ל משרד הרווחה עו"ד אליעזר יבלון ז"ל וכי בכוונתם להשקיע יותר מ-90 מליון ש"ח בהקמתו של המיזם הלאומי לבטחון תזונתי שיופעל באמצעות עמותות אשל ירושלים ולקט ישראל. במסגרת המיזם יחולקו, כל חודש כרטיסים מגנטיים לרכישת מוצרי מזון לכ- 15 אלף משפחות ובנוסף תקבל כל משפחה פירות וירקות טריים ובמידת הצורך גם מזון מבושל כל אלה בהיקף חודשי של 500 ש"ח למשפחה.

בחודשים האחרונים גם הצלחנו להעלות לסדר היום של הכנסת והממשלה את בעייתן של נשים בהריון החיות בעוני והסובלות לא רק מחוסר ביטחון תזונתי אלא גם בריאותי. על המהלכים שעשינו תוכלו לקרוא בקישור: http://www.yedid.org.il/?id=6150

במקביל אנחנו ממשיכים לקדם את סדרת החוקים לשיפור התזונה לתלמידים וביניהם:

הרחבת פרוייקט ארוחה חמה לחטיבות הביניים ולחטיבות העליונות, פרוייקט ארוחת בוקר במקום בו לא מוגשת ארוחה חמה ופרוייקט ארוחה בחופשה במסגרתו יוענקו ארוחות חמות לילדים בחופש הגדול

 

הזכות הבסיסית של כל אזרח להשתמש בכלים ושירותים פיננסיים

הרפורמה בשוק האשראי והבנקאות היא אחד מהנושאים המרכזיים אותם מוביל שר האוצר, משה כחלון. אנחנו היינו שם מתחילת הדרך, מחוק נתוני אשראי, דרך החוק להנפקת אג"ח לשם מתן אשראי ועד לחוק "שטרום" הלא הוא החוק העוסק בהפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים. בכל אחד מאלו הצלחנו להוביל ולשנות סעיפים מרכזיים בחוקים כך שזכויותיהם של הלקוחות שלנו, המשתייכים בדרך כלל לאוכלוסיות מעוטות הכנסה, ישמרו ואף יגדלו.

במקביל לאלה המשכנו לשמור על זכויותיהן הכלכליות והפיננסיות של נשים שנאלצו לברוח מביתן למקלטים לנשים מוכות. ממש לאחרונה הודיע איגוד הבנקים אשר יחד איתו ועם המפקחת על הבנקים בבנק ישראל אנו פועלים בנושא כי מתרחבת אמנת הבנקים לסיוע לנשים מוכות השוהות במקלטים בתקופת השהייה במקלט ולאחריה (18 חודשים) לא יפתחו תיקים בהוצאה לפועל ולא תיגבה ריבית פיגורים על חובות קיימים. מוזמנים לקרוא יותר כאן: http://www.yedid.org.il/?id=6152

בקרוב יצא לדרך המכרז להקמתה של קרן ההלוואות למשקי בית מודרי אשראי בערבות מדינה, יוזמה של "ידיד" ושל יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל.

 

הזכות לקורת גג

גם במושב הנוכחי של הכנסת המשכנו במאמצים לשנות את מדיניות הדיור של ממשלת ישראל בכל הנוגע לזכות לקורת גג ראוייה של מי שלא יכול לרכוש לעצמו דירה או אפילו לממן שכר דירה במקום הולם ומתאים לצרכיו וצרכי משפחתו.

פעלנו לסייע בקידום חוק שמוביל ח"כ רועי פולקמן ושיאפשר מתן תמריצי מס ליזמים וקבלנים שיבנו דיור בר השגה להשכרה.

הצעת החוק שכתבנו ואשר תאפשר לנוטלי משכנתאות לעשות ביטוח למקרה של אבטלה הונחה על שולחן הכנסת וכן מתקדמת הצעת חוק שכירות הוגנת של חברי הכנסת פולקמן ושפיר הכוללת תוספת חשובה ומרכזית של "ידיד" בדמות הקמת חברה מנהלת אשר תקשר בין המשכירים לשוכרים, תשמור על זכויותיהם ותפחית את העלויות הנדרשות לתחזוקה ותיקונים של דירות להשכרה אשר בעליהן יתחייבו לשמור על מחיר קבוע.

 

ביטוח לאומי

לאחרונה הגשנו את ההצעה המעודכנת שלנו לתיקון חוק המזונות שיאפשר לכל אם חד הורית לשפר את מצבה הכלכלי באמצעות תעסוקה הולמת תוך שהיא מקבלת רשת ביטחון כלכלית בסיסית מהמוסד לביטוח לאומי וזאת כמעט ללא תלות בגובה הכנסתה מעבודה.

בחודשים האחרונים הניחו חברי כנסת הצעות חוק נוספות הנוגעות למוסד לביטוח לאומי על חלקן תוכלו לקרוא בהמשך המסמך 

 

מיסים, תשלומים וצרכנות

יותר משנה עברה מאז נכנס לתוקף החוק האוסר ניתוקי מים לצרכנים פרטיים. היום ניתן להגיד בוודאות כי ניצחנו. מספר הניתוקים ירד ממספר של 7,000 לשנה לערך ל- 27 בלבד בשנת 2016. בקרוב יתוקן החוק וגם רשויות מקומיות ואיזוריות שאינן פועלות באמצעות תאגידי מים לא יוכלו יותר לנתק מים למשקי הבית שבשטחיהן.

להצלחה זו צריך להוסיף את ההצלחה המתגבשת בכל הנוגע לניתוקי הצרכנים מרשת החשמל. בעקבות פעילות אינטנסיבית של "ידיד" וארגונים נוספים הודיעה לאחרונה רשות החשמל כי היא מתכוונת לאסור על ניתוקי חשמל לצרכנים מעוטי הכנסה. שלב ראשון ומוצלח במאבק ארוך אשר ימשך עד אשר יושווה מעמד חברת החשמל לזה של תאגידי המים בכל הנוגע לניתוקים. להרחבה בנושא לחצו כאן: http://www.yedid.org.il/?id=6149

וכאן: http://www.yedid.org.il/?id=6148

 

ובנוסף לכל אלה הונחו על שולחן הכנסת, במושב החורף של הכנסת מספר הצעות חוק חדשות וחשובות שיזמנו, הינה חלק מהן:

 

הצעת חוק החזר גביית יתר

את הצעת החוק מוביל ח"כ איתן כבל ואיתו חברי הכנסת נחמן שי, דב חנין, קארין אלהרר ואיציק שמולי קובעת כי גופים פיננסיים, תאגידים בנקאיים וכן עוסקים אשר מנהלים הליכי גבייה נגד לקוחותיהם והנוהגים לגבות ריבית פיגורים גבוהה וכן הוצאות והצמדות שונות, יצטרכו לשלם ריביות זהות במקרים בהם ברור שהלקוח זכאי לקבלת החזר. הצעת החוק קובעת כי חישוב תשלומים שנגבו ביתר יעשה באותה שיטה ובאותה דרך לפיה חישב הגוף העסקי את החוב, דהיינו, לסכומים אלה יתווספו שכר טרחה, הוצאות, ריבית או הצמדה, כפי שנגבו מהלקוח.

 

הצעת חוק ערבות מדינה לשכר דירה

את ההצעה הגיש ח"כ יוסי יונה ואשר הצעה זהה כתבנו והונחה על ידי ח"כ רועי פולקמן לפני מספר חודשים  והיא באה לסייע ל- 140 אלף הישראלים המקבלים סיוע בשכר דירה ממשרד השיכון ואשר בחלק רב של המקרים אינם מצליחים לשכור דירה כיון שאין באפשרותם לספק בטחונות,ערבויות וערבים. לקרוא עוד לחצו כאן:

http://www.yedid.org.il/?id=6144

 

הצעת חוק תשלום בשוברים

מה עושים כאשר נקלעים לחוב, כרטיסי האשראי מבוטלים, איתם גם הצ'קים וגם הבנק לא ממש רוצה לאשר הוראות קבע. איך בכל זאת ניתן להגיע להסדרי חוב שיצליחו רק אם ניתן יהיה לשלמם בתשלומים כמו שקורה בביטוח הלאומי ובהוצאה לפועל? הצעת חוק חדשה שכתבנו הונחה על שולחן הכנסת על ידי ח"כ איתן כבל וקבוצה גדולה של חברי כנסת.

 

הצעת חוק לפיקוח של הכנסת על הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל

כחלק מפעילותה של "ידיד" אנחנו מקדמים מדיניות של אכיפה ופיקוח על הממשלה והגופים הממשלתיים השונים ובכלל זה גופים רגולטוריים הפועלים בישראל ואחראים על פיקוח על נושאים פיננסיים שונים, אשר כיום רשאים להורות ולקבל החלטות הנוגעות לכלל הציבור, באופן שאינו שקוף ואינו מפוקח על ידי נבחרי הציבור. בתוך כך, גם בנק ישראל שהינו הגוף המפקח על הבנקים מוציא הנחיותיו באופן עצמאי.

הצעת חוק שהכנו ואשר הונחה על שולחן הכנסת באמצעות ח"כ יעקב פרי מוצע להעביר את הוראות, הנחיות והחלטות בנק ישראל תחת ביקורת ועדת הכלכלה, בכל הנוגע לנושאים צרכניים של אשראי והשקעות, חשבונות לקוחות, יחסים שבין הבנק ללקוח והלוואות, על מנת שבדיון בכנסת יוכלו להשתתף כל מי שיראה עצמו נפגע מן ההנחיות או ההוראות, להתנגד ולשפר את ההחלטות שיתקבלו. זאת, מתוך תפיסה כי "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר" וכי דיון ציבורי פתוח יוביל לרגולציה טובה יותר.

 

הצעת חוק הביטוח הלאומי – דמי אבטלה למי שנמצא בהכשרה מקצועית

כחלק מגזירות האוצר של שנת 2002 תוקן חוק הביטוח הלאומי כך שהסכום שניתן למובטל שנשלח להכשרה מקצועית יקבל רק 70% מדמי האבטלה המגיעים לו וגם אלו ישולמו רק במהלך שנה ממועד קבלת דמי האבטלה הראשונים. בכך נפגעים המובטלים פעמיים. הם אינם מקבלים את התשלום המלא המגיע להם ובמידה והקורס אליו נשלחו נמשך יותר משנה הם מאבדים את דמי האבטלה כולם. את זה באנו לתקן בעזרתה של ח"כ מירב בן ארי שהניחה את ההצעה על שולחן הכנסת והיא מקדמת אותה במרץ.

 

הצעת חוק המועצה הארצית לביטחון תזונתי-קרן לשמירה על ביטחון תזונתי 

שתיית משקאות ממותקים היא אחד הגורמים המרכזיים לעלייה בכמות הסובלים מעודף משקל והשמנת היתר ולבעיות בריאותיות הקשורות בתזונה לא בריאה, והיא גם מהווה גורם עצמאי (ללא קשר להשמנת יתר) לבעיות בריאותיות שונות. באמצעות צמצום צריכת משקאות ממותקים ניתן להפחית את תופעת השמנת היתר, ובכך לשפר את איכות החיים ואת משך החיים של הציבור בישראל. מיסוי מוצרים הוכח כאמצעי להפחתת צריכתם, מיסוי משקאות מתוקים הוא אחד האמצעים להפחתת צריכתם, תוך הפחתת עלויות והוצאות על בריאות, ולהנבת הכנסות נוספות שיוכלו לשמש לקידום תכניות בנושאים הקשורים לקידום בריאות הציבור. לכן כתבנו יחד עם ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת את הצעת החוק. יצוין כי בקרב הציבור בישראל קיימת מוכנות מסוימת למס שיהווה תמריץ שלילי לצריכת מזון ומשקאות לא מזינים בעלי ערך קלורי גבוה. לציבור חשוב לראות תמורה מהמס, ועל כן מוצע לכוון את ההכנסות ממנו לקידום בריאות הציבור וזאת על ידי הקמת קרן ייחודית לטיפול בנושא זה ועל ידי הקצאת תקבולי המיסים הללו על מנת לקדם את מטרותיה.

 

הצעת חוק הבנקאות - חובת הצבת מכשיר אוטומטי למשיכת והפקדת מזומנים ושיקים

סגירת סניפים וצמצום שירותי הטלר במערכת הבנקאות, במסגרת המעבר לפעילות אינטרנטית, הופכת את הנגישות למכשירי בנק אוטומטיים לזכות יסוד בסיסית. לכאורה ניתן היה לחשוב שריבויים של אמצעים אלקטרוניים הופכים את הביקור בסניף הבנק לדבר נדיר יותר ויותר, אך נהפוך הוא. דווקא בקרב אוכלוסיות מעוטות הכנסה אשר מידת השליטה שלהן ברזי המחשב והאינטרנט נמוכה, הצורך במכשירי בנק אוטומטיים הקרובים לביתם ואשר אינם דורשים מהם הוצאות נסיעה וזמן מיותרות, הופך להכרחי. 

בדיקה שעשתה עמותת "ידיד" העלתה כי במקרים רבים בהם נסגרים סניפי בנק, ובניגוד למצופה, לא נשאר במקום מכשיר בנק אוטומטי. דבר זה מחייב את הלקוחות להשתמש במכשירים בבעלות פרטית שאין עליהם פיקוח בכל הנוגע לעמלות משיכה והפקה של מזומנים או שיקים וכן לנסוע לעיתים מרחק רב כדי להגיע למקום בו מצוי מכשיר בנק אוטומטי בבעלות הבנקים.

כל אלה מחייבים כי שירות בסיסי זה של מכשיר בנק אוטומטי יישמר ויופעל בכמות מספקת ובפריסה רחבה ככל האפשר. יחד עם חברי הכנסת איתן כבל, איציק שמולי, קסניה סבטלובה, חיליק בר, יואל חסון, רויטל סויד איל בן ראובן, איילת נחמיאס ורבין, דב חנין יעקב מרגי ונחמן שי ננסה לתקן.

 

הצעת חוק לתיקון פקודת העיריות  - שידור ישיבות מועצה

ועוד הצעת חוק אחת העוסקת במשילות, בנגישות למידע ציבורי או בקיצור, צמצום הבירוקרטיה. בהצעת החוק שהוגשה, בנפרד, על ידי חברי הכנסת מיקי לוי ותמר זנדברג אנחנו מנסים להתמודד עם חוסר השקיפות שבישיבות מועצות ועיריות.

אין צורך להכביר מילים על חשיבות השקיפות והנגישות לישיבות המועצה של כלל הציבור, שהחלטות המועצה משפיעות עליו ומשמעותיות ביותר לגביו. עם זאת, הנגישות הפיזית של רבים  מתושבי העירייה לישיבות המועצה מצומצמת ביותר. בעידן המודרני, ניתן לפתור את הפער בין החשיבות שהעניק המחוקק לשקיפות ופומביות ישיבות המועצה ובין הנגישות והחסמים המקשים על יישום שקיפות זו בפועל, באמצעות שידור ישיבות המועצה באתרי העיריות או במקומות אחרים באינטרנט.

 

הצעת חוק הקרן לחלוקת תרופות לחולים מעוטי הכנסה

גם בתחום הבריאות אנחנו מקדמים את זכויות החולים וצרכני הבריאות. לאחרונה יזמנו הצעת חוק להקמת קרן מיוחדת אשר באמצעותה יחולקו תרופות לחולים מעוטי הכנסה. קרן זו אמורה להחליף את שיטת "תרופות החמלה" שבה משתמשות היום רוב חברות התרופות הפועלות בארץ. הצעת החוק שמניחה ח"כ איילת נחמיאס-ורבין, באה להגדיר בצורה מסודרת את הקריטריונים לחלוקת התרופות כאשר הכנסות הקרן יבואו מחברות התרופות עצמן.

 

הצעת חוק הביטוח הלאומי - חובת נוכחות מתורגמן בדיוני ועדה רפואית

אם יש הצעת חוק שאנחנו חושבים ומאמינים שהיא אחת מהחשובות ביותר ושהיא באופן ישיר יכולה להיות אחראית למימוש זכויות רפואיות של עשרות אלפי ישראלים וישראליות הרי שמדובר בהצעת החוק הזו.

במקרים רבים האוכלוסייה שנזקקת לוועדות רפואיות במוסד לביטוח הלאומי אינה דוברת את השפה העברית ברמה שתאפשר תקשורת ללא טעויות, ובחלק מהמקרים מדובר במושגים טכניים שאינם שגורים בפיה ובמקרים אחרים התובע בוועדות הרפואיות במוסד לביטוח הלאומי לא יודע את השפה העברית כלל ועיקר. הצעת החוק מבקשת לחייב את המוסד לביטוח לאומי להעמיד מתורגמן שיהיה נוכח במהלך הדיון בתביעתו של אדם שאינו דובר השפה העברית.

 

הצעת חוק הביטוח הלאומי  -  השוואת מענק לידה

שאלתם את עצמכם פעם למה מענק הלידה המשולם לאמהות שילדו הולך וקטן ככל שמספר הילדים הולך וגדל? כן. זה גם מה שאנחנו שואלים ומקשים ואומרים כי מענק הלידה נועד לסייע למשפחה להתמודד עם הוצאות הלידה וגידול הילד. ברי, כי הוצאות הלידה והטיפול בילד אינן משתנות בהתאם למקומו של הילד במשפחה. ניתן לטעון כי ההיפך הוא הנכון, כאשר הולדתו של ילד שני מצריכה לעיתים הוצאות נוספות של טיפול והשגחה כאשר אין בידי המשפחה את מלוא עיתותיה כפי שהיה בעת הולדתו של הילד הראשון.

ולכן יזמנו וכתבנו את הצעת החוק הזו שבאה להשוות את סכומי מענק הלידה לכלל הילדים החדשים המצטרפים למשפחה.

 

הצעת חוק הביטוח הלאומי - חוב שנוצר בגין טעות המוסד

קרה לכם פעם שהגעתם הביתה וחיכה לכם מכתב מהביטוח הלאומי ובו דרישה להחזר כספים ששולמו לכם בגלל שלא מגיע לכם? יש בזה הגיון מסויים אבל אין בזה שום הגיון כאשר מדובר בטעות של המוסד לביטוח לאומי עצמו.

ביקורת על גביית חובות שנוצרו שלא באשמת המבוטח על ידי המוסד הובעה בדוח מבקר המדינה 31 (2005). הפסיקה שעסקה בסעיף זה אף היא קבעה כי יש מקום למחול על חובות שנוצרו בגין טעות של המוסד ולא באשמת המבוטח, כאשר אינטרס ההסתמכות של המבוטחים גובר על אינטרס ההשבה של המוסד.

לכן פנינו לחה"כ קארין אלהרר ואורי מקלב וביקשנו מהם לקדם הצעת חוק המתקנת מצב לא מוסרי והגיוני זה.

 

הצעת חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי – עזיבה בשל מצב סיעודי

דיור ציבורי הוא אחד מהכלים החשובים ביותר לאפשר לאוכלוסיות מעוטות הכנסה קורת גג ראוייה. החוק קובע כי בני משפחה של זכאי הדיור הציבורי יוכלו להמשיך להתגורר בדירה בתנאים מסויימים. אבל מה קורה כאשר הזכאי הופך לסיעודי ונאלץ לעבור למוסד? את זה באנו לשנות.

ח"כ אלי אלאלוף, יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות, יחד עם חברי הכנסת איתן כבל, רועי פולקמן, מכלוף מיקי זוהר, עבד אל חכים חאג' יחיא ויעקב מרגי, הניח על שולחן הכנסת ומקדם את הצעת החוק שכתבנו שמבקשת לשנות את ההגדרה של "דייר ממשיך" כך שכל האנשים אשר בן משפחתם זכאי לגמלת סיעוד ונאלץ לעזוב את הדירה הציבורית בה התגורר עקב מצבו הסיעודי, יוכרו כ"דיירים ממשיכים" על פי החוק.

 

הצעת חוק העברת מידע בין משרדי ממשלה, לצורך מימוש זכויות חברתיות וכלכליות

בשנת 2017 התחלנו את פרוייקט "גוזרים את ה-REDTAPE" לצמצום ופישוט הבירוקרטיה הממשלתית.

אחת מהפעולות המרכזיות והחשובות היא הצעת החוק הבאה לקבוע כי מרגע שמידע על אזרח מצוי במערכת הממשלתית לגורמיה השונים הרי שאין שום צורך לטרטר את האזרח בבקשה להביא שוב ושוב את אותם מסמכים ממש או מסמכים הנמצאים בידי משרד ממשלתי אחר על מנת לממש את זכותו החברתית כלכלית.  המנגנון המוצע בבסיס הצעת החוק הוא נדבך ראשון ומרכזי בעיגון חובת הממשלה

ח"כ אלי אלאלוף, יו"ר ועדת העבודה והרווחה מקדם את ההצעה שמטרתה לפשט את התהליך למיצוי ומימוש זכויות חברתיות וכלכליות בדרך שמשרדי הממשלה הגופים הסטטוטוריים השונים והרשויות המקומיות והאיזוריות, יחוייבו להעביר, אחד לשני, את נתוני הבסיס אודות האזרח, לאחר קבלת אישור חד פעמי ממנו,  ובכך לחסוך לו ביצוע פעולות שונות אשר מהוות לא יותר מאשר טרחה ובזבוז זמן

 

הצעת חוק הביטוח לאומי – הקמת ועדת חריגים

המוסד לביטוח לאומי חולש על חלקה הארי של מערכת הרווחה הישראלית. בכלל זה, המוסד הוא הקובע את הזכאות לקצבאות קיום, לרבות קצבת נכות, גמלת הבטחת הכנסה, תשלום מזונות וכדומה, והוא גם משלם קצבאות אלה. חרף תפקידו המרכזי של המוסד וחרף היקף פעילותו, המוסד מוגבל ביכולת הפעלת שיקול הדעת שלו. כך, נאלץ המוסד לדחות תביעות לקצבאות קיום ולהותיר אזרחים ותושבים בלא קצבה שתוכל לסייע להם להתקיים בכבוד מינימאלי, בגין חריגה מזערית מרף ההכנסה המזכה, למשל או בגין אי עמידה מינורית בכלל תנאי הזכאות הכתובים בחוק. אשר על כן, מוצע להקים ועדה שתאפשר בחינה פרטנית של מקרי הקיצון, וחריגה מלשון החוק במקרים מיוחדים המצדיקים זאת. את הצעת החוק שמקדמת ח"כ רויטל סויד ועמה חברי הכנסת דוד ביטן, אלי אלאלוף, דוד אמסלם, איציק שמולי, יעקב מרגי, רועי פולקמן, בצלאל סמוטריץ', מירב בן ארי, אורי מקלב, זאב בנימין בגין, חיליק בר, יואל חסון, איל בן ראובן, נורית קורן, יהודה גליק, עבדאללה אבו מערוף, מיקי לוי ודב חנין, כתבנו לאחר שעד שהצלחנו לקבל תשובה לפניית ציבור שהגיעה אל ח"כ סויד ואלינו נפטר מבקש הסיוע.

----------------------------------------------

לסיכום. כמו שכתבנו קודם. זוהי רק רשימה חלקית. שינוי מדיניות ובמיוחד חקיקה לוקחים זמן. לפעמים הרבה זמן. אבל יש לנו סבלנות ואורך רוח פשוט בגלל שאנחנו יודעים שאנחנו עושים את הדבר הנכון. ואנחנו ממשיכים.

 

שתפו
Please reload