מגיע להם מאיתנו – הפרוייקט הלאומי למיצוי זכויות ניצולי השואה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

מגיע להם מאיתנו – הפרוייקט הלאומי למיצוי זכויות ניצולי השואה

06/06/2017

עמותת "ידיד" פנתה לשרי האוצר הרווחה והשוויון החברתי לבצע פרוייקט כולל במסגרתו יבדק מיצוי הזכויות של כל ניצולי השואה החיים בישראל.

"אנו קוראים לממשלת ישראל  לצאת למבצע מיוחד, מתוחם בזמן של שלושה חודשים לכל היותר, במסגרתו יגיעו נציגיה באמצעות פקידי המשרדים השונים, בני ובנות שירות אזרחי, מתנדבי ארגוני הסיוע השונים ואחרים,  לבתיהם של כל ניצולי השואה החיים ויבדקו איתם לעומק מהן הזכויות המגיעות להם, אילו מהזכויות כבר ניתנות ואילו מגיעות לניצול אך מסיבות שונות הוא לא מימש אותן", כך כתב השבוע סמנכ"ל "ידיד", רן מלמד במכתב ששלח לשר האוצר משה כחלון, שר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים, ח"כ חיים כץ וח"כ גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי אשר העתק ממנו נשלח לח"כ נחמן שי, יו"ר שדולת האזרחים הותיקים בכנסת.

 

במכתבו לשרים כתב מלמד כי "כ- 200 אלף ניצולי שואה חיים, עדיין, בישראל. מספר לא מועט של גורמים, ממשלתיים ואזרחיים מטפלים בהם ומנסים לסייע להם למצות את זכויותיהם כדי שיוכלו לחיות את חייהם בכבוד המגיע להם. לא מעט פעולות נעשו ונעשות יום יום ושעה שעה כדי לסייע לניצולים לקבל את הקצבאות, מענקים, סיוע ותמיכה המגיעה להם אך למרות זאת נשארים רבים במצוקה כלכלית וחברתית גדולה הן כיון שאינם מודעים לזכויותיהם הן כי אינם מסוגלים לפעול כדי לבקש אותן ובמקרים לא מעטים אינם מסוגלים להתמודד עם הבירוקרטיה והחסמים המוטלים לפתחם."

 

"אנו מציעים כי הממשלה תצא במבצע מיוחד - מגיע להם מאיתנו – הפרוייקט הלאומי למיצוי זכויות ניצולי השואה – ואשר בבסיסו עומדים העקרונות הבאים:

1.     במסגרת המבצע יגיע לכל ניצול נציג של הפרוייקט המצוייד בידע רחב (לאחר הכשרה כמובן) על זכויות הניצולים בכלל ועל הזכויות שכבר מקבל הניצול שבביתו הוא מבקר בפרט

2.     במסגרת הביקור יבדקו שלושה מרכיבים:

א.     אילו זכויות מקבל הניצול בפועל

ב.     אילו זכויות מגיעות לו אך הוא טרם קיבל אותן מסיבות שונות ואפשר לסייע בקבלתן

ג.     אילו קשיים חווה הניצול ואין להם מענה במסגרות הקיימות

3.     הרשות לניצולי השואה במשרד האוצר תפעיל חלק מהמוקד הטלפוני שלה כמוקד ידע ומידע עבור הנציגים הפעילים כדי שיוכלו להתקשר ולקבל מידע בזמן אמיתי וכן למלא טפסים ובקשות באופן מקוון

4.     לכל נציג ינתן מחשב לוח שיחובר למרכז המידע ומחשבון הזכויות של ניצולי השואה כך שניתן יהיה לברר במיידי כל מידע וכן יתאפשר לדבר עם נציג בכיר במוקד כדי לקבל מידע עדכני ומדוייק.  

5.     כל בקשה חריגה תתועד על ידי הנציג ותועבר, און ליין, למרכז המידע ברשות לנצולי השואה, הבקשות יועברו בתוך 48 שעות לועדת חריגים אשר בסמכותה יהיה תקציב מיוחד לאישור בקשות חריגות – על בסיס חד פעמי או קבוע.

 

ממשיך מלמד וכותב כי " אנו סבורים כי כלל הגופים העוסקים בסיוע לניצולי שואה צריכים להיות שותפים במבצע ובכלל זה הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר שתנהל את המבצע, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, המשרד לשוויון חברתי, המוסד לביטוח לאומי, מרכז השלטון המקומי, הגופים האזרחיים השונים העוסקים בסיוע לניצולי השואה, הרשות לשירות אזרחי/לאומי והתאחדות הסטודנטים. תקציב המבצע, לפי החישובים שעשתה "ידיד" יעמוד על כ 15 מליון ש"ח הכוללים בין השאר, את הקמתה של ועדת החריגים אשר תוכל לאשר צרכים מיוחדים שאינם נמצאים במסגרת סל הזכויות הקיים.

 

מסיים מלמד את המכתב לשרים וכותב כי "מוטלת על כולנו ועל ממשלת ישראל במיוחד, החובה, לעשות הכל על מנת שכל ניצול וניצול יקבלו את כל הזכויות המגיעות להם מבלי שידרשו להגיע למשרדים, לשלוח מכתבים או לצלצל למוקדים. מגיע להם שאנחנו נגיע אליהם." 

שתפו
Please reload