מחזירים את פרוייקט ארוחה בחופשה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

מחזירים את פרוייקט ארוחה בחופשה

20/06/2017

עמותת "ידיד" יוצאת למסע להחזרת פרוייקט ארוחה בחופשה - ארוחות צהריים לילדים ממשפחות מעוטות הכנסה והזדמנויות.

 

בשנת 2011 יזמה ח"כ רוחמה אברהם, בשיתוף עם עמותת "ידיד" את חוק ארוחה בחופשה, הצעת חוק משלימה לחוק ארוחה חמה בבתי הספר ולפיה יקבלו ילדים ממשפחות מעוטות הכנסה, ארוחה חמה גם בתקופת החופש הגדול.  שר הרווחה דאז, ח"כ משה כחלון, החליט להרים את הכפפה ועוד בטרם הונחה הצעת החוק על שולחן הכנסת סיכם עם ח"כ אברהם ועם אלי אלאלוף, אז מנכ"ל קרן רש"י על פיילוט משותף במסגרתו יזכו 1,620 תלמידים מעוטי יכולת המטופלים על ידי רשויות הרווחה ארוחה חמה במהלך החופש הגדול. קרן רש"י שהייתה מיוזמי הפרויקט, בחנה במחקר, שבוצע על ידי מכון ברוקדייל את מידת האפקטיביות שלו ובעקבות תוצאותיו המליצה למשרד הרווחה להפוך את הפיילוט לתכנית קבועה שתשרת את כלל התלמידים הזכאים כיום לארוחה חמה במסגרת הלימודים – כ-250 אלף תלמידים בכל רחבי הארץ.

 

 

רגע לפני שהצעת החוק הונחה על שולחן הכנסת, קיימה ח"כ אברהם שיחה עם שר הרווחה דאז, משה כחלון. לשיחה הצטרף מנכ"ל קרן רש"י, היום ח"כ אלי אלאלוף ויחד הוחלט על פיילוט במימון של כמליון ש"ח במסגרתו זכו, כבר באותו קיץ כ- 2500 ילדים בארוחות חמות. מכון ברוקדייל עקב וערך מחקר מלווה שתוצאותיו הדהימו. ההצלחה היתה גדולה. להורדת המחקר לחצו על הקישור למטה

 

נתוני המחקר מעידים על חוסר ביטחון תזונתי מדאיג.
49% מהורי הילדים משתכרים עד 3000 שקלים לחודש ו-39% נוספים משתכרים 3000-6000 שקלים בחודש. ב-25% מהמשפחות יש מפרנס יחיד.
63% מהורי התלמידים שהשתתפו בפיילוט מעידים כי הם סובלים מחוסר ביטחון תזונתי.
59% מההורים העידו כי קרו לא אחת מצבים שבהם נגמר האוכל בביתם ולא היה להם כסף לרכוש מזון נוסף. אחוז דומה מההורים (58%) העידו כי סל הקניות החודשי שהם רוכשים אינו מספיק להאכיל את כל המשפחה.
45% מההורים דיווחו כי ילדיהם נמצאים ללא השגחה במהלך הקיץ, מהם 35% שדיווחי כי ילדיהם נמצאים בבית לבד או עם חברים ו-10% שדיווחו כי ילדיהם מעבירים את היום ברחובות.
לא רק ההורים הביעו שביעות רצון מהפיילוט. המחקר בחן גם את עמדות אנשי הצוות שליוו את הפרויקט.
79% מאנשי הצוות העידו כי אלמלא הארוחה שחולקה להם, לא היו זוכים אותם ילדים לאכול ארוחה חמה מדי יום במהלך חופשת הקיץ.

 

שנה לאחר מכן, בשנת 2012 לאחר מכן הודיע שר הרווחה לעמותת "ידיד" כי הפרוייקט יורחב. בהודעה לעיתונות שהוצאנו אז נכתב "פרוייקט "ארוחה בחופשה" במסגרתו מקבלים ילדים בסיכון ארוחות חמות בתקופת החופש הגדול, פרי יוזמה של עמותת "ידיד" שאף כתבה את הצעת החוק בנושא, יורחב כבר הקיץ על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים, כך עדכן היום שר הרווחה והשירותים החברתיים, משה כחלון, את סמנכ"ל עמותת "ידיד".

 

לאחר שנה נוספת של פעילות התחלפה הממשלה והפרוייקט נעצר. בשנת 2014 הונחה על שולחן הכנסת הצעת החוק, אותה קידם שר הרווחה לשעבר, ח"כ יצחק הרצוג וכך נכתב בהודעה שהוצאנו בחודש מאי באותה השנה. "ועדת השרים לחקיקה אישרה את "הצעת חוק ארוחה חמה לתלמיד בחופשה" של ראש האופוזציה ויו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג בשיתוף עם עמותת "ידיד", הקובעת כי כי כל תלמיד אשר משפחתו מטופלת על ידי שרותי הרווחה יזכה לארוחה חמה אחת לפחות, במסגרת החופשות מבית הספר."

בדברי ההסבר להצעת החוק, עליה חתומים גם יו"ר סיעת העבודה ח"כ איתן כבל וחברי הכנסת נחמן שי, קארין אלהרר, ניצן הורוביץ, ודב חנין נאמר כי "הפעלת פרוייקט "ארוחה חמה" במסגרת יום הלימודים הארוך בבתי הספר היא דבר מבורך אך אין בה בכדי לתת פתרון לילדים הנזקקים בתקופת החופשות מבית הספר. בסה"כ למעלה מ-100 ימים בשנה מוקדשים לחופשות "ארוכות" מבית הספר ועל המדינה לדאוג לביטחונם התזונתי של ילדיה גם בתקופת החופשה. ביצוע פרוייקט "ארוחה בחופשה" יחול על הרשויות המקומיות באמצעות מחלקות הרווחה והשרותים הקהילתיים וזאת במימון של משרד הרווחה והשירותים החברתיים ובהשתתפות סמלית של הורי התלמידים הזכאים. יודגש כי מדובר בחופשות שאורכן עולה על 3 ימים (כולל ימי שישי ושבת)."

 

השבוע יעלה הנושא ותוצאות המחקר שבוצע בעקבותיו לדיון בוועידת תל אביב יפו לביטחון תזונתי, מהרטה ברוך-רון סגנית ראש עיריית תל אביב יפו ויוזמת הוועידה: "המחשבה על אלפים רבים של ילדים שזכאים לפי חוק לארוחה חמה ביום במהלך שנת הלימודים והלכה למעשה נשארים רעבים בקיץ צריכה לזעזע את כולנו. הפיילוט שיזם משה כחלון כשר הרווחה היה צעד מבורך. מדובר בתקציב של 800 שקל לילד. זה הכל. מדינת ישראל משקיעה מיליונים על מיליונים במטרות הרבה פחות חשובות מאשר לשמור על ילדינו שבעים. מהוועידה שלנו תצא קריאה למקבלי ההחלטות להחזיר את תכנית הביטחון התזונתי כבר בחופש הגדול השנה".

ח"כ לשעבר רוחמה אברהם בלילא: "כמי שחוקקה את חוק ארוחה חמה לתלמיד, ועומדת מאחורי הקמת המועצה לביטחון תזונתי, אני קוראת לשר האוצר להשלים את המהלך לארוחה חמה לתלמידים בחופשה, פיילוט שהוגדר כהצלחה רבה. לצערי, עדיין ישנם אלפים רבים של ילדים בישראל אשר אין להם ארוחה חמה אחת ביום כאשר הם יוצאים לחופש. על הממשלה לדאוג לביטחון תזונתי של אזרחיה, כמרכיב חשוב ומשמעותי מחוסנה של החברה בישראל. הביטחון התזונתי לא פחות חשוב מהביטחון האישי וחייבים להשקיע את המשאבים לטובת הנושא".

סמנכ"ל עמותת "ידיד" רן מלמד: "חובת המדינה לספר ארוחות חמות לכלל התלמידים במערכת החינוך וכן ארוחות לתלמידים ממשפחות מעןטות הכנסה בתקופת החופש הגדול. אני קורא לשר הרווחה חיים כץ ולשר האוצר משה כחלון לתקצב בהקדם את הפרוייקט ולאפשר כבר בקיץ הקרוב לילדים הסובלים מחוסר ביטחון תזונתי לזכות בארוחה חמה אחת לפחות ביום.

לצפייה במחקר המלא לחצו כאן

 

שתפו
Please reload