זהו. אסור לנתק מים. סיפור של הצלחה בשינוי מדיניות

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

זהו. אסור לנתק מים. סיפור של הצלחה בשינוי מדיניות

09/07/2017

ברשותכם נתחיל מהסוף. אתמול נפל דבר בישראל. ועדת הכלכלה של הכנסת בראשותו של ח"כ איתן כבל, אישרה את נוסח הכללים למניעת ניתוקי מים על ידי ספקי מים שאינם תאגידים. דהיינו, אושרו הכללים שאוסרים על רשויות מקומיות, אגודות 

SLXLM

מים, מושבים וקיבוצים וכל מי שמספק מים שלא דרך תאגיד, לנתק את המים לצרכן הביתי. לגבות חובות כן. לנתק מים. ממש ממש לא. היה זה החלק הסופי במערכה ארוכה שהחלה בראשית שנות האלפיים אז הוגשה על ידי עמותת "ידיד" וארגונים חברתיים נוספים, עתירה לבית המשפט בבקשה לקבוע שאסור לנתק מים לחייבים הסובלים ממצוקה כלכלית כיון שמים הם מוצר יסוד שפשוט אי אפשר לחיות בלעדיו. בית המשפט קיבל את העתירה ובמהלך אמצע העשור הקודם היה זה שר הפנים אופיר פינס שטרח והתקין תקנות בסיסיות שהיוו את הבסיס אל מול הרשויות המקומיות. ואז באו תאגידי המים.

 

 

מערכות משומנות של גופים עסקיים נפרשו ברחבי הארץ, טייבו את מערכות המים ובמקביל הפעילו שיטות גבייה אגרסיביות ביותר שבמרכזן יותר מ- 7000 מקרים של ניתוקי מים בשנה. אנחנו בעמותת "ידיד" המשכנו להאבק על הזכות לקבלת מים. החובה לשלם עבורם אבל רק לפי היכולת הכלכלית. פעלנו כדי שינתנו הנחות לאוכלוסיות מוחלשות ובמקביל המשכנו לקדם את הצעת החוק שלנו שקבעה כי צרכנים מעוטי הכנסה לא ינותקו ממים רק בשל חוסר יכולתם לשלם את החשבונות, שלעיתים קרובות היו מופרכים ומופרזים.

 

באחד הימים בהם ניסינו לשכנע את ח"כ איתן כבל להפוך למוביל הצעת החוק הוא זרק אותנו מכל המדרגות. "למה רק לחלשים" הוא אמר. "אם מים הם מוצר יסוד אז אסור לנתק אותם לאף אחד". מאותו רקע והלאה משהו בנו השתנה. כתבנו את הצעת החוק מחדש ויצאנו לדרך לשורה ארוכה של פגישות ושכנועים עם אנשי רשות המים, לעבודה פרטנית מול התאגידים, אלו שהסכימו להקשיב, לחשיפת נתונים מבהילים על כמויות הניתוקים שחלק מהתאגידים ביצעו בצורה קרת לב ממש.

 

וכך, בעזרת ח"כ כבל אשר לקח את הנושא כאחד הנושאים המרכזיים להובלה בתפקידו כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, התחיל השינוי לקרות. לפני יותר משנה אישרה ועדת הכלכלה את תקנות רשות המים שאסרו על תאגידי המים לנתק את המוצר ההכרחי והיסודי הזה לכלל הצרכנים במדינת ישראל.

 

אתמול, אחרי עבודה קשה ומאומצת של איתן כבל ושלנו, עם עזרה של חברי כנסת נוספים כמו איציק שמולי וארגונים נוספים כמו האגודה לזכויות האזרח, התקיים בועדת הכלכלה הדיון באישור התקנות האוסרות על הרשויות המקומיות וספקי המים שאינם פועלים באמצעות תאגידי מים, לנתק את המים לצרכנים. על הדרך גם אישרנו רשימת מוסדות ציבור שאסור לנתק ולרשימה זו הוכנסו לבקשתנו גם המקלטים לנשים מוכות.

 

וכך עושים שינוי. מהלך שהתחיל לפני יותר מ-15 שנים מגיע היום לסופו המאד טוב.  

שתפו
Please reload