כך מובילים שינוי גם בדיור הציבורי

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

כך מובילים שינוי גם בדיור הציבורי

19/07/2017

כמחצית מהממתינים לדיור ציבורי יותר מ-8.5 שנים כבר קיבלו דירות את הנתון קיבלה עמותת "ידיד" ממשרד השיכון לאחר שבשנה שעברה דרשה להקצות תקציב מיוחד לאכלוס מיידי של הממתינים יותר מעשר שנים לדירה בדיור הציבורי

 

"העובדה שעשרות זכאים לדיור ציבורי ממתינים יותר מעשר שנים לדירות וצפי לאכלוסן לא נראה באופק, מחייבת חשיבה חדשה והקצאה תקציבית חד פעמית לרכוש עבורם דירות באופן מיידי", כך כתב הבוקר סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד לשר האוצר משה כחלון ושר השיכון והבינוי יואב גלנט". דברים אלו נכתבו לפני שנה בדיוק. מנתונים שהגיעו לעמותת "ידיד" עולה כי מאז חודש אוגוסט שנה שעברה, אז אושרה בקשת העמותה אוכלסו כמחצית מהממתינים בתור לדיור ציבורי יותר מ-8.5 שנים. מהנתונים עולה כי ההחלטה לקדם בתור הממתינים את הזכאים של 10 שנים ויותר התקבלה ב- 2 שלבים:

 

קבוצה א  - זכאים שהמתינו 9.5 שנים ויותר קודמו בתור ב-  9.2016    סה"כ 77 זכאים.

קבוצה ב- זכאים שהמתינו 8.4 שנים עד 9.4 שנים קודמו בתור ב-  10.2016  סה"כ 32 זכאים.

 

מתוך הקבוצה הראשונה נמצאו פתרונות דיור ל-37 ממתינים. לאחרים טרם הוצעו דירות בשל קשיים לרכישתם או בשל סירוב של הזכאים לדירות שהוצעו להם. מתוך הקבוצה השנייה אוכלסו עד כה 14 דיירים ואילו ל-8 אחרים הוצעה דירה והם סירבו לה ול-8 נוספים מחפשים דירה גם בימים אלה.

 

 

עוד עולה מהנתונים שנחשפים היום כי הדירות שנרכשו הן בנות 2-3-4 חדרים והן נרכשו בערים בפריפריה ובמרכז הארץ ביישובים כמו יהוד, רמלה, תל אביב, ירושלים, כפר יונה, רמלה, חדרה, אור יהודה, ראשון לציון, נתניה, פתח-תקוה, עכו, חולון, נצרת, בת ים, חיפה, יבנה, עפולה, רמת גן, הוד השרון, קרית ים, מגדל העמק, דימונה, אשקלון, קרית אונו, אשדוד, צפת, רחובות, בני ברק ובאר שבע.

 

מהמידע שהגיע לעמותת "ידיד" עולה כי קיים קושי אמיתי ברכישת דירות לדיירים המבקשים להתגורר בשכונות עם צביון חרדי וכי כ- 15% מהזכאים סירבו לקבל את הדירות שהציעו להם והם ממתינים לדירות שיתפנו או ירכשו כשהם ממוקמים ראשונים בתור (למעט במקרה שלדירה שמתפנה והיא מתאימה לנכה רתוק הוא יקבל אותה בעדיפות על פני הממתינים בתור).

 

"הצעתינו" כתב אז מלמד "היא כי תקבעו בהוראת שעה לתקופה של שנה ובמסגרת תקציב 2017, כי מתוך התקציב המיועד למתן משכנתאות לזוגות צעירים ילקח סכום כולל של 150-200 מליון ש"ח אשר יוקדש לרכישת דירות יעודית לזכאים הממתינים בתור מעל ל- 10 שנים. נדמה לי שבמקרה הזה ובשם ההגינות השלטונית והציבורית אפשר לעשות מעשה מיוחד שיאפשר לתקן עוול של שנים ממנו סובלות עשרות משפחות המצפות ליישום תעודת הזכאות שהן מחזיקות בידן. בדרך זו  ניתן יהיה לספק דירות לממתינים לדיור מעל עשר שנים וזאת מבלי לפגוע בזכאים הממתינים בתור."

 

 

"היום" אומרים ב"ידיד" "מדובר בשינוי של ממש. אנו מאמינים כי משרד הבינוי והשיכון עושה מאמץ גדול על מנת להדביק את הפערים בין מספר הזכאים הממתינים בתור לבין מספר הדירות הקיימות במאגר. אנו חוששים כי למרות העובדה כי הממשלה מתכוונת לאפשר לחברת עמידר לרכוש 1000 דירות חדשות לאחר שתנפיק אגרות חוב בהיקף של מיליארד ש"ח הפער ימשיך ויתרחב כל עוד ממשלת ישראל לא תפעל להגדלת מלאי הדירות בין אם בדרך של רכישה והן בדרך של הפעלת פרוייקטים של השכרה ארוכת טווח לתקופה של חיים שלמים אשר יאפשרו לזכאים להתגורר תחת אותה קורת גג למשך כל ימי חייהם. "

שתפו
Please reload