אז איך משיגים נסיון בעבודה כדי להתקבל לעבודה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

אז איך משיגים נסיון בעבודה כדי להתקבל לעבודה

23/07/2017

מכירים את הבעייה? עושים קורס במימון המדינה. למשל בהנהלת חשבונות. אבל כדי להתקבל לעבודה דורשים נסיון. ואם אין נסיון גם אין מי שיהיה מוכן לתת לכם להתמחות בשכר. בעייה גדולה. קראנו היום על היוזמה להקמת שדולה למען המתמחים והחלטנו שזה זמן טוב להחזיר לשולחן יוזמה שעלתה מקבוצת תושבים פעילים בקרית גת לפני מספר שנים. כי לפעמים מה שהכי קובע זה העיתוי. אז אנחנו רוצים שהמדינה והמעסיקים יפעלו יחד כדי שמי שלומד בקורסים להכשרה מקצועית יוכל לצבור נסיון תעסוקתי ולקבל דמי קיום בתקופת הנסיון.

 

וזה מה שכתבנו לשרי העבודה והכלכלה. 

 

במהלך השנים האחרונות הגיעו לעמותת ידיד פניות רבות מדורשות עבודה המלינות על כך שלמרות שסיימו הכשרות מקצועיות בתחומי הנהלת החשבונות, חשבות שכר ועוד, הרי שאינן מצליחות להשתלב בשוק העבודה בשל העובדה שאין להם נסיון תעסוקתי במקצוע אותו רכשו. מכאן יוצא כי מדובר במקרה קלאסי של "ביצה ותרנגולת" אשר גורם לנשים המובטלות לתסכול רב בעיקר לאור העובדה שחלק מהן מימנו את עלות ההכשרה המקצועית מכיסם הפרטי ללא כל סיוע ממשלתי.

 

מבדיקות שערכנו עולה כי גם אם ישנן דרכים לשכנע מעסיקים לקלוט את דורשות העבודה למספר חודשי נסיון הרי שכלל לא בטוח שנסיון זה יביא להם תועלת וזאת כיון שבתחומים בהם עסקינן יש מספר תוכנות משרדיות בהן יש להתמחות על מנת שניתן יהיה לפנות למעסיקים שונים אשר כל אחד מהם מפעיל תוכנה אחרת.

 

לפני מספר שנים פנינו בנושא זה לשר התמ"ת בנימין בן אליעזר שבאמצעות מנכ"ל משרדו, שרון קדמי, בהחלט הודיע לנו כי הוא רוצה לבחון פתרונות לנושא כפי שמובאים בהמשך מכתבי זה וזאת באמצעות מרכזי התעסוקה המופעלים באמצעות שירות התעסוקה. לצערי הרב הנושא לא יצא, בסופו של דבר לפועל. נדמה לי שהיום הגיע הזמן להחזיר את הנושא לשולחן הדיונים במטרה לייצר פתרונות ראויים.

 

כלאחר בחינת הנושא אנו חושבים כי קיימים שלושה פתרונות מרכזיים לבעייה זו:

1.    פרוייקט משותף עם הארגונים הייציגים של רואי החשבון ומנהלי החשבונות במסגרתו ישלמו משרדי הכלכלה והעבודה את שכר העובדים המתמחים בדרך של קצבת הבטחת הכנסה או כל דרך דומה לכך.

2.    סיבסוד שכר למעסיקים שיעסיקו בוגרי קורסים והכשרה מקצועית לתקופה של מספר חודשים על מנת שיוכלו לרכוש נסיון בעבודה מעשית.

3.    פתיחת מרכזי אימונים והתנסות  איזוריים בתוכנות המדוברות וזאת על מנת לייצר לדורשות העבודה הזדמנות לרכוש שעות עבודה והתמחות בתוכנות השונות הנוגעות לתחומי השכר הנהלת החשבונות ודומיהן.

 

רעיון מרכזי האימונים מבוסס על כך שבשיתוף עם רשויות מקומיות בהן  פועלים מרכזי הון אנושי יוקמו כיתות מחשבים שעליהם יותקנו כל התוכנות הדרושות לצבירת הנסיון כאשר מרכז ההון האנושי גם יממן את המדריכים שיכשירו את דורשות העבודה ויסייעו להם לרכוש נסיון דה פקטו במקצוע אותו רכשו זה מכבר.

 

כדי להפוך את הרעיון לפרוייקט מצליח מוצע לשתף בו מספר גורמים וביניהם:

  1. משרד התמ"ת

  2. לשכרת רואי החשבון

  3. ארגון לה"ב

  4. התאחדות התעשיינים

  5. מס הכנסה ומע"מ

  6. שרות התעסוקה

 

מה שנדרש כדי להקים את הפרוייקט הוא:

1.    1-2 כיתות מחשבים ובהן לפחות 15 עמדות בכל כיתה.

2.    רכישת תוכנות להנהלת חשבונות וחשבות שכר.

3.    מימון של שעות הדרכה על ידי מדריכים מקצועיים כולל חיבור לאינטרנט לצורך למידה והדרכה מרחוק.

4.    חומרי הסברה ולימוד.

5.    מתן אפשרות שימוש במחשבים בשעות שונות על פי הצורך

 

אנו סבורים כי פרוייקט מסוג זה, שאינו דורש עלות גבוהה במיוחד, יכול לסייע רבות לשילובן של דורשות עבודה במקומות עבודה ראויים ובשכר הגון שיאפשר להם פרנסה בכבוד.

 

לצפייה במסמך לחצו כאן

 

שתפו
Please reload