כשעורך הדין חושב מחוץ לקופסא

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

כשעורך הדין חושב מחוץ לקופסא

30/07/2017

אומרים עליהם על עורכי הדין שהם מרובעים, שחושבים בצורה חד מימדית ולא יצירתית. לא בעמותת "ידיד". במודל של עריכת דין קהילתית עורך הדין של "ידיד" חושב אחרת משאר עורכי הדין המעניקים סיוע למעוטי הכנסה והזדמנויות. הסיפור שלפניכם הוא דוגמא מצויינת למקרה בו עם קצת יותר מודעות ואכפתיות מצב כלכלי לא פשוט היה יכול להתהפך כבר לפני מספר שנים.

מספר עו"ד רון דרך (בתמונה), אליו הגיעה אלישבע (שם בדוי) שאובחנה לפני מספר שנים עם מחלת ניוון שרירים. כתוצאה מהמחלה, חנה לא מסוגלת לעבוד, זקוקה לטיפולים אינטנסיביים וסיוע יומיומי בבית. מאז אובחנה המחלה וכתוצאה ממנה  אלישבע ואריק (שם בדוי) בן זוגה חובות וזאת למרות שאריק עובד במשרה מלאה לאורך כל השנים וזאת בין השאר משום שהם חייבים לשכור דירה בעלות גבוהה בקרבת מקום למשפחתה של חנה, אשר מסייעת לחנה במטלות היומיומיות

 

אל עמותת "ידיד" הגיעו אלישבע ואריק בבקשה לסייע להם לקבל זכאות לסיוע בשכר דירה ממשרד הבינוי והשיכון, אשר קודם לכך לא צלחו, בין השאר משום שלבני הזוג אין ילדים (זה המקום לציין כי מחלתה של אלישבע היא הסיבה לכך שהם אינם מסוגלים להביא ילדים, למרות רצונם העז).

 

 

במהלך אחת הפגישה שקיימו אלישבע ואריק עם עו"ד רון דרך מהמחלקה המשפטית של "ידיד" ובעת כשעברו על מצבם הכלכלי, נודע לעו"ד דרך כי אלישבע מצוייה מזה מספר שנים בהליכי פשיטת רגל במסגרתם היא משלמת סכום של 500 ש"ח לחודש לקופת כינוס הנכסים. סכום גבוה לכל הדעות למי שמתקיימת מקצבת נכות בלבד

 

בהתרחב השיחה בין עו"ד דרך לאלישבע התברר כי בעבר היא פנתה לאגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים וזה מינה לה עו"ד לעניין פשיטת הרגל, אלא שלאחר שאושרה הבקשה לפשיטת רגל, בהתאם לנהלי הסיוע המשפטי, העו"ד הממונה התפטר ואלישבע לא היתה מודעת לזכותה להגיש בקשה להפטר ולהפחתה משמעותית של הסכום אותו היא נדרשת לשלם לקופת הכינוס כדי לקבל הפטר ובמשך תקופת זמן קצרה הרבה יותר.

 

אחרי כמה בדיקות שקיים עו"ד דרך יחד עם אנשי מרכז הזכויות של "ידיד" הוכנה בקשה מיוחדת למנהל המיוחד וביקשו להגיש בקשת הפטר. המנהל המיוחד ניסה לטעון כי לזכותה של אלישבע עומד חלק בירושה עתידית של דירה בבעלותו של אביה אך לאחר זמן קצר משהתברר כי האב חי ואין כל צפי שימכור או יוריש את דירתו או חלקה בעתיד הנראה לעין, הסיר המנהל המיוחד את התנגדותו ובקשת ההפטר הוגשה לפני זמן לא רב לאישור בית המשפט.

 

וכך לפני כשבועיים, לאחר שבמשך כחמש שנים שילמה אלישבע סכום של 500 ₪ לחודש במסגרת הליכי פשיטת הרגל והגישה דוחות, אישר לה בית המשפט בהליך קצר ותמציתי את ההפטר המיוחל והיא יכולה סוף סוף לנצל הדף החדש שנפתח בפניה.

 

מוסר השכל. גם אם אתם מצויים בהליכים של פשיטת רגל או החזרי חובות תמיד שווה לבקש עצה ומידע נוסף. מי יודע אולי אתם יכולים למצוא את עצמכם במקום הרבה יותר טוב, הרבה יותר מהר.

ומי יותר טוב מעמותת "ידיד" להיות שם בשבילכם. 

שתפו
Please reload