20 שנים של פעילות אינטנסיבית.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

20 שנים של פעילות אינטנסיבית.

18/10/2017

לרגל שנת ה-20 לעמותת "ידיד" אנחנו מתחילים לחזור אחורה בזמן. להזכר בתמונות של אלו שהיו שם ואלו שעודם איתנו בעבודה החשובה כלכך בשמירה על זכויותיהם של מאות אלפי ישראלים וישראליות שהגיעו למרכזי הזכויות שלנו, שנהנו מהסיוע המשפטי ומהפעילות לשינוי וקידום מדיניות חברתית הגונה ושוויונית. בשבועות האחרונים נעלה לכאן תמונות מארועים שונים שעברו עלינו. כנסים והשקות, חנוכה של מרכזים ודיונים על הנושאים החשובים לכולנו.

 

 אם אתם מזהים את עצמכם או מזהים מישהו שאתם מכירים - אנא כתבו לנו. עזרו לנו לאתר אותם לקראת הכנס הגדול שנערוך בסוף השנה. ומעבר לזה - פשוט תעשו לייק, תשתפו ואם באמת בא לכם לעזור לנו, תלחצו על כפתור התרומה, כי בהרבה תרומות קטנות נוכל לסייע לעוד עשרות אלפי ישראלים הזקוקים לעזרה. 

 

 מתדיינים על ערכים ודרכי פעולה בימים הראשונים

 

 פעילות בקהילה. והפעם חיפה - מרכז הזכויות הראשון של "ידיד" 

 

 חסכון לכל ילד - הקמפיין המשותף לעמותת "ידיד" וח"כ יצחק הרצוג. הצעה שהפכה מחלום למציאות

 

 נשים מבשלות בשדרות. לפני כולם היו אלה תושבות שדרות, בעיקר מקווקז ובוכרה שהחליטו להקים עסק חברתי של בישול מקורי.

 

 צועדות בשביל הפרנסה. ויקי קנפו היתה החלוצה. רוב הנשים שהגיעו אחריה לירושלים היו פעילות ולקוחות של מרכזי הזכויות של "ידיד"

 

 "הכח להשפיע-תושבים עושים שינוי" - קבוצות ההתארגנות הקהילתית של עמותת "ידיד" הוקמו בערים רבות ברחבי הארץ והצליחו לא רק לתת כלים לתושבים אלא גם לייצר פרוייקטים ומהלכים משני חיים ומציאות - בתמונה - חברות הקבוצה מקרית גת

 

אחד המרכזים הראשונים שהקימה "ידיד" היה באשקלון. שם, בתחילת הדרך היה לנו מנהל מדהים. יזהר. יום אחד נכנסו למרכז קבוצת תושבים חירשים. "למה אין גם לנו סיוע", הם שאלו. יזהר הרים את הכפפה. הוא למד את שפת הסימנים ברוסית, את שפת הסימנים בעברית ופתח אולפן וסדנה למיצוי זכויות לחירשים באשקלון". שאפו. 

 

 מתחילת דרכה של "ידיד" אנחנו מאמינים כי תעסוקה בשכר ראוי היא שלב ראשון בדרך ליציאה מעוני. פרוייקט מדברות עבודה של "ידיד" שהחל כפרוייקט קהילתי בדימונה לפני 12 שנים הוא אחד הפרוייקטים הקהילתיים שאנחנו גאים בו יותר מכל. מאות נשים חד הוריות, חילוניות, חרדיות, נשים נשואות, חזרו והשתלבו בשוק העבודה או ששדרגו את מקום העבודה שלהן ובמקרים לא מעטים אף פנו לרכישת מקצוע חדש שאיתו הן יכולות להתפרנס בכבוד. 
בלחיצה על הקישור הזה תוכלו לחזור אחורה ולראות איך זה התחיל. https://www.youtube.com/watch?v=S-7llzokCS0

 

ואיך התקדמנו עד היום בקישור הזה: https://www.youtube.com/watch?v=Al6nGeuOR2k

 

 זה היה בחודש יולי 2008. עשרות מעובדי ומתנדבי ידיד הגיעו באוטובוסים לבית הנשיא בירושלים לקבל מידיו של שמעון פרס את אות נשיא המדינה למתנדב. אחד משורה ארוכה של פרסים שקיבלו עמותת ידיד ועובדיה במהלך השנים

ב-1 במאי 2003 הפקנו, בשיתוף עם סינמטק ירושלים וגורמים נוספים, את מרתון הסרטים הראשון שעסק בסרטים על זכויות עובדים, תעסוקה והזכות לעבוד בכבוד. היה זה שנתיים לאחר שעשינו בסינמטק שדרות מרתון של סרטים חברתיים לציון יום זכויות האדם הבינלאומי. מאז ארועים מסוג זה הפכו לטרנד של ממש ואנחנו ממשיכים יותר מ-10 שנים לקיים את פרוייקט "סינמה חברה" שבמסגרתו אנחנו מקרינים אחת לתקופה סרט בנושא חברתי כל שהוא המלווה בדיון על המצב.

וממשיכים. 

 אם יש משהו שאנחנו מאד גאים בו זו המחלקה המשפטית שלנו. אחת מהמקצועיות בארץ בנושאים של דיור ציבורי ומשכנתאות, זכויות בביטוח הלאומי, התמודדות עם חובות וגם זכויות עובדים. מהמחלקה המשפטית של "ידיד" יצאה שופטת אחת, דיקן פקולטה למשפטים, מנהלת קליניקות משפטיות ועוד ועוד

 על החשיבות שאנו רואים בהנגשת המערכת המשפטית לאוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות אין צורך להכביר מילים. כבר בשנת 2003 יזמנו במסגרת פעילות מרכז הזכויות שלנו בנצרת עילית את יריד הזכויות הראשון שהתקיים בבית משפט השלום בעיר בשיתוף עם נשיא בית המשפט, השופט כתילי, מנהל ההוצאה לפועל, דני זינתי ואיריס בייר, אז מנהלת המרכז שלנו והיום עו"ד קהילתית. מאז קיימנו לא מעט ירידי זכויות בבתי משפט שונים ברחבי הארץ והמשכנו להרחיב את הנגישות לסיוע ויעוץ משפטי לכל מי שזקוק לה. ליריד בנצרת הגיעו אז מנהלות מרכזי הזכויות מכל הארץ.

 בשנת 2005 הגשמנו חלום. הקמנו את מרכז הזכויות והבריאות הנייד שלנו. כזה שיכול להגיע למקומות הכי רחוקים ונידחים. להנגיש את הזכויות ממש עד הבית. בקרוב אנחנו מקווים שנוכל להרחיב את צי הניידות שלנו

 

מה עושים שיש בעייה. מוצאים את הפתרון ומקדמים אותו. זה מה שעשינו לפני 15 שנים כשיצא הדו"ח הראשון שעסק בבעיית הביטחון התזונתי של ילדים בישראל. הפתרון הראשון שלנו אז היה "חוק ארוחה חמה לתלמיד". התחלנו אז ב- 200 מליון ש"ח לשנה. היום ממשלת ישראל מוציאה יותר מ-1.5 מיליארד ש"ח על ארוחות חמות בבתי הספר, בצהרונים ובמועדוניות. וזה עוד לא הסוף. יש עוד הרבה מה לעשות. ואנחנו ממשיכים עד שנשיג את כל המטרות שהצבנו לעצמנו. ואי אפשר בלי להגיד לשותפות שלנו אז חברות הכנסת יולי תמיר, אתי לבני ורוחמה אברהם שגם המשיכה איתנו את הדרך הארוכה והביאה אותנו להקמת המועצה לביטחון תזונתי ולהישגים רבים אחרים.

 

 כשיש משבר כלכלי בעולם הוא פוגע בכולם, גם בארגוני החברה האזרחית. כך היה בשנים 2008-9. תקופה לא קלה. לשמחתנו שר הרווחה דאז, ח"כ יצחק הרצוג הבין את המצוקה הגדולה ואת הסכנה שנשקפת לארגוני החברה האזרחית. הקמנו אז קבוצה של ארגונים שהעלתה את הנושא לסדר היום הציבורי. בכל זאת מדובר בארגונים המעניקים פרנסה ליותר מ- 200 אלף ישראלים והמסייעים ליותר מ- 3 מליון אזרחים בשנה. השר הרצוג הרים את הכפפה וכך הוקמה קרן הסיוע לארגוני המגזר השלישי. עשרות מליוני שקלים שהראו עד כמה חשוב הקשר שבין הממשלה לארגוני החברה האזרחית לטובת אזרחי המדינה כולם וזאת מתוך הכרה בחשיבותה העצומה של עבודת הארגונים. ואנחנו אומרים תודה. (בתמונה מימין לשמאל: נחום איצקוביץ אז מנכ"ל משרד הרווחה, שר הרווחה דאז יצחק הרצוג, מנכלי"ת ידיד, שרי רבקין וחבר הועד המנהל של ידיד דאז, איציק אביטן)

 

 

שתפו
Please reload